Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Sylwester (bez)wystrzałowy. Lasery zamiast fajerwerków

Data publikacji: 2019-12-30 22:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-01 01:45
Sylwester (bez)wystrzałowy. Lasery zamiast fajerwerków
 

Zgodnie z obietnicą złożoną szczecinianom przez prezydenta Piotra Krzystka, podczas miejskiego sylwestra na Jasnych Błoniach huk fajerwerków zastąpi efektowny pokaz laserów. Szczecin oficjalnie dołącza do grona miast, które nadejście Nowego Roku świętują odpowiedzialnie, czyli „w sposób, który przyniesie radość ludziom bez krzywdzenia innych i dewastacji środowiska".

Wiele miast w Polsce i na świecie także rezygnuje z pirotechnicznych fajerwerków na rzecz równie efektownych, ale przyjaznych środowisku i zwierzętom pokazów łączących światło z dźwiękiem. Do tego grona w tym roku dołącza Szczecin. Jednak miejski sylwester to nie wszystko. Ważne, jak zachowają się sami szczecinianie. Jest szansa, że odpowiedzą na apel obrońców praw zwierząt, zachęcających: Nie strzelaj! Pomóż potrzebującym zwierzętom!

Huk petard wywołuje strach

Zwierzęta w sylwestra przeżywają koszmar. Huk petard wywołuje w nich strach, wiele wpada w histerię. Uciekają w panice, gubią drogę. Umierają na zawał lub jak ptaki, zdezorientowane i ogłuszone, giną w zderzeniu z budynkami, drzewami, samochodami.

„Według statystyk, na całym świecie co roku, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zwierząt traci życie w sposób bezpośredni lub nie bezpośredni, wskutek działań człowieka związanych z zabawą sylwestrową. Dlatego… Oszczędź strachu zwierzętom i nie kupuj fajerwerków oraz petard. Nie strzelaj w sylwestra. Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na pomoc dla potrzebujących zwierząt" - przekonuje Magdalena Adamczyk, autorka inicjatywy ph. „Ty się bawisz, a my cierpimy - nie strzelaj w Sylwestra!".

Celem inicjatywy jest nie tylko przedstawienie racjonalnych argumentów na NIEstrzelanie w sylwestra, ale również zdobycie dodatkowych środków na rzecz lokalnego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Stąd głównym - prócz portali społecznościowych - miejscem dla wsparcia akcji jest zrzutka.pl (konkretnie: zrzutka.pl/jp5wx3), na którym można się dowiedzieć dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków i jak reagują na hałas, ale również wesprzeć zbiórkę na rzecz skrzywdzonych przez los i ludzi „naszych braci mniejszych" - podopiecznych szczecińskiego TOZu.

 

Do tej pory na koncie zbiórki jest niespełna 1,3 tys. złotych. Niewiele, jak na zamierzone 5 tys. zł. Ale zbiórka potrwa aż do 5 stycznia. Jest więc szansa, że znacznie więcej osób odpowie na szlachetne wezwanie: „Pomóż (nam) pomagać".

Ochrona środowiska przyrodniczego i klimatu

Tym bardziej, że zmiana sylwestrowych przyzwyczajeń - rezygnacja z huku petard i fajerwerków - ma też szerszy kontekst: ochronę środowiska przyrodniczego i klimatu. Jak bowiem przekazuje Szczeciński Ruch Miejski: „Sztuczne ognie zawierają substancje tworzące swoistą bombę chemiczną (chlorany i azotany baru, potasu, strontu, wapnia i amonu jako utleniacze, aluminium, fosfor, siarka, węglowodory i węglowodany jako substancja palna, sole metalu, np. baru, strontu i antymonu dla efektów barwnych i inne), które w wyniku spalania wydzielają szkodliwe związki (jak wysoce toksyczne związki baru). Badania przeprowadzone przez naukowców z Wiednia wykazały, iż stężenie baru w śniegu pobranym z miejsca po pokazie pirotechnicznym było nawet 500 razy większe niż przed nim. To obrazuje jak wielkie ilości trujących substancji wdychają uczestnicy takich imprez. Tymczasem bar i jego związki wpływają negatywnie na drogi oddechowe oraz mogą potęgować objawy astmy. Badania na temat szkodliwości fajerwerków przeprowadzali także naukowcy z Politechniki Śląskiej, którzy stwierdzili, iż niebezpieczne substancje odkładają się w organizmie człowieka, a w następstwie wywołują choroby kości, wątroby, nerek. Ponadto, wszystkie te trujące substancje wnikają do wód oraz gleby i tam już pozostają, niszcząc środowisko. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, którzy badali stopień zapylenia powietrza podczas pokazów pirotechnicznych, stwierdzili, porównując poziomy zapylenia badanej okolicy przed i po pokazie, że koncentracja cząstek w atmosferze potrafi wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie. Wdychane przez człowieka pyły wywołują choroby układu oddechowego i układu krążenia. Towarzyszący pokazom pirotechnicznym huk, to kanonada, która dla przebywających zbyt blisko może skończyć się uszkodzeniem słuchu".

Arleta Nalewajko

Fot. Robert Stachnik, Arleta Nalewajko, Dariusz Gorajski (arch.)

Sonda

Czy popierasz rezygnację z pokazu fajerwerków na rzecz pokazu laserowego podczas miejskiego sylwestra?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@gosc
2020-01-01 01:06:38
a palenie świeczek w chanuke to nie niszczy środowiska?
gosc
2019-12-31 19:59:41
@Anty to i anty tamto :Przeciez suweren przyniesie własne fajerwerki tak jak odpala kibolstwo na meczach race i petardy hukowe- "Niepko error " tylko ze nikt mandatu nie da bo afera ale za odpalanie rac placi kary klub pilkarski spolka akcyjna ktora miasto wspolfinansuje i buduje im stadion za 350 baniek,chcesz petard to sobie w domu odpal w łazience np bedzie lepsze echo, a najwazniejsze to BISKUPIZM !!!!
gosc
2019-12-31 19:56:09
@Jola -nie bedo bo nie som skierowane w niebo,jak popierasz oslepianie pilotow to sama sie powinnas oslepic dla dobra ludzkosci
Jola
2019-12-31 19:04:48
A czy te lasery będą oslepiac pilotów w samolotach?
Anty to i anty tamto
2019-12-31 17:26:08
Jak muza napier.. to jest dobrze, ale parę minut fajerwerków to problem. Dlaczego nikt nie wymyślił pokazu laserowego i garstką fajerwerków. O ludzi się martwcie a nie o zwierzęta dzisiaj. Psy i koty i ptaki powinny mieć bezpieczne i ciepłe i wytłumione pomieszczenie tymczasowe. Od jutra będzie wszędzie że Szczecina nie stać na garstke fajerwerków. Pewnie Janusze wezmą koty i psy i przydą na pokaz tej lipy...
@plebs
2019-12-31 12:48:55
To już wolę za tą kwotę spędzić Sylwestra na jakiejś imprezie. A fajerwerki i tak jakiś jeleń kupi i odpali.
Józiek
2019-12-31 12:02:49
"TY SIĘ BAWISZ, A MY CIERPIMY"- więc nic nie mów, nie oddychaj, a najlepiej... się powieś. Tylko michę pełną zostaw.
plebs
2019-12-31 11:57:11
Do hehe: Bo nas - w przeciwieństwie do ciebie- na to stać. Po prostu.
k....k12
2019-12-31 11:53:33
Dlaczego szczecinian tak się łatwo modeluje pod NWO... bo są ze spędu zatomizowanych jednostek dawnego zaboru rosyjskiego i wpływów kultury turańskiej i nie są w stanie się zbuntować, ale w tym celu trzeba się zorganizować, a zaś nie ma organizacji bez zaufania społecznego. I jak widać macherzy od inżynierii społecznej lepią ich mózgi zgodnie ze swoją chorą ideologią niszcząc uprzednio to zaufanie jako spoiwo więzi międzyludzkich. Stąd tyle ludzi rozpaczliwie samotnych, bojących się nawiązywać kontakty. I ten żałosny ludek daje sobie odebrać wszelką wolność i wcisnąć każdą brednie. Dajmy na to jest ryk, że więzione w klitkach całymi latami zwierzaki są szczęśliwe i tylko fajerwerki im szkodzą... raz do roku przez plus minus 15 minut... Tacy wrażliwi ci obrońcy zwierząt, a gdzie byliście, jak mordowano malutkie prosiaczki kilkudniowe, wpierw zabijając ich matkę zastrzykiem. One biedne przytulały się do martwej matki i ssały jej pierś, wtedy łapano każde z nich i mordowano. Przyczyną było podejrzenie, tylko podejrzenie o ASF. NIE DANO IM SZANSY NA ŻYCIE, a przecież kwarantanna jest oczywistą formą postępowania w takich okolicznościach. Tak ZAŁATWIANO zwierzęta na Podlasiu. Gdzie byliście, ależ byliście na posterunku i wszystko było zgodnie z zaleceniami rewolucji światowej. Nie możecie darować tysiącom ludzi, że chcą wyjść z domu i wspólnie przez chwilę popatrzeć na fajerwerki, nic więcej. Niech cicho i samotnie siedzą w domach i mają myśli samobójcze, niech się nie spotykają, bo wy rewolucjoniści się nimi brzydzicie. Niech sczezną, bo zabierają tlen paciamamie. Dajcie przykład i pokażcie na sobie, jak zlikwidować dla planety własny ślad węglowy. Jazda nihiliści, do roboty!!!!!!
Ela
2019-12-31 10:39:23
Działania miasta pod publiczkę. A co z pozostałymi wydarzeniami?
hehe
2019-12-31 10:13:17
Zawsze mnie bawią Janusze, którzy wydają setki złotych na fajerwerki, żeby je spalić w ciągu 5 minut. Ale plebs to plebs, dla nich to ROZRYWKA przez duże R.
fajerwerki to zło
2019-12-31 09:12:11
nie wystarczy wam ludzie smog, musicie jeszcze powdychać dymu z fajerwerków? rozrywka dla tępoli
:)
2019-12-31 09:02:50
Byndzie zabawo !: Janusz już zakupił czy małpki w biedzie, do tego ruskiego szampana-,viceroye bez banderoly z targowiska zza wschodniej granicy som, tak samo kilko petord też łot szwagra spod granicy pod Chełmem,do tego pol literka bimberu zeby nie było zimno .Sie wypije ,poszczelo, posmieci, popali i tak sie przywito ten nowy rok i za rok to samo.Sebki z okolicy tez juz gotowe -czapka daszkowa ala kaczor jest -koniecznie z łyzwa najka-Seba jest wierny najkowi ,nie tam zadnemu adasiowi czy innemu 4f,nerka jest, saszeta jest 0,7 krupnika jest, 4 harnasie som ( w butelce- bo cza kaucje odzyskac szlachta nie placi za opakowanie ) a w razie co jest tulipan i mozna petarde za 5 zl wyszczelic z tej butli,fajki wlasne krecone tyton ze sklepy na manhatanie -smierdzi za 30 metrow ,w telefonie wlasna vixa -dj bez słuchawek jak by discopolowcy za cicho grali to sie da im akompaniament, jest tez patohihop kopek czy inne płaczki .
@Katia Marks
2019-12-31 08:24:35
wyjedź na Białoruś - tam twoje miejsce
gosc
2019-12-31 08:13:45
@ katia marks-to wyjedz do moskwy albo na donbas tam takich wiecej @ ania- to dlaczego nie zabronia kibolom odpalania petard na meczach?
Jan
2019-12-31 07:13:43
Konkurs na najbardziej analfabetyczne wypociny uważam za otwarty... Przykłady poniżej
tomek
2019-12-30 23:28:08
A w Chicago na murzynowie beda strzelali i to nie w powietrze w tym miejscu wyrazam wspulczucie dla zeierzad
Ania
2019-12-30 23:01:27
To dlaczego nie zabronią wystrzałów na pyromagic? Pod publiczkę akcja.
Katia Marks
2019-12-30 22:35:17
A ja mam wymioty jak przechodze przez plac Adamowicza.
greta
2019-12-30 22:34:22
a jak sowom wypalom oczki tymi laserami to co...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ