Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Szczecinianie polecieli do Chin. Zaprezentują polski folklor

Data publikacji: 2019-05-07 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Szczecinianie polecieli do Chin. Zaprezentują polski folklor
 

Do Chin poleciał we wtorek Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Tam będzie reprezentował Polskę i Pomorze Zachodnie na międzynarodowym festiwalu The 25th China Central Plains International Culture Festival. To największy tego rodzaju festiwal w Chinach.

Szczecinianie zaprezentują tam rodzimy folklor, w tym tańce spiskie. Wiadomo, że każdego dnia będą występować na trzech koncertach lub paradach - od tych kameralnych, co na chińskie warunki przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy widzów na widowni, po ogromne występy, na których naszych artystów obejrzy nawet siedem milionów osób.

– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt móc reprezentować Polskę oraz naszą bogatą kulturę w tak odległym i odmiennym kulturowo od nas zakątku świata – mówią szefowie zespołu, Ewa Ott - Kamińska i Krzysztof Kamiński.

Po powrocie z Chin grupa zaledwie jedną noc spędzi w domach w Szczecinie, by następnie wyruszyć na koncerty do Odessy na Ukrainie. 

Przypomnijmy, że początki ZPiT „Szczecinianie”, prawie dwadzieścia lat temu, to szóstka tancerzy pasjonatów kochających folklor i taniec ludowy. Teraz grupa rozrosła się do kilkuset osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych. Grupa występowała dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in. na Sycylii, w Portugalii, a w minione wakacje w Turcji w dziewiętnastej edycji International Büyükçekmece Culture And Art Festival.

ZPiT „Szczecinianie” jest reprezentacyjnym zespołem Pomorza Zachodniego, a od 2013 roku Honorowym Ambasadorem miasta Szczecina. W repertuarze zespołu są tańce, pieśni oraz zabawy z regionów etnograficznych Polski: Orawy i Spisza, Rzeszowa, Lublina, Łowicza, Krakowa i Krakowa Wschodniego, Kaszub i wielu innych. Grupa jest doceniana przez polskich wykonawców, którzy zapraszają ją do współpracy – ot, niedawno choćby reprezentacja „Szczecinian” była gościem specjalnym koncertów Golec uOrkiestry (na zdjęciu). Warto dodać, że dyrektor artystyczny zespołu Ewa Ott-Kamińska otrzymała w tym roku nominację do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina za całokształt działalności. ©℗

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ala
2019-05-08 07:50:42
Wszystko w porządku, bardzo fajnie. A ja z innej beczki. Czy pan prezydent Miasta Szczecin coś dorzucił na ten wyjazd. Wszak oni reprezentują jakby na to nie patrzeć Szczecin, w końcu nazywają się ZPiT Szczecinianie. To tylko takie małe pytanie...
Quistorp
2019-05-07 22:10:25
Szczecin; 甚切青 czytaj; shen qie qing; szi cie cin Szczecinianie ;什切青的居民 czytaj shen qie qing de jumin; szi cie cin de jumin

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA