Nagrobek ppłk. Tadeusza Wacława Dobrzyńskiego znajdujący się na stargardzkim cmentarzu przy ul. Kościuszki wpisano do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległości Polski.
To kolejny sukces stargardzianki Agnieszki Dawickiej, która od wielu lat zajmuje się upamiętnianiem, w tym ratowaniem grobów weteranów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Tadeusz Dobrzyński (1898-1989) jest pomysłodawcą kwatery saperów, która znajduje się na stargardzkim cmentarzu przy ul. Kościuszki. Powstała ona w 1983 roku. W ubiegłym roku podczas obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych odsłonięto tablicę upamiętniającą twórcę ppłk. Tadeusza Dobrzyńskiego.
– Podpułkownik Wojska Polskiego, Legiony Polskie, I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka, wojna obronna 1939 r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Monte Cassino – wylicza zasługi weterana Agnieszka Dawicka z biblioteki Klubu 12. Brygady Zmechanizowanej w Stargardzie.
Nagrobek ppłk. Tadeusza Dobrzyńskiego znajduje się na stargardzkiej nekropolii w kwaterze D07 rząd 11 nr grobu 03. Został on wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległości Polski pod nr 7607. Niedawno do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległości Polski wpisano mogiłę powstańca wielkopolskiego Stanisława Górnego. Ewidencja zawiera m.in. dane weterana, lokalizację grobu, imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy. Groby weteranów wpisane do takiego spisu, znajdują się pod opieką państwa. ©℗
(w)