czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych

Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych

Straż Graniczna wykryła nielegalnie zatrudnionych
Data publikacji: 2018-12-26 19:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1625 368796

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie przeprowadzili ostatnio kontrole legalności zatrudnienia w dwóch miejscowych agencjach. Sprawdzili dokumenty prawie 800 cudzoziemców i ustalili, że 14 osób nielegalnie wykonywało pracę.

W jednej agencji zatrudnienia pracowało 431 cudzoziemców. Czterech obywateli Ukrainy nie miało wymaganego zezwolenia. Szefa agencji i nielegalnych pracowników funkcjonariusze ukarali mandatami na łączną kwotę 2100 zł – za naruszenie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W drugim podmiocie kontroli poddano 366 cudzoziemców. Stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy przez 10 z nich (podstawa pobytu w Polsce dwójki Gruzinów nie uprawniała ich pracy, pięciu kolejnych obywateli tego państwa i trzech Ukraińców pracowało bez wymaganego zezwolenia). Wobec cudzoziemców zostaną skierowane do sądu wnioski o ich ukaranie. Za niedopełnienie obowiązków wynikających z zapisu ustawy właściciela firmy ukarano 500-złotowym mandatem.

Przed sądem odpowiedzą także właściciele obu agencji, którzy nielegalnie powierzyli cudzoziemcom pracę. Grozi im grzywna do 30 tys. zł.

Z kolei w wyniku kontroli legalności pobytu i zatrudnienia, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Ustki, Władysławowa i Gdańska, 27 cudzoziemców otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu. Było wśród nich 24 obywateli Ukrainy, Białorusin, Mołdawianin oraz obywatelka Tadżykistanu.

Funkcjonariusze ustalili, że 10 cudzoziemców przeterminowało pobyt w Polsce. Sześć osób nie miało ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu, sześć nielegalnie wykonywało pracę, dwie przekroczyły granicę państwową wbrew przepisom, a cel pobytu jednej osoby był niezgodny z deklarowanym. Ponadto dane dwóch znajdowały się w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Dodatkowo, w przypadku jednej z tych osób w Systemie Informacyjnym Schengen znajdowało się zastrzeżenie o odmowie wjazdu. Wobec wszystkich orzeczono czasowe zakazy wjazdu do Polski.

(isz)

Fot. MOSG

Komentarze

ale cyrk
najpierw wpuszczają na granicy tych co nie trzeba a potem wyrzucają tych co najmniej groźni.
2018-12-27 21:58:17
Alicja
Co to dla nich, takie małe kary. Niech wpadną tak znienacka np. na budowy itp. No cóż fajnie się w ciepełku kontroluje papierki. Ale wykryli nadużycie, że ho ho. Tak, tak, jak się nie ma czym pochwalić to dobre i 2100 zł. Żenada. A ile ta papierkowa akcja kosztowała. Ile kasy dostali za to ci funkcjonariusze. Oj, chyba jednak wyszli na stratę a nie na zysk.
2018-12-27 11:57:18
Piotr
Aferę wykryli.Żenada aby takie informacje z przeprowadzonych biurowych kontroli przekazywać do mediów.Chyba, że faktycznie nic się nie ma bo nic się nie robiło a Warszawa patrzy.
2018-12-27 10:02:34
Ed
Spółeczka agencyjna do zamknięcia. Na jej miejsce nowa, nowy zarząd i interes się dalej kręci. Opłaty do KRS. Grzywny do skarbu państwa. Normy w Straży wykonane. Komendant z premią na koniec roku. Głąby przemytników ścigać a nie trzepać papierki w ciepełku u pracodawców.
2018-12-26 23:45:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie