wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Świętowali 50-lecie Daru Szczecina

Świętowali 50-lecie Daru Szczecina [GALERIA]

Świętowali 50-lecie Daru Szczecina
Data publikacji: 2019-06-14 16:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Wywietleń: 1151 396835

Półwiecze wodowania obchodził w piątek Dar Szczecina. Z tej okazji w Centrum Żeglarskim zorganizowano obchody jubileuszu, podczas których nie zabrakło wspomnień, rozmów z kapitanami jednostki oraz tortu.

Dokładnie 14 czerwca 1969 roku Dar Szczecina został zwodowany.

- Przez te 50 lat Dar Szczecina miał niezwykłe szczęście do ludzi, którzy mu towarzyszyli. Ale jedna osoba była dla niego szczególnie ważna, myślę tu o jego matce chrzestnej, pani Danucie Kopacewicz - wspominał Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej z Centrum Żeglarskiego.

Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie wystawy "s/y Dar Szczecina. 50 lat na morzach i oceanach - 1969-2019". Oprócz tego młodym adeptom żeglarstwa wręczono nagrody w konkursie fotograficznym z okazji 50-lecia szczecińskiej jednostki.

- Historia tej jednostki to zarazem morska historia miasta. 50 lat to piękny okres i dowód na to, że Szczecin zawsze posiadał morskie elementy oraz, że edukacja morska stanowi istotny dla nas element wychowania - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Zawsze z satysfakcją patrzę na młodzież, która pływa Darem Szczecina. Pokazuje ona, że przeżywa żeglarstwo, i że jest ono dla niej szalenie istotne.

Po zakończeniu obchodów Dar Szczecina, razem z inni miejskimi jednostkami, przepłynął na Łasztownię i zacumował przy nabrzeżu Starówka.

- Bardzo dobrze wspominam pierwszy rejs Daru Szczecina. To było podczas Międzynarodowych Regat Gryfa Pomorskiego. Przypłynęliśmy na metę o prawie pół dnia za szybko. To właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczyłem latarniowiec dyndający na sznurku - wspominał pan Jerzy Stępień.

* * *

Historia Daru Szczecina rozpoczęła się w 1960 roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Morskiej, na której poruszono sprawę żeglarstwa szczecińskiego. Wówczas podjęto decyzję o budowie reprezentacyjnego jachtu pełnomorskiego. Jednostka reprezentowała miasto na paradzie jednostek żeglarskich z okazji 200-lecia USA. Trzykrotnie triumfował w klasie C Regat The Tall Ships’ Races (2007, 2012, 2013 r.)

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina Świętowali 50-lecie Daru Szczecina

Komentarze

gosc
A dla Pana Prezydenta to zabrakło prezentu ?
2019-06-14 16:47:29
smirnof
A co w tych torebkach ? Wódeczka ze strefy wolnocłowej ?
2019-06-14 16:33:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie