W czwartek (11 lutego) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W 2020 roku operatorzy przyjmujący zgłoszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie odebrali 846 tys. połączeń kierowanych pod numer 112.
Z okazji tego święta wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podczas spotkania z operatorami numeru 112 odczytał list od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz podziękował im za pracę.
– Dziękuję za waszą pracę, poświęcenie, zaangażowanie i składam wyrazy najwyższego szacunku – mówił do operatorów numeru 112 w ZUW Zbigniew Bogucki. – Bez państwa ratowanie ludzkiego życia i zdrowia nie byłoby możliwe.
Wojewoda wręczył także operatorom numeru 112 wyróżnienia. W CPR w Szczecinie numer alarmowy obsługuje 50 osób.
Przypomnijmy: na numer alarmowy 112 należy dzwonić wtedy, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie, jeżeli potrzebne jest pogotowie ratunkowe, straż pożarna lub policja – kiedy na przykład wydarzy się poważny wypadek drogowy, pożar w budynku lub włamanie.
Nie wolno traktować numeru 112 jak infolinii. Jego operatorzy nie odpowiadają na pytania dotyczące dyżurnych aptek, numeru PIN telefonu komórkowego, rozkładu jazdy autobusów czy pociągów. Należy pamiętać o tym, że połączenia pod 112 są nagrywane, numery telefonów są identyfikowane, a osoby notorycznie dzwoniące bez potrzeby mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Bardzo ważne jest pilnowanie dzieci, które bawią się telefonami komórkowymi.
Połączenie z numerem 112 możliwe jest nawet bez karty SIM, o czym często zapominają rodzice. Nieco ponad połowa połączeń wykonanych na ten numer obsługiwany przez operatorów w ZUW w 2020 roku (ponad 440 tys.) była nieuzasadniona, czyli nie wymagała podjęcia działań przez służby (policję, straż pożarną i pogotowie ratunkowe). Pamiętajmy o tym, że każde takie niepotrzebne połączenie może odebrać szansę na szybkie zgłoszenie sytuacji rzeczywiście zagrażającej czyjemuś życiu i zdrowiu.
(isz)
Fot. ZUW