czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina

Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina [GALERIA]

Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina
Data publikacji: 2020-07-03 17:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-04 21:01
Wywietleń: 1151 462864

W niedzielę 5 lipca będziemy świętować 75. rocznicę ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie. Potocznie mówimy, że to dzień urodzin Szczecina.

Przejmowanie zniszczonego w wyniku działań wojennych miasta nie było jednorazowym aktem. Przynależność państwowa Szczecina wykuwała się decyzjami mocarstw koalicji antyhitlerowskiej, w największym jednak stopniu zależna była od postanowienia ówczesnych władz sowieckich. Już w trakcie konferencji teherańskiej w 1943 r. zapadły decyzje o przesunięciu granic Polski na zachód, jeszcze bez konkretów dotyczących przynależności tych czy innych terenów. Również kolejna konferencja mocarstw w Jałcie nie rozstrzygnęła terytorialnych dylematów. Szczecin mógł pozostać w granicach Niemiec, tym bardziej że już po zakończeniu wojny mieszkało tu prawie 100 tys. Niemców. O przebiegu granicy przesądziło stanowisko władz sowieckich, które opowiedziały się za Szczecinem, ale także za Świnoujściem jako miastami leżącymi po polskiej stronie granicy.

Wydarzenia w okresie od kwietnia do lipca 1945 r. miały niezwykle dynamiczny przebieg. Wysłannicy polskich władz na czele z późniejszym prezydentem miasta Piotrem Zarembą dwukrotnie byli zmuszani do opuszczania miasta. Już w kwietniu, rezydując w  gmachu na dzisiejszych Wałach Chrobrego, Zaremba zdecydował o wywieszeniu na budynku polskiej flagi. Był to jednak epizod. Decyzja z 5 lipca obligująca zarząd niemiecki do opuszczenia miasta i przekazania Szczecina polskiej administracji rozstrzygnęła kwestię przynależności państwowej Szczecina. Jeszcze w lipcu 1945 r. podczas konferencji w Poczdamie status quo potwierdziły mocarstwa koalicji antyhitlerowskiej.

Podnoszenie miasta z ruin było wielkim wyzwaniem, które stanęło przed polską administracją i garstką, na początek, polskich osadników. Skalę zniszczeń w powojennym Szczecinie najlepiej obrazują zdjęcia.

Andrzej ŁAPKIEWICZ

* * *

5 lipca 2020 r. będziemy uroczyście świętować 75. rocznicę przejęcia władzy w Szczecinie przez pierwszego polskiego Prezydenta Profesora Piotra Zarembę, który sprawował tę funkcję do roku 1950. Zasług Profesora Zaremby i ówczesnych Pionierów dla polonizacji i rozwoju naszego Miasta nie sposób przecenić. Trzeba też docenić ogromny wkład Profesora Zaremby w rozwój nauki w Szczecinie, zarówno Politechniki Szczecińskiej, jak i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Z tej okazji w niedzielę 5 lipca o godz. 11.30 na fasadzie gmachu Urzędu Miasta (plac Armii Krajowej 1) zostanie uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona prof. Piotrowi Zarembie, wykonana według projektu autorstwa prof. Małgorzaty Kopczyńskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie. Pragniemy Państwa zaprosić do udziału w tej symbolicznej uroczystości, w której będą uczestniczyć władze Miasta Szczecina. O godz. 12.00 uroczystości będą kontynuowane pod pomnikiem Czynu Polaków.

Społeczny Komitet uhonorowania pamięci profesora Piotra Zaremby

Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina Świętujemy 75. urodziny polskiego Szczecina

Komentarze

Wacek Rondelek @Quistorp
Co pańskie wypociny mają do przekazania przez "radzieckich" Szczecina Polsce? Wbrew naszym obecnym "serdecznym" przyjaciołom.
2020-07-04 19:57:10
Interpretator
Oczywiste jest że Szczecin jest polski, ze względu to że Antoni Maciarewicz planowal to przed swoim przyjściem na świat w 1948 !
2020-07-04 00:31:46
Quistorp
do...[Wacek Rondelek To może ci sowieci, nie końca tacy wstrętni?]....Dzisiejszej młodzieży przypomnę. Zdjęcie z z panoramą Wałów Chrobrego, a na pierwszym planie "dziwne wojsko". W 1948 roku powołano Organizację Powszechną "Służba Polsce".Rozwiązano w 1955 roku po śmierci J. Stalina. Uznając, tę organizację wzorowaną na radzieckich wzorcach w ZSRR, jako praca przymusową, co kłóciło się z międzynarodową konwencją o pracy niewolniczej. Podobną organizacją w czasach Hitlerowskich w Niemczech była organizacja Deutsche Arbeitsfront (DAF, Niemiecki Front Pracy) – niemiecka organizacja korporacyjna, działająca pod nadzorem NSDAP, łącząca robotników, rzemieślników, pracowników umysłowych i pracodawców. DAF dzielił się na 18 wspólnot według gałęzi przemysłu.Utworzony 10 maja 1933 roku. po wydanym zakazie działania niezależnych związków zawodowych. Działał do maja 1945 roku.SP Służba Polsce to była podobnie paramilitarna organizacja której zadaniem było wspomóc gospodarkę, po zniszczeniach wojennych. Brakowało rąk do pracy. Do "SP", pod presją nachalnej propagandy, wespół z entuzjazmem związanym zwycięstwem nad hitlerowskimi Niemcami wstępowała na ochotnika młodzież 16- 21 lat. Były rejony w RP , gdzie organizowano hufce pod przymusem. Powodem ochotniczego wstępowania młodzieży do SP była możliwość zdobycia, zawodu, wikt i opierunek, Nawet pod namiotami!!! oraz skromna płaca!!!oraz obowiązek kończenia szkół zawodowych, na poziomie przysposobienia do zawodu, Niższy poziom od Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W kopalniach była Wojskowe Służba Zastępcza. Do kopalni do WSZ kierowano, żołnierzy, pod byle pretekstem. Np. Za spóźniony powrotu z przepustki.
2020-07-03 23:47:05
@Wacek rondelek to debil
Należało w młodości trzymać rączki na kołdrze...
2020-07-03 22:23:30
Wacek rondelek to debil
Debil i nieuk
2020-07-03 19:02:50
przykre widoki
tyle lat po wojnie ale bajzel na podzamczu ciągle widnieje, podobnie na ul.kolumba i wielu kwartałach w centrum miasta.
2020-07-03 18:43:06
Wacek Rondelek
To może ci sowieci, nie końca tacy wstrętni?
2020-07-03 18:10:32

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie