niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szansa dla Rusałki

Szansa dla Rusałki

Szansa dla Rusałki
Data publikacji: 2018-07-11 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:42
Wywietleń: 1420 337837

Most nad Rusałką to ruina. Mimo że, co widać, wciąż bezpieczna – jak zapewnia szczeciński magistrat. Właśnie ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy, któremu powierzy kompleksową renowację tegoż zabytku. Jednak nie ma mowy o przywróceniu dawnego blasku: nie zostaną odtworzone ozdobne bramy na przyczółkach, jakie tzw. mostkowi zakochanych odebrał siermiężny socrealizm połowy lat 50. ubiegłego wieku.

Jest charakterystycznym obiektem budowlanym Szczecina, wpisanym do rejestru zabytków. Został oddany do użytku na początku ub. wieku, a mimo to jego konstrukcja do tej pory nie doczekała się gruntownej renowacji. Ubytki w betonowej konstrukcji łukowego – zwanego też japońskim lub miłości – mostku były coraz bardziej widoczne. Pojawiały się kolejne niepokojące pęknięcia odsłaniające stalowe elementy budowli. I coraz większe wykwity,świadczące nawet o korozji betonu. Przy przyczółkach co pewien czas otwierały się zapadliska, budząc wątpliwość nawet co do stabilności umocowania całego obiektu i obawy, że most nad Rusałką w każdej chwili może się zawalić.

„Kurier” od lat alarmował o postępującej degradacji tego zabytku. Dwie niezależne ekspertyzy techniczne potwierdzały najgorsze obawy szczecinian: mostek nad parkowym jeziorem jest w stanie przedawaryjnym, czyli „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową”. Tylko jeden punkt – w systemie oceny konstrukcji mostowych – dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 lipca 2018 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Szansa dla Rusałki Szansa dla Rusałki

Komentarze

m
To ja zapytam dlaczego nie ma mowy o przywroceniu historycznego ksztaltu ? Jakies uzasadnienie bo narazie jest nie bo nie.
2018-07-11 21:20:45
RUSAŁKA
Na brzegu Rusałki od strony ulicy leżą powalone drzewa.Całe konary leżą w wodzie i nikt z rym nie robi porządku.Ponadto pod i przed mostkiem zalega mnóstwo mułu co widać przy obecnie niskim stanie wody.
2018-07-11 17:42:35
?
Przy okazji warto by oczyścić cały zbiornik wodnnyy ,pod powierzchnia wody na pewno sa setki kilogramow smieci ,ale zeby to zrobic to chyba jacys nurkowie musieliby byc ? moze jakas akacja spoleczna ?albo niech ZUK zleci to jakies profesjonalnej firmie ale to pewnie długo by potrwało i kosztowało...Niedługo rusza hotel Grand Park Rusałka i ma byc tam wypozyczalnia łodzi ?nie wiem po czym oni beda plywac chyba po tych smieciach i tonach mułu.
2018-07-11 10:00:11
most
Skoro nie ma mowy o przywróceniu pierwotnego blasku, to nie ma o czym pisać. Poza tym, kładka na Wyszyńskiego też miała remont, a wiadomo, co się z nią teraz dzieje ;/
2018-07-11 09:36:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy