Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Szczecin bez Futra. Fundacja Viva zamanifestuje

Data publikacji: 2019-11-21 16:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-22 17:02
Szczecin bez Futra. Fundacja Viva zamanifestuje
 

W Polsce - dla futer - każdego roku jest zabijanych 10 milionów zwierząt. Pod tym względem jesteśmy drugim krajem w Europie. To nie jest powód do dumy - przekonują aktywiści Vivy!, których śledztwa jednoznacznie wykazują, że fermy futrzarskie to „piekło dla zwierząt, nad którym nikt nie ma realnej kontroli". Dlatego w piątek, w wielu polskich miastach, odbędą się antyfutrzarskie akcje uliczne Vivy! Także na pl. Adamowicza w Szczecinie zaplanowano Dzień bez Futra.

Przemysł futrzarski to przede wszystkim cierpienie zwierząt. „Norki, lisy, króliki, szynszyle. Od urodzenia aż do śmierci zamknięte w ciasnej klatce. Pozbawione matki, rodzeństwa, odizolowane od naturalnych zachowań. Godzinami kręcą się w kółko, bo tylko na tyle ruchu pozwala im niewielka przestrzeń albo tulą się w kącie klatki - apatyczne, zrezygnowane, chore. Niektóre gryzą pręty, próbując wydostać się na wolność. Nie budzi wątpliwości, iż takie warunki nie spełniają elementarnych potrzeb zwierząt. Życia bez cierpienia, do którego wszyscy mamy prawo. Wybawieniem od bólu mogłaby być śmierć - ale i ona jest okrutna: gazowanie, włożenie elektrody w odbyt czy skręcenie karku. Potem obdarte ze skóry martwe ciało ląduje na stosie liczącym tysiące ofiar. Futro zaś - resztki żywego niegdyś zwierzęcia - na wieszakach luksusowych sklepów. Tyle bezsensownego, niepotrzebnego cierpienia..." - zwracają uwagę obrońcy praw zwierząt.

Jednak skutki działania przemysłu futrzarskiego odczuwają także ludzie, a cierpi całe środowisko.

- Hodowla zwierząt futerkowych jest szkodliwa dla środowiska: odchody zwierząt zatruwają glebę i wodę. Poza tym uciekające z ferm norki wypierają nasze rodzime gatunki zwierząt - dopowiada Martyna Kozłowska z Fundacji Viva!

Przedstawiciele nie tylko tej organizacji, ale także lokalnej Basta! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz wielu innych zjednoczonych we wspólnej walce o prawa „naszych braci mniejszych", od lat czynnie walczą o wprowadzeniem zakazu hodowli zwierząt futerkowych w naszym kraju. Wzorem wielu europejskich krajów, a popierani przez mieszkańców miejscowości, w których funkcjonują fermy cierpienia. Także przez noblistkę - Olgę Tokarczuk, która napisała: „Co to za świat? Czyjeś ciało przerobione na buty, na pulpety, na parówki, na dywan przed łóżkiem, wywar z czyichś kości do picia... Buty, kanapy, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju... Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji".

- Niestety okrutnego biznesu broni wpływowe lobby, które blokuje prace nad obywatelskimi inicjatywami - mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva! - W poprzedniej kadencji nadzieje na zakaz były spore. Teraz podchodzimy ostrożnie do zapewnień polityków.

Przeciw futrzarskiemu lobby, a w obronie zwierząt zabijanych na futra, właśnie w piątek (22 bm.) wyjdą na ulice polskich miast wolontariusze Vivy. W Szczecinie będzie można się do nich przyłączyć w trakcie happeningu, jaki się odbędzie na pl. Adamowicza. Początek - godz. 17.

(an)

Fot. Fundacja Viva!

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rozumiem że zwierzęta futerkowe
2019-11-22 17:00:48
to członkowie twojej rodziny... a skorzystaj tylko ciekawe jak to zrobisz nie mając rączek ani zdolności technicznych... kiepsko u lewactwa z argumentacją...
@wniosek
2019-11-22 16:36:45
A co pozniej zaproponujesz?Wybijanie szyby w miesnym?
Wniosek
2019-11-22 16:21:07
Oblewać futra czerwoną farbą to się nauczą żeby nie nosić
Szczecin z futrem!
2019-11-22 14:32:56
Jak to bez futra?! Jak najbardziej z futrem! Naturalnym czyli (podpowiadam oszołomom) ekologicznym.
bez zakłamań
2019-11-22 11:10:06
Fermy futrzarskie nie różnią się w rzeczywistości niczym od obozów koncentracyjnych takich jak Auschwitz, gdzie niewinne istoty przetrzymuje się i morduje na szeroką skalę.
Ciezki temat
2019-11-22 09:03:26
Co do hodowania zwierzat z przeznaczeniem na futra- nie mam watpliwosci ( jestem przeciw).Ale co z futrem ze zwierzat hodowanych na mieso?Trudno to ignorowac.Poza tym- co mamy jako alternatywe?Sztuczne materialy,ktorych produkcja tez jest kontrowersyjna, ( nie wspominajac o tym,ze drozsza- bo mniej trwala).Mysle,ze najwiekszym problemem jest nadmierny konsumpcjonizm- wystarczy pomyslec o tonach ubran marnujacych sie...Nie mam wiele na swoje usprawiedliwienie- nosze wyroby skorzane,futrzarskie.Od lat kupuje tylko uzywane.Na dodatek jem mieso.Ale trudno mi przyjac krytyke od ' czlowieka z plastiku",a kilkakrotnie musialam sie ' ze swojego futra' tlumaczyc.Nie wrzucajmy do jednego wora wszystkich przypadkow.
@Po to sa by były futra i tyle
2019-11-22 08:03:48
To mogę skorzystać ze skóry członka Twojej rodziny? Przecież w liberalnej demokracji nie możesz mi tego zabronić.
Po to sa by były futra i tyle
2019-11-22 00:22:10
sam nie gustuje ale nie rozumiem dlaczego w liberalnej demokracji miałbym komuś zabraniać futra.
Abc
2019-11-21 20:56:52
Niech sobie protestują, ja sobie właśnie kupiłem owczą skórkę, na długie, zimowe wieczory.
endriu19491
2019-11-21 19:22:51
Zwierzęta takich dylematów nie mają jak będą głodne to i człowieka zjedzą.
endriu
2019-11-21 19:19:32
Zwierzęta takich dylematów nie mają jak będą głodne to i człowieka zjedzą.
Katolib
2019-11-21 19:01:55
A gdzie są katoliccy obrońcy życia? Jakoś nie przeszkadza im mordowanie zwierząt. Bardziej martwią się o bezpostaciowe płody
obserwator
2019-11-21 18:12:05
Znowu grupka oszołomów przyjdzie robić szopkę

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ