wtorek, 04 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Straż miejska w galeriach i tramwajach. Zdarzają się mandaty za brak maseczek

Straż miejska w galeriach i tramwajach. Zdarzają się mandaty za brak maseczek

Straż miejska w galeriach i tramwajach. Zdarzają się mandaty za brak maseczek
Data publikacji: 2020-07-14 15:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 12:35
Wywietleń: 2492 464699

Straż miejska w Szczecinie sprawdza czy pasażerowie komunikacji miejskiej oraz klienci galerii handlowych przestrzegają obowiązku zakrywania nosa i ust. Takie kontrole trwają w mieście od kilku tygodni. Dotąd skończyły się dwudziestoma mandatami nałożonymi w tramwajach i autobusach.

- Zaczęliśmy te kontrole pod koniec czerwca od pasażerów komunikacji miejskiej - mówi Joanna Wojtach, rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie. - Dwa tygodnie temu poszliśmy do galerii handlowych, bo stamtąd także nasi dyżurni mieli zgłoszenia, że dużo osób nie zakrywa nosa i ust. Nasze patrole skierowaliśmy do dwóch największych galerii, robiąc to w porozumieniu z ich zarządcami. Doraźne kontrole prowadzimy zwłaszcza w dużych obiektach, bo te miejsca odwiedza najwięcej klientów. I jesteśmy tam codziennie.

Obecność strażników w tramwajach, autobusach i galeriach, była na samym początku dla szczecinian sporym zaskoczeniem.

Straż miejska w galeriach handlowych w Szczecinie

- Zarządcy galerii przyjęli nas z aprobatą - mówi Joanna Wojtach. - Ich ochrona może przypominać odwiedzającym o obowiązku zakrywania twarzy. Niie ma jednak tego, co mamy my, czyli bloczków mandatowych. Nie jesteśmy chętni, żeby te mandaty wystawiać, bo nie o to chodzi. Weszliśmy tam, by uzmysławiać, że stan epidemii trwa i jednak dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych trzeba zakrywać nos i usta. To nie są całodzienne kontrole, ale wystarczy, że pojawimy się tam na godzinę lub dwie. Jesteśmy zadowoleni z efektów z tych wizyt. Okazuje się, że czasami trzeba o tym obowiązku po prostu przypomnieć. Niektórzy klienci galerii sądzili, że jeśli chodzą tylko po alejkach i nie odwiedzają sklepów, to nie muszą zasłaniać twarzy. Alejka jest częścią obiektu handlowego, gdzie też jest duża rotacja klientów. Nos i usta trzeba zakrywać po wejściu do galerii. Cieszy nas też, że pojawiły się nowe tablice przypominające klientom o tym obowiązku.

W galeriach strażnicy nie ukarali nikogo za brak maseczki, wystarczyła rozmowa. W komunikacji miejskiej wystawiono dotąd 20 mandatów.

- Na początku było kiepsko, może co trzeci pasażer zakrywał twarz - przyznaje J. Wojtach. - Teraz jest dużo lepiej. Po to są te kontrole, by przypominać, że na pierwszym planie jest nasze zdrowie.

Anna Gniazdowska

Fot. SM Szczecin 

Komentarze

k....k12 do Paranoja
Ty paranoja i tak nic nie rozumiesz z tego, co się dzieje na tym łez padole. Pewnie jesteś jakimś ciaptakiem-może udajesz. Tu nie chodzi o lubi, nie lubi, tylko o zbudowanie świata totalitarnego, o odebranie człowiekowi, mienia, praw, wolności. Ten covid to jest tylko wydumany pretekst. A straże miejskie, wiejskie, wojsko policja to są narzędzia do wprowadzenia totalitaryzmu tak strasznego, jakiego jeszcze nie było w dziejach ludzkości. Te młode dziewuchy w mundurach absolutnie niczego nie pojmują. Ale, jak nie będzie Polaków w mundurach, to przyjdą psy z bagien, z takim sprzętem do łapania ludzi, że lepiej będzie trupom niż żywym
2020-07-17 00:08:49
Paranoja
Jak czytam te wasze komentarze to nie wiem jak reagować. Ludzie skąd u was tyle jadu nienawiści? Jeden drugiego to by w łyszce wody utopił. Konfitury podpierdalacze kapusty donosiciele Jak tak można? Włączcie myslenie
2020-07-16 22:34:12
k....k12 do wariata
O! Synu helci wycofujący się rakiem, nerwusku a la handlarz szrotami z blokowiska. Kapitulacja ci została. SZACH MAT \ zabieraj klocuszki i do domciu. Jeszcze raz ci piszę-pokaż facjatę, która tak się sadzi do mnie
2020-07-16 13:11:38
do wariata k....k12
Teraz już nie mam żadnych wątpliwości. Jesteś psychicznie chorym człowiekiem, a z takimi dalsza dyskusja nie ma sensu.
2020-07-16 12:29:38
k....k12
helciu, ulubienico ty moja! Wyobrażam sobie ciebie, jak wleczesz się po schodach z siatami wypchanymi pasztetówką i świńskimi spacerówkami. Jak turlasz się po domu, kiwając na boki, w pękatej podomce, szurając rozdeptanymi łapciami. Jak od rana do wieczora brzęczy ci telewizor z tefałenem. Kobiecino prosta, jak pierwszy produkt Massachusetts Institute of Technology z puszką mózgową zawierającą regulację temperatury i mechanizm słysząco-widzący, abyś uciekała z asfaltu na widok pojazdu mechanicznego. Oto moja oda do ciebie i twoich dzieci, produkujących się na tym portalu
2020-07-16 12:07:49
k....k12
A jeszcze inny wyzywa mnie od czubków, niebezpiecznych - a jakże, więc ci mówię tchórzu, jak jesteś taki mocny w gębie, zza klawiatury, to spotkajmy się w realu, a nie szczekasz pod stołem, jak ratlerek. A helcia domaga się obowiązkowej szczeponki. Helciu dostaniesz tyle ile będziesz chciała, nie tylko swoją, ale wielu ludzi ci odstąpi ich własny przydział. A zapisałaś się w kolejkę w swojej przychodni, po szczepionkę billa gatesa? On mówił i kumisja i towarzysze kumisarze w jewropie, że z braku czasu szczepionka jest niepewna co do wszystkich niezbędnych testów. I wobec tego on nie może brać odpowiedzialności za powikłania, niech więc to rządy wezmą na siebie. Ale tobie to helciu nie straszne, jesteś prosta w konstrukcji, więc z braku skomplikowanych mechanizmów nic w twoim ciele nie ma prawa się zepsuć
2020-07-16 11:21:15
k....k12 do wariata
Skończyły się argumenty, to zaczyna się terror, chwilowo słowny, ale przeście do czynów, to kwestia krótkiego czasu. Masz rację i wy wszyscy też macie, bo tak zaczynała się czerwona zaraza w Rosji. Terrorysta czegoś chce i to kim jest ustawia jego oponenta na określonej pozycji. Łagodny car zsyłał na Sybir i tym ukręcił bat na siebie. Polacy siedzą cicho i słuchają waszych bredni. Gdyby mały naród serbski był taki potulny wobec zniewolenia zniknąłby w tureckim morzu. On mi wmawia, że ja mam nosić przyłbicę. To sam noś przyłbicę!!! Ona jest z solidnego plastiku i niczego nie przepuszcza, ani od zewnątrz, ani od wewnątrz i jeśli tego nie rozumiesz, to nie dziwota, że jesteś po tej stronie po której jesteś.A wariatów to szukaj wokół siebie. Wyzwiska to jest HEJT ty mnie obrażasz, łamiesz regulamin
2020-07-16 10:58:41
Do czego prowadzi brak noszenia masek
Po pogrzebie znanej góralki w Zakopanem zanotowano gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. Koronawirusa stwierdzono u 40 osób uczestniczących w pogrzebie, z czego stan siedmiu osób jest na tyle poważny że musiały być hospitalizowane, a 460 przebywa w kwarantannie. Taka sytuacja w każdej chwili może wydarzyć się w Szczecinie.
2020-07-16 09:17:43
do wariata k....k12
Ty jesteś niebezpieczny czubek. Chcesz świadomie zarażać innych ludzi. Powinni cię jak najszybciej zamknąć bo stanowisz zagrożenie dla społeczeństwa.
2020-07-16 08:24:18
waren
Dzisiaj w autobusie linii 75 znowu większość osób bez masek albo z maskami opuszczonymi. A straży miejskiej oczywiście nie ma.
2020-07-16 08:01:10
Helena
Tylko obowiązkowe szczepienia wszystkich Polaków mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Gdzie jest szczepionka którą obiecał Szumowski?
2020-07-16 07:48:16
@ k....k12
Widzę że chcesz koniecznie wylądować na 14 dniowej przymusowej kwarantannie. Jak Ci się nie podobają maski to noś przyjbicę.
2020-07-16 07:33:20
k....k12 do @
Tyle czasu musiałeś myśleć? Nie... niemożliwe, poszłeś do kogoś i myśleliście we dwóch i pewnie po ludziach wydzwaniałeś, żeby taką brednię sprokurować. Niesłychane, maska i rękawice nie chronią noszącego-a to ciekawe, to z czego ona jest, jak nie daje tobie żadnej ochrony? Jeśli nie daje ochrony ciebie przede mną to i vice versa. Te twoje brednie właściwie potwierdzają mój pogląd o powszechnym uszkodzeniu szczepionkami mózgów Polaków, Serio. TY NIE WIESZ CO TO JEST LOGIKA. Wiesz, pokazywali, kiedyś dawniej migawki z miast Dalekiego Wschodu i ludzi (niektórych) w maseczkach idących ulicami z komentarzem z offu, że noszą je ze względu na zanieczyszczenie powietrza pyłami, spalinami. I zwyczajnie chronią się w ten sposób.PO TWOJEMU JEST TO TAK, JAKBY SZKLANA BUTELKA Z ZEWNĄTRZ BYŁA SZCZELNA A OD WEWNĄTRZ PRZECIEKAŁA Powiem ci, to odwrócenie kota ogonem, ma na celu stotalizowanie życia społecznego. I ty bierzesz w tym udział. Już ci mówię, pokaż swoją tępą gębę. Podaj dane. Wstydzisz się, wiem, musisz pisać te zamordystyczne głupoty
2020-07-15 22:19:44
@ k....k12
Maska nie chroni osoby która ją nosi, tylko osoby z którymi ma kontakt. Jak ja będę miał maskę to znaczy że nikogo w koło nie zarażę, ale jak Ty nie będziesz miał maski i będziesz chory to zarazisz wszystkich w koło. Teraz rozumiesz?
2020-07-15 21:06:57
k....k12 do @
A udowodnij mi w jaki sposób ja ci zagrażam, jak ty masz maskę i gumowe rękawice? To po co ty to nosisz? To znaczy, że to cię prze niczym nie chroni. T to ja się mam zakwefiać, czy ty? To ja mam nosić buty, bo ty chodząc w butach kaleczysz sobie stopy patrząc na moje stopy bez butów? Że boisz się terroru, nie jesteś zdolny do oporu to innych usiłujesz terroryzować? Ktoś to na tobie wymusza? Przyznaj się!
2020-07-15 17:03:41
@krótko
Rozumiem,że głównie swoje mądrości kierujesz do tych którzy palą ( zapewne sam to robisz też )papierosy i nadużywają alkoholu,lub innych toksycznych używek.Leczenie ich za twoje moje nasze pieniądze a następnie pochowanie to dopiero bandytyzm i złodziejstwo na które nie reaguje Państwo Polskie.To że sami się unicestwiają to jeszcze pikuś,ale trują i zarażają swoich najbliższych i tych,którzy w najbliższym takim otoczeniu się znajdują.Tego należy się bać i wystrzegać a nie wymyślonej fanaberii o jakimś wyimaginowanym wirusie.
2020-07-15 14:47:11
Jakub
Nasza obserwacja wskazuje, że jedynym bezpiecznym zbiorowym miejscem są pociągi PKP. Można przejechać ze Świnoujścia do Przemyśla tam i z powrotem przy prawie 100% zajętych miejscach i prawie z zerowym zasłanianiem twarzy. Koronawirus omija nasze pociągi- bo po co ma ryzykować, tak jak inne służby: ochrona kolei, sanepid, zdrowy rozsądek, przyzwoitość czy czystość i uprzejmość. Na całej trasie nikt ani w I klasie ani w II ani dla patoli w zerowej nie zwrócił uwagi by nosić maseczkę. Nikt. Tak więc, chcesz być wolny od wirusa wybierz PKP, a i tak nikt cię nie sprawdzi, o mandacie możesz tylko pomarzyć. Czuwaj!
2020-07-15 14:10:17
@ k....k12
W przypadku zagrożenia życia nie ma miejsca na kompromisy. Może zrozumiesz jak się zarazisz.
2020-07-15 13:56:24
k....k12 do za mało
O tak! Weż całą rodzinę, psa, załóżcie sobie na ramiona opaski z napisem STRAŻ OBYWATELSKA i błąkajcie się po mieście w poszukiwaniu niezamaskowanych. Widać, że gen kablarstwa się uaktywnia i trzeba dać upust instynktom
2020-07-15 11:53:37
za mało
100 strażników na takie miasto to kpina powinno być ich z 500 to byłyby efekty ich pracy.
2020-07-15 11:15:05
Kike
Proponuję wsiąść do pociągu około południa z blankietem mandatowym w kieszeni
2020-07-15 11:12:45
k....k12 do krótko
Jest lato, ciepło i ja rozumiem, że pensjonariuszom zakładów opiekuńczo-leczniczych należą się jakieś urlopy raz na rok, od oglądania cierpień innych pacjentów, tych samych miejsc, przedmiotów. Ale takie wyjątkowo ciężkie przypadki, jak twój, to nie na urlop, ale do zabiegowego i w trybie pilnym koniecznie ELEKTROWSTRZĄSY I TO JUŻ
2020-07-15 10:49:20
krótko
Każda osoba nie nosząca maski w przestrzeni publicznej jest potencjalnym mordercą i tak należy taką osobę traktować.
2020-07-15 10:29:57
gatunek zagrożony
Prawdą jest, że dostępne maseczki absolutnie przed niczym nie chronią. W przypadku kontaktu z zakażonym wirus przedostanie się do organizmu. Noszenie maseczki natomiast ma destrukcyjny wpływ na ludzki organizm. Na maseczce tworzy się niebezpieczne środowisko, które powoduje zagrzybienie organizmu co w konsekwencji doprowadza do alergii, niewydolności oddechowej czy duszności. Dobrze byłoby dbać o siebie, unikać skupisk ludzkich, odwracać głowę mijając innych na chodniku czy w sklepie, myć lub dezynfekować ręce. Utrzymywać odstęp w kolejkach a nie wpychać się na plecy osoby stojącej przed nami. To są realne środki prewencyjne. Mandaty są po pierwsze nielegalnie wystawiane a po drugie, jak to ujął przedmówca są formą niedopuszczalnego zastraszania społeczeństwa!
2020-07-15 10:10:52
Pracuś
Jako pracownik galerii handlowej gryf przy wiosennecj proszę o stanowcze i surowe wystawianie mandatów zamiast pouczeń. Zarówno na terenie jak i supermarketu.
2020-07-15 09:55:45
Kontrolujcie jak najwięcej
Dziś rano tramwaj nr 5 - co najmniej 10 osób bez masek. Już byłoby tyle mandatów.
2020-07-15 07:16:05
k....k12 do starszy
Jak widać starszy nie znaczy mądrzejszy. To jest mało powiedziane- pod względem chemicznym masz w zasadzie tą samą substancję pod kopułą co i reszta. Ale, i to małe ,,ale" to jest ta różnica. A czy czasem tatuś nie był ormowcem, a dziadziuś nie pracował na podobnym odcinku? To jest FSE faszyzm sanitarno-epidemiologiczny, terror, jakiego świat nie widział, pod płaszczykiem jakiegoś wydumanego covida. A oni uaktywniają się ze swoim donosicielstwem tfuuu!!!!!!!!! A może zaczniecie wydawać ludzi na śmierć?????
2020-07-15 00:57:33
Wirexa
To bezprawie -brak podstaw prawnych do stosowania tego typu kar
2020-07-15 00:35:40
@cdn
Ciebie to powinni zgłosić do psychiatry głupolu jeden!
2020-07-15 00:05:56
Lipiec
20 mandatów od czerwca to jakaś kpina ,tyle to można wystawić w jednym tramwaju ,za jednym kursem , jadąc od końcowego do końcowego .Tylko kary finansowe są najlepszą prewencją
2020-07-14 23:18:29
czytam
Ludzie , opamiętajcie się . Myjcie ręce , unikajcie blizniego swego i noście maseczki . A tym , którzy ich nie nosza dajcie żyć .
2020-07-14 23:08:05
Bezprawnik
Każda forma represji jest sprzeczna z Konstytucją.Każda forma kary wynikająca ze stosowania represji jest barbarzyństwem i pogwałceniem prawa przez tych którzy chcą je egzekwować.Każda nadgorliwość służb nosi w sobie znamiona przestępstwa.Strażnik jeden z drugim zanim podejmie interwencję niech dwa-trzy razy się zastanowi czy postępowaniem swoim nie naraża się na odpowiedzialność karną a w konsekwencji w skrajnych sytuacjach usunięciem ze służby.
2020-07-14 22:11:43
cdn
W tramwajach też coraz więcej ludzi bez masek. Jak mandaty nie pomagają to opornych zgłaszać do sanepidu. Kara 30.000 zł każdego nakłoni do noszenia maski.
2020-07-14 21:52:44
nie tylko
może zajęliby się też brudem i śmieciami i pijakami na mieście?!
2020-07-14 20:44:38
Miki
Sąd w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania o ukaranie za brak maseczki. Zarówno według obwinionego, jak i sądu nakazy i ograniczenia zostały wprowadzone niezgodnie z prawem.
2020-07-14 20:12:46
@Brawo Straż Miejska
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: "maseczki przed niczym nie zabezpieczają, nie wiem po co je ludzie noszą?"
2020-07-14 20:02:34
//////
Dlaczego kierowcy komunikacji miejskiej nie zakładają maseczek? Przecież nie siedzą w hermetycznych przedziałach. Tak samo mogą zarażać pasażerów
2020-07-14 19:57:14
Zuzanna
Bardzo dobrze. Prosze cześciej kontrolowac autobusy 75 i 53. Nienoszenie maseczki w` komunikacji czy sklepie to ryzyko zakazenia innych!
2020-07-14 19:53:58
Brawo Straż Miejska
W galeriach nie wkładają maseczek i narażają życie nas wszystkich.
2020-07-14 18:35:11
Starszy
Wczoraj byłem w Auchan w Kołbaskowie. Starsze osoby w maseczkach w tym niestety otyli mężczyźni z maseczkami pod nosem. Widać, że mają trudności z oddychaniem. Co czwarty młody mężczyzna bez maseczki wręcz manifestują swoją niechęć do maseczek. W ogóle ich nie mają. Część młodych kobiet także. Nikt z personelu nie reaguje. Byłem wieczorem. Zmęczeni pracą "pracownicy ochrony podpierali ściany nie widząc niczego niezgodnego z zaleceniami. Żadnego komunikatu przez godzinę mojego pobytu.
2020-07-14 17:46:47
czytam
Za ewentualne mandaty mozna kupić maski wielokrotnego użytku / wszak jak się skończy ta , to ogłoszona zostanie następna "pandemia " /.I te maski należałoby rozdawać za darmo .Poza tym , czym ta straż się zajmuje ?
2020-07-14 17:41:58
beee
Wzruszyłem się. Zamiast egzekwować bezsensowny przepis, zabraliby się za coś pożytecznego . Maseczki nic nie dają . Tak jak Straż Miejska
2020-07-14 16:51:53
Jan52
Komu ta formacja potrzebna. Czy miast w końcu przestanie utrzymywać tych co ludziom zycie uprzykrzają. Czepiają się o bzdury. A na Żupańskiego od 2 miesięcy stoi wór że śmieciami i gruzem . Zgłoszone a oni nie mogą spowodować żeby to sprzatnac. Poza tym ludzie zajmują pasy ruchu chodniki i stanowiska parkingowe pojemnikiem na gruz i nikomu to nie przeszkadza że nie zgłoszone nie opłacone. Grunt żeby zakładać blokady i pilnować porządku w spokojnych miejscach. A może by tak w nocy rozgonili tych co zakłócają spokój.
2020-07-14 15:50:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie