Sprzątanie liści z pasa drogowego. ZWiK przypomina
Sprzątanie liści z pasa drogowego. ZWiK przypomina
Data publikacji: 30 października 2025 r. 17:21
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2025 r. 16:00
W czasie intensywnych opadów niesprzątnięte liście spływają wraz z wodą, zatykając kratki wpustów i uniemożliwiając prawidłowe odprowadzenie deszczówki. Fot. Ryszard PAKIESER
Jesień to czas, gdy liście masowo spadają z drzew. Część z nich trafia na kratki wpustów deszczowych, co może prowadzić do ich zatkania i problemów z odprowadzeniem wód opadowych.
REKLAMA
Zakład Wodociągów i Kanalizacji apeluje o regularne usuwanie liści z terenów przylegających do dróg i chodników. Zgrabione lub zamiecione liście należy umieszczać w kubłach lub workach, aby nie spływały wraz z deszczem do wpustów.
ZWiK prosi także o zwracanie uwagi, by podczas remontów, modernizacji lub prac porządkowych nie dochodziło do zanieczyszczania wpustów deszczowych i studzienek gruzem, ziemią czy odpadami.
Za utrzymanie czystości w pasie drogowym, w tym czyszczenie kratek, odpowiada Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, który działa zgodnie z harmonogramem lub interwencyjnie, we współpracy ze ZWiK.
ZWiK przez cały rok prowadzi bieżące czyszczenie i udrażnianie miejskich wpustów deszczowych. W mieście znajduje się obecnie blisko 30 tysięcy takich urządzeń.
(K)
REKLAMA
Komentarze
Las Arkoński
2025-11-04 14:50:35
Na głównych "reprezentacyjnych" ulicach, jak Jana Pawła, co drugi dzień są sprzątane liście. Ale żeby tak chociaż raz zdmuchnąć liście ze ścieżek pieszo-rowerowych w Lasku Arkońskim, zwłaszcza wokół Goplany gdzie chętnie jeżdżą rolkarze, to nie... trzeba czekać na jakiś poważny wypadek, kiedy jakiś rowerzysta albo rolkarz wywali się na liściach i zrobi sobie porządną krzywdę, wtedy może ktoś sobie o tych zapomnianych traktach przypomni. Generalnie sprzątanie liści ze ścieżek rowerowych kuleje.
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.
Centaur
2025-10-31 18:23:19
Ulica Bema cała zasypana liśmi. Zatkane studzienki ściekowe, kałuże na jezdni. Przecież ktoś powinien to sprzątać!
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.
dununcjacja
2025-10-31 17:40:13
kiedys zadenuncjowalem pewnego goscia ze jego piasek budowlano-remontowy zasypal studzienke ale nikt sie tym nie przejal. Moze dlatego ze zona tego goscia pracowala w UM a wszystko dzialo sie na Gumiencach
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.
Uwaga ekoświry!
2025-10-30 23:02:25
Członkowie partii zielonych, członkowie przeróżnych straży ochrony przyrody i wszyscy ci, którzy tak wiele mają do powiedzenia (i napisania) w sprawie drzew, choć sami nigdy żadnego nie zasadzili. Pogodno jest zasypane liśćmi. Robią się śliskie i nie widać spod nich nierówności chodników od wojny nieremontowanych (jaki pan, taki kram). Potrzebna jest aktywizacja zielonych brygad sprzątających liście i pakujących je do ekologicznych worków foliowych. Natychmiast! Dacie radę! Tylko czy macie chęć?
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.
proste rozwiązanie
2025-10-30 18:01:34
A wystarczyłoby zamiast płaskich studzienek, zastosować krawężnikowe, gdzie wpust jest pionowy, nie poziomy. Na świecie takie rozwiązania to norma, u nas spotkałem tylko na ulicy Narutowicza. Niedawno wyremontowana Kolumba, ma pełno dziwnych rozwiązań z powycinanymi krawężnikami, żeby pomieścić płaskie studzienki. Wygląda to idiotycznie i jest nie praktyczne. A wystarczyło zastosować studzienki łamana na krawężnikach, i nie było by problemu zarówno miejsca, jak i zatykania się.
Aby odpowiedzieć na komentarz, musisz być zalogowany.