Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Stargardzianie mieszkają na wsi?

Data publikacji: 27 sierpnia 2023 r. 14:45
Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia 2023 r. 14:05
Stargardzianie mieszkają na wsi?
W niektórych miejscach znaki nie wskazują dokładnej granicy miejscowości. Tak jest m.in. w Witkowie pod Stargardem. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Z redakcją skontaktowali się stargardzianie mieszkający na granicy z Witkowem. Pytają, dlaczego tablice wskazują jakoby mieszkali w Witkowie.

Chodzi o tablice z nazwą miejscowości znajdujące się na granicy Stargardu i Witkowa.

– Mamy adres w Stargardzie – mówią. – A tymczasem te tablice mówią co innego. – Kiedyś pokazywały rzeczywistą granicę obu miejscowości. – Jakiś czas temu postawiono je tak, że kilka rodzin mieszkających w Stargardzie stało się nagle mieszkańcami Witkowa. Tak wynika przecież z lokalizacji tablicy z nazwą miejscowości. Ona powinna stać dalej, na górce, a nie zaraz za rzeczką, gdzie nadal jest Stargard. Zaraz za młynem też jest nadal Stargard.

O sprawę tablic pytaliśmy zarządcę drogi. Takich sytuacji jest w powiecie stargardzkim więcej.

– Znaki stoją tam od kilku lat – odpowiada Zbigniew Sowa, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie. – Nie wskazują faktycznych granic miejscowości. Mają informować kierowców, gdzie się znajdują. Faktycznie kilka domów stoi tam w miejscowości Stargard, a przed nimi jest znak Witkowo. Budynki po lewej stronie mają adres i zameldowanie w Stargardzie. Po prawej są w Witkowie gmina Stargard.

– Zapewniam, że nikt nie został wyłączony ze Stargardu – dodaje Zbigniew Sowa. – Jest to jedynie znak drogowy, który informuje, że kończy się miasto, a zaczyna Witkowo. Sam zmieniłem tam organizację ruchu. Podstawą wprowadzonych zmian był wniosek mieszkańca Witkowa. Po wnikliwej analizie stwierdziliśmy, że ulica Graniczna należy do miejscowości Witkowo przed skrzyżowaniem ulicy Głównej z ulicą Graniczną, granica geodezyjna między miastem Stargard a Witkowem przecina jezdnię w poprzek. W związku z tym ustawiono tablice miejscowości dokładnie na granicy.

ZDP informuje, iż granica dalej biegnie po lewej stronie jezdni wzdłuż krawędzi jezdni i dlatego kilka domów jeszcze jest w mieście Stargard.

Zbigniew Sowa mówi też o innych drogowych sytuacjach.

– Jak się jedzie w kierunku Chociwla, jest tablica koniec Stargardu – opowiada. – I tam jest pierwsza droga wewnętrzna i stoi przy niej kilka domków jednorodzinnych. I to już jest Kiczarowo. Jedzie się tą drogą kilka kilometrów i spotykamy drogowskaz „0,5 km do Kiczarowa w lewo”. Mieszkańcy też się denerwują, że tak jest. Z kolei jak się jedzie do Grzędzic, to przed torami kolejowymi są dwie ulice. I one są według granic geodezyjnych w Lipniku, mimo że tablica wskazuje Grzędzice. A Lipnik wg znaków drogowych dopiero zaczyna się na rondzie w Lipniku.

Ustawa o oznakowaniu dróg nie rozwiąże jednak problemów działek geodezyjnych i własności. Nowe domy powstają w różnych miejscach.

– Nie da się tego wszystkiego pogodzić – dodaje Zbigniew Sowa. – Stąd takie rozbieżności w oznakowaniu. Ciężko jest znakami drogowymi wyznaczyć dokładne granice miejscowości. Ale ci wszyscy, którzy jeżdżą z nawigacją google, zawsze do celu trafią. ©℗

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bajo jajo
2023-08-28 16:35:29
O co awantura. Nadal mieszkacie na wsi kluczewo
Smród
2023-08-28 12:19:30
Ja się pytam kiedy wreszcie zniknie ten smród w tych okolicach. Co dziennie śmierdzi. Nie można oddychać. A co dopiero okno sobie otworzyć by przewietrzyć mieszkanie, dom. Na polach od rana do pewnego Pana tak słyszałem wożony jest syf z Niemiec. Kiedy to się skończy? Jeżdżą tymi ciężarówkami na były teren lotniska. Co oni tam wożom do tych hangarów?
Nawigacja
2023-08-28 08:53:13
Poza tym, na mapach Google, ta miejscowość widnieje jako "Witkowo Drugie", więc to jest najważniejsza nieścisłość.
Wojtek
2023-08-27 21:46:55
Mieszkańcy Witkowa nie mają żadnego interesu aby sue zgodzić na przyłaczenie do Stargardu
Stop zadluzaniu
2023-08-27 20:18:13
Szczecinianie są już zadłużeni na 2,5 mld. Nie potrzebujemy kolejnych wiosek na utrzymanie i finansowanie dróg, chodnikow, wodociągów, przedszkoli itd. setki biedaków szczecińskich kupiło ziemię rolną w Wolczkowie, kobylance, bedargowie itd i zbudowało tam domy na kredyt. Jest im tam dobrze.
xxx
2023-08-27 19:58:11
Takiego bałaganu po podziale administracyjnym jak w Szczecinie to nie ma. Bezrzecze Szczecin i Bezrzecze wies. I tak można mnożyć Pilchowo, Zalom, Mierzyn, Jezierzyce. Ustowo chciało byc włączone do Szczecina ale krzystek nie był tym zainteresowany
Ilona
2023-08-27 19:46:00
Jacy włodarze taki Stargard
Wojtek
2023-08-27 17:38:30
Trzeba przyłączyć to Witkowo do Stargardu i po problemie. Podobnie jest w Szczecinie na Pilchowie czy na Bezrzeczu. Pora najwyższa, żeby włodarze Stargardu i Szczecina złożyli wnioski o powiększenie powierzchni miast, tak jak to robią systematycznie Rzeszów, Gdańsk, Opole, Warszawa czy nawet Koszalin

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA