Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin – miasto przyjazne osobom z wadami słuchu

Data publikacji: 30 listopada 2016 r. 13:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:22
Szczecin – miasto przyjazne osobom z wadami słuchu
Fot. UM  

Osoby niesłyszące żyją wśród nas. Temu, w jaki sposób się z nimi komunikować, jak pomóc im w codziennej sprawie i trudnej sytuacji, służył projekt „Głusi w przestrzeni publicznej”. W środę (30 listopada) w szczecińskim Urzędzie Miasta podsumowano jego efekty.

Projekt rozpoczął się w połowie 2015 roku i był finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Stanowi kontynuację wspólnych działań Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych i Urzędu Miasta Szczecin. W drugiej odsłonie do programu włączyły się jednostki miasta: Technopark Pomerania, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. 

– Głównym założeniem projektu było zwiększenie świadomości obywatelskiej osób z wadą słuchu i umożliwienie im samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej – informuje Magdalena Strózik z Centrum Informacji szczecińskiego Urzędu Miasta. – Działania skupiały się na trzech obszarach: uproszczenia języka najważniejszych procedur urzędowych, przygotowanie pracowników administracyjnych do skutecznej komunikacji z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi oraz stworzenie przewodnika po instytucjach publicznych, który byłby ogólnodostępny dla osób głuchych. Język urzędniczy jest trudny w odbiorze nie tylko dla niesłyszących. Upraszczanie procedur administracyjnych do poziomu zrozumiałego dla osób z wadą słuchu wymagało włożenia ogromnej pracy oraz zaangażowania spółek miejskich. 

W efekcie przeszkolono blisko 400 pracowników z Technoparku Pomerania, ZBiLK-u, MOPR-u oraz ZDiTM-u, jednocześnie wyposażając kadrę urzędniczą w materiały informujące o tym, w jaki sposób komunikować się z osobami niesłyszącymi w sytuacji kryzysowej np. zagrażającej życiu. Poza szkoleniami urzędników, przygotowano ponad 40 uproszczonych spraw urzędowych w języku migowym, a pod adresem gwpp.pzg.szczecin.pl powstał internetowy przewodnik po urzędach. Dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu osoby niesłyszącej w pracę nad stroną, portal został przystosowany dla odbiorcy w sposób przejrzysty i czytelny. Przewodnik zawiera w sumie ponad 70 przetłumaczonych procedur urzędniczych z obu edycji projektu. 

Ponadto projekt umożliwił także szereg spotkań i prelekcji dla niesłyszących m.in. MOPR zorganizował warsztaty z zakresu przeciwdziałania przemocy czy prelekcję w sprawie programu 500 plus. Dodatkowo przez 11 miesięcy 2016 roku działał punkt konsultacyjny w Ośrodku Interwencji Kryzysowej z dyżurem tłumacza języka migowego. Urzędnicy uczą się tego języka i w mieście pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych osobom głuchym. 

(p, el)

Fot. UM 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2016-11-30 14:54:31
Proponuję przebadać wszystkich magistrackich! Z Pre-.m na czele. Moze zaczną słyszeć Vox Populi...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA