Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
21 szczecin
REKLAMA

Świętowali urodziny Józefa Wybickiego (akt. 1)

Data publikacji: 09 października 2016 r. 16:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Świętowali urodziny Józefa Wybickiego
 

Na ul. Józefa Wybickiego mieszkańcy Pogodna świętowali w niedzielę urodziny patrona ulicy - autora „Mazurka Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego. 269 rocznicę urodzin wielkiego Polaka obchodzono w ramach programu mikrogranTY.

Choć pogoda nie dopisała, było zimno i dwa razy padał deszcz, na urodzinowe przyjęcie przyszło ponad 130 osób, głównie z Pogodna ale na zabawę przyszli również mieszkańcy dalekiego prawobrzeża. Wszyscy świętowali urodziny autora Hymnu Narodowego. Dlatego, na płotach posesji mieszkańców ulicy zawisły banery z informacjami o Józefie Wybickim, „Mazurku Dąbrowskiego" i dworku w Będominie, gdzie się urodził jubilat, a w którym obecnie znajduje się jego muzeum.

- Najwięcej atrakcji przygotowaliśmy dla dzieci. Uczyły się pisać gęsim piórem, robiły kotyliony i zamalowywały kolorowanki o treści patriotycznej nawiązujące do polskiego romantyzmu. A jak na urodziny przystało, każdy mógł się poczęstować tortem.

Wszyscy goście otrzymywali na pamiątkę pocztówkę wydaną przez Szczecińskie Muzeum Pocztówki z okazji urodzin Józefa Wybickiego. Słuchali też hymnu puszczanego na adapterze z płyty winylowej.

Organizatorem zabawy było Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Pogodna „POGODNIAK” oraz INKU Szczeciński Inkubator Kultury. 

Z okazji rocznicy urodzin Józefa Wybickiego, został utworzony dzielnicowy szlak patronów ulic Pogodna. Na płotach jedenastu ulic (m.in. Chłopickiego, Lelewela, Somosierry) rozwieszone są banery z informacjami o patronach. Dodatkowo szlak pełni funkcję gry miejskiej, a pierwsi uczestnicy otrzymają nagrody książkowe.

(lw)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ink
2016-10-10 07:42:44
A co to jest to inku?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA