W połowie lutego startują zapisy do miejskich spacerów z przewodnikiem. Tym bardziej że każde z tych corocznych wydarzeń cieszy się ogromnym zainteresowaniem szczecinian i turystów, a liczba miejsc jest ograniczona. W tym roku zapewne będzie podobnie, bo i tematyka wypraw zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Dość prześledzić pytania, na jakie odpowiedzi będzie można znaleźć podczas wyjątkowych szczecińskich wypraw z przewodnikiem. Gdy jedne ze spacerów będą ujawniać np. który ze znanych szczecińskich przedsiębiorców był masonem oraz ile fortów wchodziło w skład Twierdzy Szczecin, to inne wskażą miejsca ekspozycji rzeźb z ptakami czy typy lalek występujących na deskach teatru "Pleciuga". Nie zabraknie ciekawostek o Gryfitach, marce Stoewer czy motywów medialnych - odwiedzin w radiowym studiu koncertowym i swoistego parcia na szkło telewizyjne.
- Będzie można się dowiedzieć: jakie marki piwa produkuje browar Bosman, ile lat mieszkała w swojej willi rodzina Lentzów, także ile panoram miast Pomorza jest na freskach sali balowej Pałacu Ziemstwa Pomorskiego, a nawet - jak rozpoznać gatunki drzew i krzewów w zimie - zapewnia Celina Wołosz, rzeczniczka prasowa spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, będącej organizatorem kolejnego z Międzynarodowych Dni Przewodnika w Szczecinie. - Uczestnicy jednego ze spacerów miejskich z przewodnikiem dowiedzą się np. gdzie zdarzył się wypadek komunikacyjny, po którym w Europie zaostrzono przepisy bezpieczeństwa pojazdów szynowych.
Tylko raz w roku - 1 marca, czyli z okazji właśnie Międzynarodowego Dnia Przewodnika - z pl. Lotników na Szczecin wyruszają niezwykłe wyprawy: śladem lokalnych postaci i historii mniej lub bardziej znanych, ciekawostek, zagadek i miejskich legend. Dla uczestników darmowe. Każdy, kto wziął udział choć w jednej, ten z pewnością poleci włączenie się w nurt tak szczególnego wydarzenia. Tym bardziej że w roli przewodników występują osobowości nie mniej ciekawe, co opowieści przez nie snute: przez wieki i miejskie przestrzenie.
Termin startu wycieczek - po 29 trasach - jest wprawdzie dość odległy, jednak zapisy na nie ruszą - na stronie www.vistitszczecin.eu - już w połowie lutego. Rejestracja, jak udział w wycieczkach (32 grupy), będą darmowe. Warto jednak pilnować, kiedy linki przy tytułach spacerów się pojawią. Bowiem tylko w nielicznych udział nie będzie limitowany. Natomiast w pozostałych obowiązywać mają zapisy na zasadzie: kto pierwszy - ten lepszy. ©℗
(an)