„Wiatr w żagle!” – pod tym hasłem w niedzielę trwać będzie 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie. Setki wolontariuszy wyjdą na ulice, by zbierać pieniądze do puszek na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W programie wiele atrakcji – w Szczecinie między innymi: hardcorowy bieg bez wymówek, bieg „Policz się z cukrzycą”, występy grup muzycznych i artystycznych, licytacje oraz finałowe Światełko do Nieba.
W tym roku za imprezy i zbiórkę pieniędzy w Szczecinie odpowiada dziesięć sztabów: Centrum Kształcenia Sportowego, Zespół Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp, Make It Funky Production, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „TWIKS”-Centrum Seniora w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Centrum Mistrzostwa Sportowego, TKKF Orkan, Hufiec ZHP Szczecin-Pogodno, I Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa „TAK”.
Tradycyjnie już centrum Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczecinie stanie się Łasztownia. – W ramach ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy na szczytny cel, a mianowicie na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej, organizujemy imprezę plenerową dla mieszkańców z szeregiem działań artystycznych i edukacyjnych – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej.
Mimo że finał rozpocznie się o godz. 14, to już od godz. 9 mieszkańcy i turyści będą mogli wejść na pokład Nawigatora XXI. Natomiast wolontariuszom WOŚP udostępniona zostanie kawiarenka w mesie. Przypomnijmy, że na ulice wyjdą ochotnicy z dziesięciu sztabów. „Uzbrojeni” będą w tysiące serduszek oraz uśmiechy na twarzach.
Oficjalny Finał WOŚP rozpocznie XII bieg „Policz się z cukrzycą”. To niejedyna sportowa atrakcja, bowiem o godz. 16 rozpocznie się „Hardcorowe Serce II”, czyli bieg bez wymówek. To wydarzenia dla wszystkich, którym niestraszny jest wysiłek oraz dla tych, którzy kochają nowe wyzwania. Otworzą je Aleksander Doba oraz trener personalny Krzysztof Kryj.
– W ubiegłym roku pobiegło ponad 200 osób. W tym postanowiliśmy zwiększyć limit zapisów do 300 miejsc. Łatwo nie będzie, ale wszyscy, którzy chcą, ukończą bieg choćby z pomocą innych uczestników. To szczególny dzień pomocy innym, więc również zawodnicy będą mogli liczyć na trasie na pomoc. Nikogo nie zostawiamy, więc „Bez wymówek!” – mówi pomysłodawca biegu, trener personalny Krzysztof Kryj ze Szczecińskiego Centrum Treningu Personalnego.
– Chcemy, żeby osoby spacerujące po Szczecinie znalazły się chociaż na chwilę w Starej Rzeźni, aby się ogrzać, wziąć udział w licytacjach i posłuchać doskonałych artystów, którzy 12 stycznia będą zachęcać nas do dawania siebie innym – mówi Iwona Nowakowska z CKE Stara Rzeźnia. – Przed nami moc prezentacji ratowniczych oraz mnóstwo doskonałych występów artystycznych. Na otwarcie finału pokazy żonglerskie, a następnie występ ukochanego zespołu wszystkich szczecinian, czyli Arfika.
Oprócz tego przygotowane zostaną również ekspozycje pojazdów i sprzętu m.in.: Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin-Śmierdnica. Nie zabraknie również Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej z pojazdami.
Główną gwiazdą wieczoru będzie zespół Tragarze. – Jesteśmy zawsze z Wielką Orkiestrą. W zeszłym roku mieliśmy przyjemność grać dla wspaniałej niemieckiej Polonii. W tym roku będziemy na Łasztowni, gdzie rozgrzejemy publiczność swoimi utworami – mówi Przemysław „Skala” Kazaniecki. Mieszkańcy zobaczą i usłyszą także Irish Rhytms, Stana Gera, Jowitę Świtońską oraz znanego w Starej Rzeźni prof. Jacka Rudnickiego.
Głodni będą mogli zaspokoić swój apetyt dzięki food truckom, a także dzięki członkom Stowarzyszenia Stołczyn po Sąsiedzku, którzy przygotują pyszne domowe ciasta.
Tradycyjne Światełko do Nieba będzie mieć miejsce pod dźwigozaurami. Dodatkowo Laura Hołowacz, prezes Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, apeluje do żeglarzy – w szczególności do posiadaczy dopuszczonej do użytkowania pirotechniki jachtowej – o przyniesienie pochodni oraz rakiet sygnałowych, używanych na co dzień w sezonie żeglarskim.
– O godzinie 20 będzie można użyć ich do gremialnego przesłania naszego żeglarskiego Światełka do Nieba – mówi Laura Hołowacz.
To nie koniec atrakcji. W niedzielę uruchomiony zostanie „WOŚPowóz”, który dowiezie mieszkańców na Łasztownię. Tabor dotrze do samego serca 28. szczecińskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Autobus będzie kursował na trasie ul. Tkacka – ul. Grodzka – ul. Wyszyńskiego – most Długi – ul. Bytomska – ul. Władysława IV – ul. Zbożowa – ul. Wendy (Łasztownia). Odjazdy z ul. Tkackiej zaplanowano o godz.: 13; 13.30; 15.10; 15.40; 16.10; 16.40; 17.10; 17.40; 18.10; 18.40; 19.10; 19.40. Natomiast z ul. Wendy o godz.: 13.20; 15.00; 15.30; 16.00; 16.30; 17.00; 17.30; 18.00; 18.30; 19.00; 19.30; 20.00; 20.25.
– Odjazdy z ulicy Tkackiej będą się odbywały z przystanku linii 52, a z Łasztowni z parkingu na wysokości spółki Żegluga Szczecińska. Autobus będzie zatrzymywał się na istniejących przystankach na trasie przejazdu – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM w Szczecinie.
Przypominamy również o aukcjach organizowanych przez szczecińskie stowarzyszenia, organizacje, a nawet przez samego prezydenta Piotra Krzystka. – Przejazd po mieście zabytkowym samochodem marki Stoewer? Ze mną w roli szofera? Tak! W ramach wielkiego finału WOŚP zachęcam do udziału w licytacjach. Najbliższa niedziela, Stara Rzeźnia – ogłosił prezydent Szczecina na Facebooku. – Dodam, że termin przejażdżki to Noc Muzeów 2020.
Inicjatywa prezydenta spotkała się z dużym poparciem mieszkańców. „Wspaniały pomysł. Zapewne chętnych nie zabraknie”, „Świetna inicjatywa!”, „Chętnie”, „Super” – brzmią komentarze.
Dodatkowo Batgirl Daria ze Szczecińskiej Ligi Superbohaterów przekazała na aukcję swoją Turbo Corsę pomalowaną przez dzieci z Kliniki Pediatrii Hemato-Onkologii i Gastroenterologii PUM podczas Dnia Dziecka w 2018 roku. Z kolei szczeciński Vulcan Training Center przekazał na licytację aż 5 szkoleń przeprowadzanych m.in. na symulatorze helikoptera HUET (Helicopter Underwater Escape Training).
Wiele atrakcji szykuje się również na statku „Ładoga” przy ul. Zbożowej w Szczecinie. Od godz. 11 do godz. 19 czekać tu będzie wiele atrakcji. Marcin Przydatek poprowadzi warsztaty malowania kawą, Mirosław Wacewicz opowie o legendach Pomorza Zachodniego, a o godz. 12 i 14 oprowadzi po Łasztowni (zbiórka przy statku). Będą też występy artystów: małych pianistów – uczniów Anity Jankowskiej-Kardas, zespołu tanecznego Mama Mija – uczniowskiego klubu sportowego 55 pod kierownictwem Anny Ruczyńskiej, duetu gitarowego – Mateusz i Kacper ze szkoły Ryszarda Warcimaka-Presleya, tancerki Radiki. Wystąpią też – Sławomir Chojnacki w piosence autorskiej, Daria Zając, Magda Antonowicz, wokalistka i aktorka Teatru Nie Aktorów, Janek Zakrzewski i Aleks Marek – zdobywcy pierwszego miejsca na Festiwalu Piosenek Grechuty oraz Andrzej Szpak w repertuarze Czesława Niemena i w światowych przebojach. Głównym punktem dnia będą oczywiście licytacje na cel WOŚP, trwające przez cały dzień, co godzinę.
W ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Drobimex we współpracy z Pogonią Szczecin przygotował aukcję, podczas której fani szczecińskiego klubu będą mogli wylicytować śniadanie z jednym z piłkarzy Dumy Pomorza. Licytacja rozpocznie się o godz. 17 w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Oprócz tego, w holu teatru postawiona została scena, na której do godz. 20 zaplanowano koncerty, pokazy artystyczne i licytacje na rzecz WOŚP. Wystąpią m.in. Szczeciński Teatr Muzyczny FAME, Teatr Musicalowy Fairytale, Państwowa Szkoła Muzyczna w Szczecinie czy Szkoła Tańca MILAGRO.
Wiele atrakcji czeka również na najmłodszych szczecinian, m.in. spotkania z Ligą Superbohaterów, Akademia Zdrowego Uśmiechu z Moniką Sekut, warsztaty pierwszej pomocy z OSP Gryf czy nauka wiązania węzłów żeglarskich z Yacht Klubem.
Jak co roku Miejski Ośrodek Kultury w Policach włącza się do Finału WOŚP. Start w niedzielę w polickim MOK-u o godz. 12.
Na scenie wystąpią liczni wykonawcy, tancerze, wokaliści, a także odbywać się będą licytacje. Podczas tego punktu programu licytowane będą m.in. gadżety z logiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy np. koszulki, kalendarze, kubki, plecaki, zegar, smycze, ekologiczne torby i wiele innych, a także gadżety Gminy Police i Powiatu Polickiego.
W holu MOK-u na licznych stoiskach będą sprzedawane pamiątki, rękodzieło, wypieki, kanapki VIp-ów. Zapraszać będą do swoich stoisk będą m.in. Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku, sztab Jasienica, Zespól Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, SP1, SP5, SOSW, RO nr2 i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Harmonii Społecznej w Policach.
Imprezę zakończy wieczorne puszczanie światełka do nieba.
Wstęp wolny.
(KaNa) (gan) (isz)