Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Szansa dla Rusałki

Data publikacji: 2018-07-11 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Szansa dla Rusałki
 

Most nad Rusałką to ruina. Mimo że, co widać, wciąż bezpieczna – jak zapewnia szczeciński magistrat. Właśnie ogłosił przetarg dla wyłonienia wykonawcy, któremu powierzy kompleksową renowację tegoż zabytku. Jednak nie ma mowy o przywróceniu dawnego blasku: nie zostaną odtworzone ozdobne bramy na przyczółkach, jakie tzw. mostkowi zakochanych odebrał siermiężny socrealizm połowy lat 50. ubiegłego wieku.

Jest charakterystycznym obiektem budowlanym Szczecina, wpisanym do rejestru zabytków. Został oddany do użytku na początku ub. wieku, a mimo to jego konstrukcja do tej pory nie doczekała się gruntownej renowacji. Ubytki w betonowej konstrukcji łukowego – zwanego też japońskim lub miłości – mostku były coraz bardziej widoczne. Pojawiały się kolejne niepokojące pęknięcia odsłaniające stalowe elementy budowli. I coraz większe wykwity,świadczące nawet o korozji betonu. Przy przyczółkach co pewien czas otwierały się zapadliska, budząc wątpliwość nawet co do stabilności umocowania całego obiektu i obawy, że most nad Rusałką w każdej chwili może się zawalić.

„Kurier” od lat alarmował o postępującej degradacji tego zabytku. Dwie niezależne ekspertyzy techniczne potwierdzały najgorsze obawy szczecinian: mostek nad parkowym jeziorem jest w stanie przedawaryjnym, czyli „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową”. Tylko jeden punkt – w systemie oceny konstrukcji mostowych – dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 lipca 2018 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

m
2018-07-11 21:20:45
To ja zapytam dlaczego nie ma mowy o przywroceniu historycznego ksztaltu ? Jakies uzasadnienie bo narazie jest nie bo nie.
RUSAŁKA
2018-07-11 17:42:35
Na brzegu Rusałki od strony ulicy leżą powalone drzewa.Całe konary leżą w wodzie i nikt z rym nie robi porządku.Ponadto pod i przed mostkiem zalega mnóstwo mułu co widać przy obecnie niskim stanie wody.
?
2018-07-11 10:00:11
Przy okazji warto by oczyścić cały zbiornik wodnnyy ,pod powierzchnia wody na pewno sa setki kilogramow smieci ,ale zeby to zrobic to chyba jacys nurkowie musieliby byc ? moze jakas akacja spoleczna ?albo niech ZUK zleci to jakies profesjonalnej firmie ale to pewnie długo by potrwało i kosztowało...Niedługo rusza hotel Grand Park Rusałka i ma byc tam wypozyczalnia łodzi ?nie wiem po czym oni beda plywac chyba po tych smieciach i tonach mułu.
most
2018-07-11 09:36:10
Skoro nie ma mowy o przywróceniu pierwotnego blasku, to nie ma o czym pisać. Poza tym, kładka na Wyszyńskiego też miała remont, a wiadomo, co się z nią teraz dzieje ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ