środa, 12 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie

Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie [GALERIA]

Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie
Data publikacji: 2020-07-05 16:08
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-05 22:34
Wywietleń: 506 463363

Extreme Weekend ma już czteroletnią tradycję. To trwające przez trzy dni zawody strzelców: z klubów strzeleckich, myśliwych i żołnierzy, które odbywają się w Studnicy na drawskim poligonie. W tym roku wzięło w nich udział ponad setka uczestników.

- Gdyby nie pandemia i obostrzenia, byłoby jeszcze kilkaset zawodników, musieliśmy odmawiać zgłaszającym się osób - mówi st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, z Wojskowego Klubu Sportowego Poligon Drawski, współorganizator imprezy.

Extreme Weekend w reżimie sanitarnym

Żeby zorganizować zawody w reżimie sanitarnym, trzeba było nie tylko okroić liczbę uczestników. Każdy z zawodników miał mierzoną temperaturę, wypełniał szczegółową ankietę dotyczącą jego ewentualnych kontaktów z osobami potencjalnie zarażonymi Covid-19, reżim obowiązywał na stołówce i między zawodnikami.

Pandemia sprawiła za to, że pojawiła się nowa konkurencja: strzelanie z długiej broni do… koronawirusa na dystansach do kilkudziesięciu metrów. Żeby zdobyć punkty trzeba było oddać celne strzały do dwóch rysunków wirusa na kartce A4. Trafienie niecelne powodowało brak punktów a nawet ich odejmowanie. - Strzelamy do wirusa, bo wszyscy mamy go dość i chcemy, żeby w końcu zniknął z naszego życia i więcej nie wracał - wyjaśnia st. chor. sztab. Marcin Czerwiński.

Extreme Weekend

Kolejne konkurencje już tradycyjnie, ale bardzo różnorodnie: strzelanie na stojąco, siedząc oraz w pozycji leżącej. Przez wytworzoną przez wodę mgłę, tak że ta zalewała broń. Do rzutków. Z wieży. Na wielu dystansach: od 150, przez 300, 600 a niektórzy nawet na 1000 metrów. W dzień i w nocy przy użyciu noktowizji. Na trzech osiach wybudowanych na strzelnicy w Studnicy.

W piątek odbywały się treningi a potem strzelania nocne (np. do latarki z 350 metrów), w sobotę punktowane strzelania dzienne, potem ogłoszenia wyników i wręczenia pucharów a w niedzielę zakończenie imprezy. Pierwsze miejsce w  kategorii semi-auto (strzelanie z broni półautomatycznej) zajął żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Andrzej Bąk, na co dzień wykładowca i profesor na Akademii Morskiej w Szczecinie.

Żołnierze WOT na Extreme Weekend

W tym roku w przeprowadzeniu zawodów zaangażowali się żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Extreme Weekend

- Żołnierze WOT brali udział w naszych zawodach już w poprzednich edycjach, to doświadczeni instruktorzy - mówi st. chor. sztab. Marcin Czerwiński. - W tym roku znajdują się na stanowiskach strzeleckich jako instruktorzy i sędziowie, czyli tam, gdzie spoczywa największa odpowiedzialność przy prowadzeniu zawodów. To poważne wsparcie dla nas, organizatorów a przy tym znakomita promocja wojska. Te środowiska: żołnierz, strzelec sportowy i myśliwy często się przenikają. Pokazujemy w ten sposób, że można być żołnierze, strzelcem sportowym a jednocześnie spełniać się w innym zawodzie. A przy tym fajnie spędzić czas na świeżym powietrzu, zdrowo żyć, uprawiać sport.

Okazja do promocji terytorialsów

- To doskonała okazja do tego, by nasi żołnierze zdobywali kolejne doświadczenie a przy tym promowali naszą brygadę i zachęcali strzelców i myśliwych do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej - mówi ppłk Mirosław Radwan, zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednocześnie pasjonat strzelectwa a prywatnie myśliwy. - Promujemy WOT, promujemy wojsko i widzę, że zainteresowanie naszą służbą w tych środowiskach jest duże, bo strzelcy przekonują się, że nie muszą rezygnować ze swojego życia zawodowego a tym bardziej pasji, a mogą rozwijać swoje umiejętności w naszej brygadzie.

Extreme Weekend zorganizowały wspólnie Wojskowy Klub Sportowy Poligon Drawski, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, Magazyn Łowiecki „Darz Bór” oraz Fundacja „Las i Woda”.

(k)

Fot 14 ZBOT

Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie Strzelecki Extreme Weekend na drawskim poligonie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie