wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin opuszcza szeregi

Szczecin opuszcza szeregi

Szczecin opuszcza szeregi
Data publikacji: 2016-01-21 07:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1738 105901

Szczecin chce się wycofać z dwóch stowarzyszeń - ogólnopolskiego Związku Miast Polskich oraz międzynarodowego Związku Miast Bałtyckich. Przede wszystkim z powodów finansowych. Rezygnując teraz miasto zaoszczędzi ponad 150 tys. złotych. Poza tym chyba nie jest zbyt zadowolone z korzyści płynących z wieloletniej współpracy.

W pierwszej z organizacji Gmina Miasto Szczecin była od 1991 roku. Do zadań ZMP należy m.in. reprezentowanie miast we wszystkich wspólnych sprawach na forach - ogólnopaństwowym i międzynarodowym, inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych, podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych i kulturalnych. W ubiegłym roku Szczecin za uczestnictwo w ZMP zapłaci składkę w wysokości prawie 95,5 tysiąca złotych. W tym roku wiadomo już, że wzrośnie.

- Za ten rok składaka ma wynosić ponad 124 tys. złotych. To o prawie 29 tys. złotych więcej. Zdaniem miasta członkostwo w ZMP nie skutkuje otrzymaniem wsparcia informacyjnego, doradczego lub szkoleniowego, promocyjnego ani gospodarczego w realizacji naszych zadań w zamian za wpłacane pieniądze - wyjaśnia Tomasz Klek z biura prasowego szczecińskiego Urzędu Miejskiego.

Szczecin chce także opuścić międzynarodowe stowarzyszenie Związek Miast Bałtyckich (Union of the Baltic Cities). Należy do niego ponad 100 miast a jego celem jest rozwój członków stowarzyszenia demokratyczny, gospodarczy, społeczny, kulturalny.

Jednym z powodów opuszczenia ZMB są oszczędności w płaceniu składki, które mają sięgać ponad 4 tys. euro rocznie. Ale nie tylko.

- Poza tym doszło do zmian charakteru kontaktów między miastami w ostatnich latach, w budowaniu między nimi relacji. Zwiększeniu uległy kontakty bezpośrednie, z pominięciem takich organizacji jak np Związek Miast Bałtyckich - dodaje Klek.

Oprócz ZMP i ZMB Szczecin należy jeszcze m.in. do Unii Metropolii Polskich, Związku Miast i Gmin Morskich, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Stowarzyszenia na Rzecz Gmin Miast Nadodrzańskich, Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Zachodniopomorskiej regionalnej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia Konwent Gmin i Powiatów RP współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy oraz Europejskiej Sieci Regionów i Obszarów Metropolitalnych. ©℗

(dar)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

SromotnikBezwstydny
"..(Union of the Baltic Cities). Należy do niego ponad 100 miast a jego celem jest rozwój członków ..." Składka 150 000PLN a jedna FRYGA=200 000... Ileż takich "fryg","szklanych pułapek"i innych "skate parków-przełomów" mamy w mieście- równie nieproduktywnych a szpecących. Z tych stowarzyszeń trzeba umieć korzystać tak jak z nowoczesnych maszyn i narzędzi... PoPGRowskie tłuki boją się każdej nowości i każde dzieło sp..artolą, tak jak "szybki tramwaj"!
2016-01-21 12:58:32
Kasztelan_syty
Ależ tego jest .. ? A czy w tych stowarzyszeniach są jakieś etaty czy tylko umowy o dzieło ?
2016-01-21 11:57:59
@@@
No tak zaścianek nam będzie rósł. Mowa o pieniądzach, ale Kościół miał i ma przywileje. Panie Prezydencie dokąd Pan zmierza???? ......
2016-01-21 07:57:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie