Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińscy plakaciści - euroentuzjastami. Ważna wystawa na placu Solidarności

Data publikacji: 12 grudnia 2020 r. 19:22
Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2020 r. 19:30
Szczecińscy plakaciści - euroentuzjastami. Ważna wystawa na placu Solidarności
Fot. Ryszard Pakieser  

W przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, na placu Solidarności w Szczecinie odbył się wernisaż plakatów autorstwa głównie szczecińskich artystów kilku pokoleń. Wszystkie są bardzo wymownym komentarzem m.in. do ostatnich wydarzeń w Polsce, kiedy mówiło się o niebezpieczeństwie wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Autorzy plakatów jasno pokazują swoimi pracami, iż są euroentuzjastami. Choć każda z prac interpretuje to w inny sposób, zwłaszcza że plakaty powstawały w różnym okresie, również przed wejściem naszego kraju do Unii.

"Słyszy się nawet czasem, że Unia to drugi Związek Radziecki"

Jak mówił na sobotnim wernisażu Andrzej Błażejczyk, jedną z inspiracji do zorganizowania wystawy właśnie na pl. Solidarności, były wydarzenia, do których w tym miejscu doszło pięćdziesiąt lat temu - mowa tu o szczecińskim Grudniu ’70.

- Jako młody chłopak z liceum, byłem tu i obserwowałem co się stało. Widziałem choćby spalony budynek partii. Wieczorem zaczęto do nas strzelać, zatem uciekaliśmy, gdzie pieprz rośnie. Mnie się udało uciec w kierunku ulicy Mariackiej. Ale ktoś przede mną miał mniej szczęścia, bo widziałem na chodniku krwawy ślad buta. Zapewne ta osoba została postrzelona - opowiadał plakacista. - To taka historyczna inspiracja wystawy, ale taką ogólną było to, że bardzo wielu Polaków jest przeciwnikami integracji z Unią Europejską. Słyszy się nawet czasem, że Unia to drugi Związek Radziecki. Jedynym wytłumaczeniem takiego myślenia może być fakt, że mówią takie słowa osoby młode. Ci ludzie nie mają pojęcia czym był Związek Radziecki, czym było życie w tamtych czasach, również w zachodniej Polsce i w Szczecinie.

Oto nazwiska artystów, których plakaty można obejrzeć (prawdopodobnie do końca tego roku) na placu Solidarności: wspomniany Andrzej Błażejczyk, Piotr Depta - Kleśta, Lex Drewinski, Li Mingliang, Wojtek Osuchowski, Agata Pełechaty, Beata Rolak i Leszek Żebrowski. Według A. Błażejczyka, jedną z najważniejszych prac na placu Solidarności jest ta, która 27 lat temu wygrała konkurs na 750 - lecie praw miejskich Szczecina.

- Autorem tego plakatu jest Lex Drewinski, wówczas początkujący profesor w Niemczech. Praca pokazuje marzenie Polaków, czyli dopłynięcie do Unii Europejskiej - opowiadał artysta, wskazując na plakat. - Zwracam państwa uwagę też na plakat z choinką, autorstwa Leszka Żebrowskiego, bowiem zacytowana jest tu rycina renesansowa z wieżą Babel. Pozostałe plakaty to już kwestia własnej interpretacji. 

Jedynym artystą spoza Europy, którego prace można obejrzeć na pl. Solidarności, jest Chińczyk - Li Mingliang.

- Zaprosiłem go do tej wystawy, bowiem jego spojrzenie na Unię Europejską jest całkiem inne - zaznaczył A. Błażejczyk. - On pokazuje choćby dłonie tonących ludzi, co symbolizuje europejski problem uchodźczy. My Polacy tu się wzajemnie żremy i skaczemy sobie do oczu, natomiast z perspektywy Pekinu Europa wygląda inaczej. Przecież dotąd utonęło wiele tysięcy ludzi w Morzu Śródziemnym, stąd na plakacie widzimy dłonie tych uchodźców.

"Przyjechał cwaniak Orbán i jakoś to załatwił..."

Na wernisażu obecna była posłanka Lewicy, Małgorzata Prokop - Paczkowska, która - jak mówiła, pięćdziesiąt lat temu, jako mała dziewczynka, była świadkiem wydarzeń Grudnia ’70.

- Wtedy po raz pierwszy poczułam zapach gazu milicyjnego. Niestety, teraz ten gaz znów jest używany, a policja używa go przeciwko młodzieży i kobietom protestującym w obronie swoich spraw - mówiła posłanka. - Kiedy w 2004 roku Polska wchodziła do Unii Europejskiej, był to radosny i podniosły czas. Wtedy nikomu nie przyszło do głowy, że będzie trzeba walczyć o pozostanie w Unii Europejskiej, że ktoś nam będzie obrzydzał tę Unię i że będą to choćby media publiczne. Baliśmy się jeszcze kilka dni temu, że poprzez walkę polityczną pomiędzy Ziobrą, Morawieckim a Gowinem dojdzie do weta naszego budżetu unijnego. Na szczęście przyjechał cwaniak Orbán i jakoś to załatwił, a Kaczyński zrobił krok w tył. Ale wszystko to pokazuje, że nasza demokracja nie jest jeszcze ugruntowana i ciągle musimy o nią walczyć.

- Ja oświadczam wszystkim, że jestem euroentuzjastą - dodał plakacista Andrzej Błażejczyk, w ten sposób kończąc oficjalną część wernisażu.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Gips
2020-12-13 19:07:55
Włąsnie . I bezczelny komunista pozostał przy swoim korytku . Czyli czym sie rózni jedna podległość od drugiej ? Komisarze dalej lewicowi .
@abc
2020-12-13 18:30:24
abc ma rację, ale taka Prokop Paczkowska przez najbliższy miesiąc tego nie pojmie. Może w ogóle.
Gips
2020-12-13 14:44:59
13 grudnia to nie tylko rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 2002 roku zakończyły się negocjacji dotyczące wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chichot historii, że zakończył je premier Leszek Miller.
@ Ale baba
2020-12-13 14:17:03
Za komuny w Szczecinie przy skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Piastów był (jedyny?) dobrze prosperujący sklep z częściami motoryzacyjnymi słynny "Prokop".
@abc
2020-12-13 13:10:58
Komunistyczni politolodzy przewidzieli tę sytuację już w latach siedemdziesiatych ubiegłego wieku i wyłożyli jej zasady w teorii konwergencji, która sprawdza się w stopniu przerażającym.
Ale baba
2020-12-13 10:13:31
Prokop-Paczkowska jako mała dziewczynka przyglądała się co komuna robiła z ludźmi, a potem... została posłanką lewicy. Śmieszna baba niepotrafiąca wyciągać wniosków z własnych doświadczeń.
jaja
2020-12-12 23:51:15
Ludzie , którzy tam zginęli nie walczyli o Waszą unię jewropejską . Lanserzy z POKO .
czytam
2020-12-12 23:47:57
Sadząć po fot . ta wystawa to propaganda unijna , a nie hold ofiarom grudnia . Każdaokazja dobra dla totalnych ,żeby dokopac PiS ? Czy to Kurier jest tak stronniczy w doborze tych zdjęć ?
@Gość
2020-12-12 23:12:53
Nie do polexitu, to do Polshitu.
Zak
2020-12-12 23:11:39
Ciekawe że o wyjściu z UE cały czas mówi KO i straszy Polaków. A co będą mówić jak się zmienią rządy w starej unii na prawicowe i pogonią Tusków i tą całą targowicę. A na pewno zmienią się.
Pamiętam.......
2020-12-12 20:42:57
Ogólniak, POBOŻNIAK (!!!) lata 50-te. Jedna z przyśpiewek na przerwach - "nas jest dwunastu i was jest dwunastu, więc założymy klub .... entuzjastów".
guciu
2020-12-12 20:14:37
Armia Radziecka z Nami od dziecka-Zawsze tu byli.
Jach
2020-12-12 19:45:38
@abc oszalałeś czy ty wiesz czym jest wspólnota państw???
Gość
2020-12-12 19:39:20
Ciekawa Inicjatywa. Ciekawa wystawa. Hasło przewodnie Polska w UE. I oby nigdy nie doszło do Polexitu
abc
2020-12-12 19:36:30
Jeśli ktoś nie rozumie dlaczego UE jest porównywane do ZSRR, to tylko dlatego, że nigdy nie rozumiał czym była istota komunizmu. UE nie ma sił zbrojnych, jednak systemowo zmierza coraz szybciej ku temu, czym w swojej istocie był blok wschodni. Nowomowa, ograniczanie wolności słowa, dyktat kolegialnie wybieranych organów, ideologia krocząca przed prawami ekonomii i logiki. Można długo wymieniać. Różnica jest tylko taka, że lejce tego zaprzęgu spoczywają w rękach niemieckich, a nie sowieckich. Nawet tempo zadłużania się przebiło czasy 44-89. Oczywiście, jedynym beneficjentem tego systemu są Niemcy, choć i Niemcy niebawem odczują skutki swojej bezmyślnej polityki, a to będzie koniec IV Rzeszy i UE.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA