Dla Ireneusza z córką i wnukiem to był pierwszy punkt w bogatym programie niedzielnych zajęć: poza mszą, spotkaniem z przyjaciółmi i wspólnym spacerem. Przyszli na Jasne Błonia, aby stary komputer, niszczarkę oraz telefon komórkowy wymienić na... kwitnącą aksamitkę.
Taką możliwość - wymiany elektrośmieci na rośliny - dawał wyłącznie udział w akcji ph. "Kwiat za grat", zorganizowanej samorząd studencki Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z partnerami: Enea Operator oraz Remondis. W niedzielę (28 kwietnia), na parkingu Jasnych Błoni.
- Ludzie najczęściej przynoszą stare telewizory, zużyte czajniki elektryczne, miksery, suszarki do włosów, telefony komórkowe, komputery i laptopy. Każdy w zamian otrzymuje od nas sadzonki aksamitek i begonii, a także świerków, jakie otrzymaliśmy z Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Trzebież - mówiła Urszula Mordacz, przewodnicząca samorządu studenckiego US. - Cieszy nas duży odzew ze strony szczecinian. Tym bardziej, że to oznacza mniej elektrośmieci lądujących w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Faktycznie, szybko się zapełniały kontenery na odpady, a po odbiór sadzonek momentami ustawiała się kolejka chętnych. Jak choćby wówczas, gdy niektórym z najmłodszych ekologów - jak np. 3,5-letniemu Olkowi - trudno było zdecydować się na odpowiedni - z blisko 1700 do wzięcia - kwiat.
Wybrana przez niego aksamitka trafi na balkon. Natomiast różowa begonia - uzyskana w wymianie w zamian za odkurzacz, toster i dwie "komórki" - znajdzie miejsce na parapecie w mieszkaniu Izabeli i jej syna - Aleksandra.
- Jest okazja, aby pozbyć się z domu niepotrzebnych sprzętów, a zyskać coś zielonego. Fajna sprawa. Wszystkim polecam. Tym bardziej, że ma ważne ekologiczne przesłanie: dbałość o środowisko, w jakim żyjemy - przekonywała p. Izabela.
Elektrośmieci zalewają wysypiska śmieci, choć nie ulegają biodegradacji i powinny trafiać do utylizacji w specjalistycznych firmach, a następnie zostać przetworzone.
- Zagrażają środowisku i nam, ludziom: zawierają bardzo duże ilości szkodliwych substancji, które mogą się przedostać do wód gruntowych, gleby, roślin, organizmów, zatruwając je. Szkodliwe związki zawarte w elektrośmieciach powodują choroby nowotworowe. Dlatego nasza akcja ma zachęcić wszystkich do segregacji odpadów i przekazywania elektrośmieci wyłącznie w miejsca do tego wyspecjalizowane, jak np. ekoporty czy punkty selektywnej zbiórki odpadów - mówiła Urszula Mordacz.
Uzyskane w trakcie akcji elektrośmieci zostaną przekazane do zakładów przetwarzania, dzięki czemu posłużą do recyclingu. Zostaną wykorzystane np. do produkcji kabli, misek żaroodpornych, nowych urządzeń RTV i AGD. ©℗
A. NALEWAJKO
Fot. Ryszard PAKIESER