czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecinianie, żyje nam się lepiej?

Szczecinianie, żyje nam się lepiej?

Szczecinianie, żyje nam się lepiej?
Data publikacji: 2015-12-15 08:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1151 55682

Według Diagnozy Społecznej, kompleksowego badania, które ma dać obraz stanu polskiego społeczeństwa szczecinianie coraz wyżej oceniają życie w swoim mieście. Wciąż daleko nam do absolutnego lidera jeśli chodzi o samopoczucie mieszkańców - Gdyni, ale postęp jest zauważalny. 

Jak pisze we wstępie do aktualnej Diagnozy Społecznej profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny „Nasz projekt jest kompleksową próbą uzupełnienia diagnozy opartej na wskaźnikach instytucjonalnych o kompleksowe dane na temat gospodarstw domowych oraz postaw, stanu ducha i zachowań osób tworzących te gospodarstwa; jest diagnozą warunków i jakości życia Polaków w ich własnym sprawozdaniu. Kompleksowość projektu oznacza uwzględnienie w jednym badaniu wszystkich ważnych aspektów życia po- szczególnych gospodarstw domowych i ich członków — zarówno ekonomicznych (np. dochodów, zasobności materialnej, oszczędności, kredytów), jak i pozaekonomicznych (np. edukacji, leczenia, sposobów radzenia sobie z kłopotami, stresu, dobrostanu psychicznego, stylu życia, zachowań patologicznych, uczestnictwa w kulturze, korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i wielu innych).

 Badania odbywają się co 2-3 lata od roku 2000. To ma autorom pozwolić nie tylko zbadać aktualny stan polskiego społeczeństwa, ale także zmiany jakie go dotyczą. Szczególnie ciekawe są wyniki dotyczące oceny własnego miejsca zamieszania. W 2011 roku na pytanie czy są zadowoleni z życia w Szczecinie tylko 51,4 procenta pytanych odpowiedziało tak, albo bardzo tak. Dla porównania w tym samym czasie tak samo odpowiedziało na to pytanie 64,9 proc. warszawiaków, 70 procent mieszkańców Krakowa i aż 83,4 gdynian. Dwa lata poźniej dobre i bardzo dobre oceny swojej metropolii wystawiło 54,1 proc. szczecinian, 64,1 warszawiaków i 85 procent badanych reprezentantów Gdyni.©℗

 Artur Ratuszyński

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

Komentarze

Ja
...bo nawet lepiej zarabiamy. Statystycznie. To znaczy: prezes ZWIK 60 000 miesięcznie, Kowalski 1800 ale statystycznie każdy z nich zarabia po jakieś 30 000. Więc jak tu ma się żyć źle. I trzeba aż profesora uzupełniającego diagnozę instytucjonalną...a może by tak zapytać przeciętnego kowalskiego ?? Podobnie jak małżonek zapytany o zadowolenie z małżeństwa, 51 % mówi że jest zadowolonych, słysząc stwierdzenie " to musi pan kochać swoją żonę " odpowiada : muszę, muszę
2015-12-15 09:32:56
Racja
Żyje nam się lepiej, ale w porównaniu do grudnia 70-tego roku ubiegłego wieku.
2015-12-15 08:25:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie