Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin uczci Powstanie

Data publikacji: 25 lipca 2016 r. 09:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Szczecin uczci Powstanie
 

Od wtorku w trzech punktach Szczecina będziemy mogli otrzymać pakiet artykułów powstańczych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaangażowała się także Fundacja Polskich Wartości.

Artykuły powstańcze to: filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.; trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód oraz biało-czerwona opaska odblaskowa. Jak je zdobyć? IPN informuje, że będą dostępne od wtorku do 5 sierpnia w trzech miejscach w Szczecinie, w siedzibach IPN-u przy ul. P. Skargi Skargi 14 i K. Janickiego 30 oraz w Centrum Dialogu "Przełomy", oddziale Muzeum Narodowego na pl. Solidarności 1. Będą dostępne na hasło "Burza. Bitwa o Polskę".

1 sierpnia o g. 16.10 w budynku przy ul. Piotra Skargi rozpocznie się wykład Pawła Miedzińskiego "Fotografia Powstania Warszawskiego". O g. 17.15 rozpocznie się projekcie filmu "Powstanie Warszawskie". A od 5 do 29 sierpnia na Jasnych Błoniach będzie prezentowana wystawa "Polska walcząca".

1 sierpnia o g. 17 po mszy świętej w intencji Ojczyzny w szczecińskiej katedrze zostanie zainaugurowana inna wystawa - "Szczecińskie oblicza Powstania Warszawskiego".  Jej bohaterami są mieszkający w naszym mieście uczestnicy zrywu z 1944 roku: Bogusław Borysowicz, ps. „Bybek”, Zenon Kasprzak, ps. „Wilk”, Irena Kietlińska, ps. „Irka”, Kazimierz Kietliński, ps. „Odrowąż”, Janina Ostrowska-Kin, ps. „Janeczka”, Amelia Korycka, ps. „Mela”, Stefan Lewandowski, ps. „Jaskółka”, Krystyna Łyczywek, ps. „Iga”, Marek Pawłowski, ps. „Michał”, Zbigniew Peć, ps. „Lew”, Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”, Halina Pilawska, ps. „Hala”, Stanisław Piszczek, ps. „Pogoń”, Leszek Sikora-Sikorski, ps. „Antoś”, Bogumiła Straka, ps. „Pola”, Edward Zamiara, ps. „Hrabia”.

Tego samego dnia o g. 21 w pokojach Domu Studenckiego nr 3 „Kordecki” Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Kordeckiego 15 zostaną włączone światła na kształt Polski Walczącej.

Założona w tym roku Fundacja Polskich Wartości, odpowiedzialna za wystawę w katedrze i happening w akademiku, za cel stawia sobie "krzewienie wartości patriotycznych, upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski, inicjowanie porozumienia między pokoleniami (...)". Prezesem Fundacji jest Wojciech Woźniak.

(as)

 Na zdjęciu: IPN przygotował pakiet artykułów powstańczych.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Piotr Wójcicki
2016-07-25 13:50:25
Ktoś na głowę upadł. To jest robienie hecy z wielkiego dramatu. Symbol "PW", za który można było trafić pod ścianę albo do obozu, opaski noszone przez ludzi walczących z okupantem - teraz to są "artykuły powstańcze"... O powstaniu należy pamiętać i uczyć, czcić jego uczestników, ale nie w ten sposób! Granaty rozrywające też będą w ofercie? Albo przenośny kanał, by każdy mógł się poczuć jak powstaniec? Są granice dobrego smaku. IPN je zdecydowanie przekroczył.
Sz-n
2016-07-25 13:14:48
Ostatnio Szczecin uczcił Powstanie tak, jak umiał to uczynić prezydent tego miasta, czyli przez włączenie syren... prawie 30 minut po godzinie "W".
Gosc
2016-07-25 12:43:45
To moze wogole nie nosic flagi i nie chodzic na pochody.To sa symbole a symbolika ma to do siebie,ze cos oznacza.Oczywiscie kazdy wie co to Powstanie Warszawskie ale widzac znak PW mlody Polak zapyta co to i starszy powinien mu opowiedziec ta nasza historie.Czolem
"gadżety" z powstania
2016-07-25 12:28:22
Opaski odblaskowe z symbolem Powstania, jakieś naklejki na zderzak (?) czy kretyńskie koszulki z namalowanymi dziurami po postrzale to obraza i brak szacunku dla powstańców. Czy tacy amatorzy gadżetów z koszulką Polski Walczącej maja wogóle pojęcie czym było Powstanie? Chcesz uczcić ich pamięć to po prostu zachowuj się porządnie, bez buczenia lub dzikich okrzyków na uroczystościach. Co za idiota to wymyślił? Czekam w takim razie na dmuchanego Tupolewa do pływania w morzu (koniecznie tylko z jednym skrzydłem) lub tzw. apel smoleński jako dzwonek do telefonu.
"gadżety" z Powstania?
2016-07-25 12:13:56
Opaska odblaskowa z symbolem Powstania , naklejka na zderzak (?)lub jakieś kretyńskie koszulki z namalowanymi dziurami po kulach to obraza dla powstańców. Chcesz uczcić ich pamięć, to po prostu zachowuj się porządnie, bez buczenia i innych dzikich ryków.
nz
2016-07-25 11:13:30
Sebastiany Wyklęte maja juz swoje koszulki ,a bedzie apel smolenski?
Czy w Szczecinie
2016-07-25 09:12:20
też będą odczytywane nazwiska bojojowników o wolność ze Smoleńska "pomordowanych" w 2010 roku ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA