czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych

Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych

Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych
Data publikacji: 2018-12-26 19:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1432 368796

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie przeprowadzili ostatnio kontrole legalności zatrudnienia w dwóch miejscowych agencjach. Sprawdzili dokumenty prawie 800 cudzoziemców i ustalili, że 14 osób nielegalnie wykonywało pracę.

W jednej agencji zatrudnienia pracowało 431 cudzoziemców. Czterech obywateli Ukrainy nie miało wymaganego zezwolenia. Szefa agencji i nielegalnych pracowników funkcjonariusze ukarali mandatami na łączną kwotę 2100 zł – za naruszenie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W drugim podmiocie kontroli poddano 366 cudzoziemców. Stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy przez 10 z nich (podstawa pobytu w Polsce dwójki Gruzinów nie uprawniała ich pracy, pięciu kolejnych obywateli tego państwa i trzech Ukraińców pracowało bez wymaganego zezwolenia). Wobec cudzoziemców zostaną skierowane do sądu wnioski o ich ukaranie. Za niedopełnienie obowiązków wynikających z zapisu ustawy właściciela firmy ukarano 500-złotowym mandatem.

Przed sądem odpowiedzą także właściciele obu agencji, którzy nielegalnie powierzyli cudzoziemcom pracę. Grozi im grzywna do 30 tys. zł.

Z kolei w wyniku kontroli legalności pobytu i zatrudnienia, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Ustki, Władysławowa i Gdańska, 27 cudzoziemców otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu. Było wśród nich 24 obywateli Ukrainy, Białorusin, Mołdawianin oraz obywatelka Tadżykistanu.

Funkcjonariusze ustalili, że 10 cudzoziemców przeterminowało pobyt w Polsce. Sześć osób nie miało ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu, sześć nielegalnie wykonywało pracę, dwie przekroczyły granicę państwową wbrew przepisom, a cel pobytu jednej osoby był niezgodny z deklarowanym. Ponadto dane dwóch znajdowały się w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Dodatkowo, w przypadku jednej z tych osób w Systemie Informacyjnym Schengen znajdowało się zastrzeżenie o odmowie wjazdu. Wobec wszystkich orzeczono czasowe zakazy wjazdu do Polski.

(isz)

Fot. MOSG

Komentarze

ale cyrk
najpierw wpuszczają na granicy tych co nie trzeba a potem wyrzucają tych co najmniej groźni.
2018-12-27 21:58:17
Alicja
Co to dla nich, takie małe kary. Niech wpadną tak znienacka np. na budowy itp. No cóż fajnie się w ciepełku kontroluje papierki. Ale wykryli nadużycie, że ho ho. Tak, tak, jak się nie ma czym pochwalić to dobre i 2100 zł. Żenada. A ile ta papierkowa akcja kosztowała. Ile kasy dostali za to ci funkcjonariusze. Oj, chyba jednak wyszli na stratę a nie na zysk.
2018-12-27 11:57:18
Piotr
Aferę wykryli.Żenada aby takie informacje z przeprowadzonych biurowych kontroli przekazywać do mediów.Chyba, że faktycznie nic się nie ma bo nic się nie robiło a Warszawa patrzy.
2018-12-27 10:02:34
Ed
Spółeczka agencyjna do zamknięcia. Na jej miejsce nowa, nowy zarząd i interes się dalej kręci. Opłaty do KRS. Grzywny do skarbu państwa. Normy w Straży wykonane. Komendant z premią na koniec roku. Głąby przemytników ścigać a nie trzepać papierki w ciepełku u pracodawców.
2018-12-26 23:45:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie