Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin postawi na zielone? Ważny walor eko

Data publikacji: 26 lipca 2020 r. 06:39
Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2020 r. 17:47
Szczecin postawi na zielone? Ważny walor eko
Przystanki i ich wiaty obsadzone roślinami wyglądają efektownie. Ale to nie jest podstawowy walor tego rozwiązania. Bardzo ważny, szczególnie w kontekście postępujących negatywnych zmian klimatycznych, jest aspekt ekologiczny.  

Obecnie są nijakie, a bywają też odpychające i brudne. Przed deszczem nie chronią skutecznie. W upalne dni nagrzewają się tak, że w nich trudno wytrzymać. Mowa o szczecińskich wiatach przystankowych, które miałyby szansę się zmienić w zielone.

Miasta szukają sposobu na wprowadzenie zieleni również w zurbanizowane centra. Gdzie nie ma miejsca na promenadowych nasadzeń drzew i krzewów, tam powstają nie tylko kwietniki, ale m.in. również zielone ściany. Jeżeli nie na budynkach, to przynajmniej na przystankach miejskiej komunikacji. Z takiego ekologicznego rozwiązania już skorzystały: Białystok, Kielce, Gdańsk, Kraków, Poznań, Radom i Warszawa. Czy ma szansę go wdrożyć również Szczecin?

Miasto musi szukać oszczędności

- Przez dwa minione sezony staraliśmy się uczynić przystanki bardziej przyjaznymi za sprawą obsadzonych kwiatami ampli, wieszanych na balustradach. To rozwiązanie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez szczecinian i się sprawdziło. Niestety, w tym szczególnym roku stanu pandemii miasto musi szukać oszczędności na każdym polu. Dlatego... kwietników na przystankach nie będzie - mówi radna Jolanta Balicka (Bezpartyjni), przewodnicząca komisji ds Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska RM. - Natomiast zielone przystanki, czyli wyposażone np. w rozchodnikowy dach i obsadzone roślinami ściany wiat, to bardzo ciekawe i ekologiczne rozwiązanie. Do wdrożenia w przyszłości. Ale na pewno nie do realizacji w bieżącym, a obawiam się, że nawet nie na przyszły rok. Bo choć sprawa jakości klimatu jest bardzo ważna, to również stan finansów publicznych Szczecina ma ogromne znaczenie.

Aspekt ekologiczny bardzo ważny

Przystanki i ich wiaty obsadzone roślinami wyglądają efektownie. Ale to nie jest podstawowy walor tego rozwiązania. Bardzo ważny, szczególnie w kontekście postępujących negatywnych zmian klimatycznych, jest aspekt ekologiczny.

- W ścisłym centrum, gdzie ruch samochodów zanieczyszcza powietrze i generuje hałas, zielone przystanki świetnie się sprawdzają. Nie tylko produkują tlen, ale również obniżają temperaturę otoczenia, ograniczając negatywny efekt występowania wysp ciepła. Zielone dachy i ściany przystankowych wiat efektywnie zatrzymują wody opadowe. Co w sumie przekłada się na lepszy mikroklimat, a oznacza też zdrowie i lepsze samopoczucie mieszkańców - przekonuje radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska), współprzewodniczący Partii Zielonych w Szczecinie. - Zielone przystanki są więc bardziej przyjazne nam wszystkim. Będę się starał o wpisanie realizacji tego zadania w przyszłoroczny budżet Szczecina.

Zielone przystanki z SBO?

Niezależnie, pośród blisko 200 projektów, jakie szczecinianie zgłosili do realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021, jest też pomysł zaaranżowania zielonych przystanków. Na początek w dwóch punktach miasta: na pl. Grunwaldzkim oraz pl. Rodła. Jednak jeszcze nie wiadomo czy zostanie poddany pod głosowanie szczecinian. Aktualnie projekty przyszłorocznego SBO są bowiem na etapie opiniowania pod względem formalnym, przez magistrat i jednostki mu podległe.

- Zielone przystanki mogą powstawać nie tylko za sprawą środków wydatkowanych z budżetu miasta. Weźmy przykład Poznania, gdzie maty rozchodników pokrywają dachy wiat przystankowych za sprawa ekologicznej inicjatywy, w jakiej współuczestniczy AMS - obecny również w Szczecinie - zwraca uwagę radna Jolanta Balicka.

* * *

Nie wiadomo, czy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego rozważa wdrożenie jakichkolwiek proekologicznych rozwiązań na szczecińskich przystankach. Po niemal tygodniu od zadania pytań przez "Kurier" rzeczniczka tejże miejskiej jednostki - Hanna Pieczyńska - przekazała jedynie: "Nie ma dyrektora ani kierownika działu zajmującego się infrastrukturą przystankową. Niestety, nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na zadane pytania".©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Przystanki i ich wiaty obsadzone roślinami wyglądają efektownie. Ale to nie jest podstawowy walor tego rozwiązania. Bardzo ważny, szczególnie w kontekście postępujących negatywnych zmian klimatycznych, jest aspekt ekologiczny.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Smrodek
2020-07-27 07:46:44
Wy mi nie tu z propagandą na temat aut i tego kto komu płaci, żeby do centrów wpuszczać tylko nowe auta prosto z salonu od producenta z ekonalepką, która będzie dostępna tylko dla wybranych zachodnich koncernów, okej? Napiszcie o tym jak nagrzewa się asfalt i beton i gdzie to ciepło promieniuje. Potrzeba cienia, a nie pseudoekologicznych badziewi w postaci wiszącego trawniczka, którego nikt nie będzie umiał pielęgnować. Krzewy i drzewa są przyszłością. Decentralizacja miast jest pryzszłością. Zamiast się wydzierać jeden na drugiego gdzie wcisnąć kolejny parkingowiec, blok, czy centrum handlowe zastanówcie się dlaczego by nie zmienić planu zabudowy miejskiej nie pod dyktando skorumpowanych chciwców, a pod przyszłość. Dlaczego plac przy Kaskadzie to zrobiony na szybko betonowy kloc? Dlaczego chociażby jedno drzewo tam nie stoi? Tam jest tyle miejsca przecież!
stop głupim pomysłom
2020-07-26 21:23:52
W Szczecinie nie ma kto podlać usychających nowo nasadzonych drzew, nie ma komu i za co zadbać o trawniki, a ekoświry chcą dołożyć do tego jeszcze zielone przystanki, które szlag trafi po miesiącu. Trzeba zacząć od normalnych koszonych trawników, kwiatowych klombów na ziemi, a nie dachu wiaty i zadaszenia na KAŻDYM przystanku, a nie od wodotrysków.
No, No, No...
2020-07-26 16:05:34
obecny Prezydent sam się nie wybrał.. ale wystarczy policzyć ile osób pracuje w UM oraz wszelkich spółkach miejskich ... i macie odpowiedź kto wybierał gościa! Doliczcie współspaczy No i... "będziemy rządzić wiele pokoleń" ... A pani Nalewajko... może zainteresowałaby się Pani kwestią "legalizacji" , "ekspertyz" dotyczących wycinania drzew? Ciekawe jakie nici powiązań znalazłaby Pani... Problem tylko jeden .. trzeba chcieć.. a nie pisać zamiast opisywać
ale kabaret
2020-07-26 15:01:03
Szczecińscy betoniarze z magistratu wpadli na kolejny poroniony pomysł! To może wpływ tego covidianowego szaleństwa na łepetyny tych ludzi tak działa??
Nie
2020-07-26 14:32:47
Śmieszne są te dyskusje w szczecińskiej betoniarce na temat ekologii zieleni etc. Dyskutują główni „betoniarze” miasta. Szkoda pary.
Zaburzenia urojeniowe
2020-07-26 14:08:48
Kowidowy stan urojenia to teraz najlepsza wymówka i podpieranie się urzedników oraz wszelkiej maści Urzędów by legalizować swoje nieróbstwo i chroniczne lenistwo do każdej inicjatywy.Po prostu tak wygodniej-nie róbmy nic bo ktoś wpadł na szatański pomysł i wymyślił sobie wyimaginowanego wirusa.Zaburzenia urojeniowe na każdym kroku.
Jak dawniej
2020-07-26 12:02:56
Niestety trzeba będzie wrócić do ławeczki na przestanku i slupka z rozkładem jazdy.
@Zielona
2020-07-26 11:39:39
cyt. ".Chcemy lepiej zarządzanego Szczecina". A Krzystek to niby sam się wybrał na kolejna kadencję? Czy może został wybrany większością głosów w demokratycznych wyborach. Otóż mieszkańcy zdecydowali, że chcą aby ten pan "zarządzał" miastem i dbał o dalsze marnotrawienie pieniędzy, zapewniając intratne kontrakty ludziom se swojego układu
Zielona
2020-07-26 10:46:11
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie.Czym zajmuje się magistrat?Bo że ogólnopolską polityką to wiemy ale czy to zadanie magistratu?Niech się Krzystek i jego ekipa zapiszą na listy wyborcze do Semu i tam sobie politykują a miastem niech zarządza jakaś ekipa której zależy na mieszkańcach.Zielone przystanki są piękne i niech powstaną bo zawsze to lepiej jak jest więcej zieleni niż mniej.Ale słuchajcie ,nie dosyć że nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie to jeszcze mówią że nie ma pieniędzy.Ale pieniądze na pomysły z paletami i hamakami są,też ostatnio chcą ożywić Wojska Polskiego z tym rysownikiem co mu handel rysunkami chyba nie idzie.A na Placu Zgody drzewa trzeba wyciąć.Skandal.Brudne ulice i niszczona tkanka zieleni.Chcemy lepiej zarządzanego Szczecina
^
2020-07-26 09:45:50
Komu, tym razem, za bardzo przygrzało?
beee
2020-07-26 09:11:05
Jaka jest średnia "żywotność" wiaty przystankowej? Po postawieniu nowej lub po remoncie? Tydzień, dwa? Wśród miejscowych debili panuje moda na dewastację tego typu obiektów. Niestety wobec społecznego przyzwolenia na takie praktyki, nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, co i tak zaraz zostanie zniszczone
Apolonia
2020-07-26 09:00:39
Bardzo potrzeba sadzić więcej drzew i roślin w miastach. Takie zielone przystanki wyglądają pięknie!
Ha, ha
2020-07-26 07:56:06
Najpierw tna na potege, a teraz beda wydawac pieniadze na jakies rachityczne klomby.
kasia vel kasa
2020-07-26 07:37:21
Brudne ulice kurz zakrywajacy elewacje i jesli spadnie deszcz stanie kanalizacja i zaleje ulice,domy ,piwnice.Król Ludwik XX nie widzi ludzi ani miasta dalej niż 2 km od swojego poniemieckiego dworka. Za to przyjażn polsko- dyweloperesko-niemiecka kwitnie jak złodzijstwo.w najbielszych rekawczkach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA