Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Święto kaszy trwa od soboty w Trzebiatowie

Data publikacji: 28 lipca 2019 r. 11:39
Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2019 r. 14:26
Święto kaszy trwa od soboty w Trzebiatowie
 

Mieszkańcy Trzebiatowa i turyści uczestniczą od soboty w tradycyjnym Święcie kaszy, poświęconym legendarnemu uratowaniu miasta od napadu gryficzan w 1299 roku. Wówczas spadająca z baszty obronnej miska z kaszą ocaliła miasto od zniszczenia, bo spłoszyła najeźdźców. Tradycja obchodów tego zdarzenia ma wiele lat.

Tradycyjnie już świętowanie rozpoczęło się przy Baszcie Kaszanej. Była inscenizacja wydarzeń sprzed setek lat, a potem burmistrz Józef Domański rozbił miskę z kaszą na tarczach rycerzy. Potem przez miasto przemaszerował orszak ze słoniem, który jest symbolem miasta.

Na terenie ogrodów pałacowych rozpoczął się festyn połączony z jarmarkiem, występami zespołów muzycznych i poczęstunkiem symboliczną miską kaszy, której dokonał m.in. burmistrz w towarzystwie kilku polityków z naszego regionu. Na koniec wystąpił raper Nowator.

W niedzielę od godz. 17 ciąg dalszy zabawy w pałacowych ogrodach. Będzie oczywiście poczęstunek kaszą, a na scenie wystąpi m.in Krystyna Giżowska i Lanberry. Na koniec pojawi się Biała Dama i będzie pokaz ogni sztucznych.

Tekst i film: Mirosław KWIATKOWSKI

Fot. Joanna Sienkiewicz-Szeląg

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

o
2019-07-28 20:19:00
Święto kaszy - Mrożek by tego nie wymyslił. CZekam na święto giczy cielęcych i święto ćwikły z chrzanem.
lupa
2019-07-28 15:32:15
A ten komuch musiał być uwieczniony na zdjęciu? Odbiera apetyt! Przypominam też, że to właśnie w Trzebiatowie śp. Marian Jurczyk miał niespełnione do dziś przesłanie dla komunistów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA