Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Stargardzkie Centrum Nauki Filary otwarte! [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-27 18:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-27 18:41
Stargardzkie Centrum Nauki Filary otwarte!
Fot. Wioletta Mordasiewicz  

W poniedziałek (27 września) zainaugurowano działalność Stargardzkiego Centrum Nauki Filary. Na 4 piętrach o powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych znalazło się 55 interaktywnych eksponatów. Budowa obiektu wraz z wyposażeniem kosztowała 12,5 miliona złotych.

Stargardzkie Centrum Nauki Filary powstało w odtworzonej kamienicy przy ul. Chrobrego 21. To miejsce rozbudzające ciekawość i zachęcające do poznawania świata i zjawisk nim rządzących.

Na najniższej kondygnacji znajduje się dział Kupcy. Tu można dowiedzieć się jak niegdyś w Stargardzie wyglądał handel zbożem. W dziale Życie miasta odkryć można tajniki inżynierii dawnej i współczesnej. Dział Do broni, na mury! – zajmuje kolejne piętro, a ostanie to Innowatorzy z nowoczesnymi technologiami.

- Na 4 piętrach znajduje się 55 urządzeń, wszystkie poza jednym są interaktywne - mówi Ernest Warych, kierownik Stargardzkiego Centrum Nauki Filary. - Najwięcej z nich pozwala poznawać różne zagadnienia z fizyki i matematyki.

Rewitalizację kamienicy prowadziło Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wykonawcą robót była firma Ciroko. SCN Filary podlegają Stargardzkiemu Centrum Kultury.

- Dołożymy wszelkich starań, by każdy kto choć raz tutaj przyjdzie, chciał do naszego centrum nauki wracać - mówi Joanna Tomczak, dyrektor SCK.

Miasto, na stworzenie Filarów, otrzymało 4 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

- Gratuluję Stargardowi tej inwestycji, tu jest pięknie - chwalił dziś Krzysztof Barczyk z Urzędu Marszałkowskiego. - Teraz to Stargard wyznacza standardy i zawstydza inne miasta.

Dumy z przedsięwzięcia, którego realizacja kosztowała 12,5 mln zł nie kryli włodarze Stargardu.

- Wykonaliśmy kolejny krok do poprawy standardu życia w mieście  - mówi Rafał Zając, prezydent Stargardu. - To ważna inwestycja, bo warto pokazywać naukę dzieciom i młodzieży w sposób atrakcyjny.

Od jutra ruszają wejścia pilotażowe. Obiekt będzie dostępny dla zwiedzających od 15 października. Ceny biletów 20 zł bilet normalny, 15 zł ulgowy. Ze Stargardzką Kartą Mieszkańca wejście będzie o 5 zł tańsze.

(w)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA