Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin opuszcza szeregi

Data publikacji: 21 stycznia 2016 r. 07:37
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Szczecin opuszcza szeregi
 

Szczecin chce się wycofać z dwóch stowarzyszeń - ogólnopolskiego Związku Miast Polskich oraz międzynarodowego Związku Miast Bałtyckich. Przede wszystkim z powodów finansowych. Rezygnując teraz miasto zaoszczędzi ponad 150 tys. złotych. Poza tym chyba nie jest zbyt zadowolone z korzyści płynących z wieloletniej współpracy.

W pierwszej z organizacji Gmina Miasto Szczecin była od 1991 roku. Do zadań ZMP należy m.in. reprezentowanie miast we wszystkich wspólnych sprawach na forach - ogólnopaństwowym i międzynarodowym, inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych, podejmowanie wspólnych inicjatyw gospodarczych i kulturalnych. W ubiegłym roku Szczecin za uczestnictwo w ZMP zapłaci składkę w wysokości prawie 95,5 tysiąca złotych. W tym roku wiadomo już, że wzrośnie.

- Za ten rok składaka ma wynosić ponad 124 tys. złotych. To o prawie 29 tys. złotych więcej. Zdaniem miasta członkostwo w ZMP nie skutkuje otrzymaniem wsparcia informacyjnego, doradczego lub szkoleniowego, promocyjnego ani gospodarczego w realizacji naszych zadań w zamian za wpłacane pieniądze - wyjaśnia Tomasz Klek z biura prasowego szczecińskiego Urzędu Miejskiego.

Szczecin chce także opuścić międzynarodowe stowarzyszenie Związek Miast Bałtyckich (Union of the Baltic Cities). Należy do niego ponad 100 miast a jego celem jest rozwój członków stowarzyszenia demokratyczny, gospodarczy, społeczny, kulturalny.

Jednym z powodów opuszczenia ZMB są oszczędności w płaceniu składki, które mają sięgać ponad 4 tys. euro rocznie. Ale nie tylko.

- Poza tym doszło do zmian charakteru kontaktów między miastami w ostatnich latach, w budowaniu między nimi relacji. Zwiększeniu uległy kontakty bezpośrednie, z pominięciem takich organizacji jak np Związek Miast Bałtyckich - dodaje Klek.

Oprócz ZMP i ZMB Szczecin należy jeszcze m.in. do Unii Metropolii Polskich, Związku Miast i Gmin Morskich, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Stowarzyszenia na Rzecz Gmin Miast Nadodrzańskich, Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, Zachodniopomorskiej regionalnej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia Konwent Gmin i Powiatów RP współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy oraz Europejskiej Sieci Regionów i Obszarów Metropolitalnych. ©℗

(dar)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2016-01-21 12:58:32
"..(Union of the Baltic Cities). Należy do niego ponad 100 miast a jego celem jest rozwój członków ..." Składka 150 000PLN a jedna FRYGA=200 000... Ileż takich "fryg","szklanych pułapek"i innych "skate parków-przełomów" mamy w mieście- równie nieproduktywnych a szpecących. Z tych stowarzyszeń trzeba umieć korzystać tak jak z nowoczesnych maszyn i narzędzi... PoPGRowskie tłuki boją się każdej nowości i każde dzieło sp..artolą, tak jak "szybki tramwaj"!
Kasztelan_syty
2016-01-21 11:57:59
Ależ tego jest .. ? A czy w tych stowarzyszeniach są jakieś etaty czy tylko umowy o dzieło ?
@@@
2016-01-21 07:57:37
No tak zaścianek nam będzie rósł. Mowa o pieniądzach, ale Kościół miał i ma przywileje. Panie Prezydencie dokąd Pan zmierza???? ......

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA