Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Święto w lotniczym garnizonie

Data publikacji: 01 października 2016 r. 16:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:16
Święto w lotniczym garnizonie
 

Na Placu Konstytucji 3 Maja w Świdwinie w piątek odbyły się uroczystości z okazji dorocznego święta 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, które zostało utworzone w 2009 roku na bazie 1. Brygady Lotnictwa Taktycznego.

Apel uświetniła orkiestra reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania oraz poczty sztandarowe: 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Prologiem uroczystości był przelot nad miastem klucza samolotów Su-22 i MiG na wysokości 200 m. W gronie gości honorowych byli m.in.: zachodniopomorski komendant wojewódzki policji Jacek Cegieła, starosta świdwiński Mirosław Majka, burmistrz Świdwina Jan Owsiak, komendant powiatowy policji w Świdwinie Robert Rzeźnik, komendant powiatowy policji w Łobzie Jacek Dobrek. 1. SLT kultywuje dziedzictwo tradycji polskiego lotnictwa wojskowego.

Apel rocznicowy był okazją do posumowania dokonań mijającego roku oraz podziękowań żołnierzom za wkład pracy na rzecz SLT i podległych jednostek. Dowódca 1.SLT płk dypl. pilot Rościsław Stepaniuk przypomniał udział żołnierzy w zabezpieczeniu szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży, w ćwiczeniach międzynarodowych Anakonda oraz zaangażowanie na rzecz marynarki i związków taktycznych wojsk lądowych. Lotnicy uczestniczyli w pokazach w Polsce i poza jej granicami: we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Grecji, Czechach, na Słowacji prezentując tamże kunszt pilotażu. Dla najlepszych żołnierzy w służbie były gratulacje i odznaczenia. Medalami za Zasługi dla Obronności Kraju zostali odznaczeni: kpt. Robert Wojtalski, mł. Chorąży Mariusz Adamski, Odznaką Honorową Sił Powietrznych płk pilot Leszek Błach, Medalem za Zasługi dla Policji płk dypl. pilot Ireneusz Starzyński.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów.

Tekst i fot. (cz.b.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA