Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Sprawa wieżowca przy Wszystkich Świętych. "Nie dla patodeweloperki"

Data publikacji: 2021-02-19 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 21:38
Sprawa wieżowca przy Wszystkich Świętych. "Nie dla patodeweloperki"
 

Mieszkańcy, radni i lokalni aktywiści są oburzeni koncepcją 18-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ulicy Wszystkich Świętych w Szczecinie. Inwestorem jest Michalis Apostolu - kandydat do rady miasta, który startował z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta Piotra Krzystka. Zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz złożył wniosek, aby o losach nieruchomości zadecydowano poza szczecińskim magistratem.  

Mowa o inwestycji, która miałaby powstać przy ulicy Wszystkich Świętych 70. Pod koniec ubiegłego roku do Wydziału Urbanistyki i Administracji Budowlanej UM Szczecin trafił wniosek o wydanie warunków zabudowy dla nieruchomości, którą sprzedała miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne. W bliskim sąsiedztwie znajduje się zniszczony budynek mieszkalny, który wpisany jest do rejestru zabytków. 

Wizualizacje wieżowca wzbudziły ogromne oburzenie i poruszenie wśród mieszkańców. O sprawie jako pierwsi poinformowali radni Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik i Dominika Jackowski, którzy temat nagłośnili na ostatnim posiedzeniu komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa. Na terenie, na którym miałby powstać wieżowiec, nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takich przypadkach wydawana jest decyzja o warunkach zabudowy. 

Radny osiedlowy: Kuriozum i zaśmiecenie autami 

W ramach planowanej inwestycji mają zostać wybudowane tylko 64 miejsca postojowe. 

- Dla mnie jest to kuriozum, które będzie generowało niewyobrażalny ruch i niewyobrażalne zaśmiecenie autami. Pobliski parking miejski jest wykorzystany w 99 procentach. A na terenach osiedla Panoramiki i dwóch wspólnot przy Krasińskiego jest parkingowy armagedon. Dla mnie najważniejszy jest Szczecin, dlatego mówię "nie" takiej patodeweloperce - skrytykował radny osiedla Arkońskie-Niemierzyn Andrzej Radziwinowicz. 

Andrzej Radziwinowicz konsultował się z okolicznymi mieszkańcami, którzy nie wyrażają zgody na planowaną inwestycję. 

- Za fasadą tego wieżowca jest Centrum Opieki nad Dzieckiem. Przebywają tam najmłodsi w trudnej sytuacji życiowej. Najmłodsi, którzy potrzebują wyciszenia i spokoju. Takie budynki, w takiej okolicy, to destrukcja ładu architektonicznego i estetycznego. Ta okolica powinna być zagospodarowana na cele społeczne takie jak rekreacja czy sport - podkreślił Radziwinowicz. 

W środę temat został poruszony na posiedzeniu komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa. Po stronie inwestora stanęła radna Bezpartyjnych Jolanta Balicka. Okazało się, że nieruchomość kupił Michalis Apostolu, który dwa lata temu kandydował do rady miasta z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta Piotra Krzystka. 

Miasto: Decyzja poza magistratem

Zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz zawnioskował o skierowanie sprawy decyzji o warunkach zabudowy poza szczeciński magistrat. Teraz o przyszłości wniosku zdecyduje Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jednocześnie magistrat podkreśla, że przetarg na sprzedaż działki został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem. 

- Mamy taką możliwość formalną więc skorzystamy z niej, żeby nie było żadnych wątpliwości co do bezstronności - dodał Daniel Wacinkiewicz. Jak tłumaczy, podjął taką decyzję w związku z emocjami, jakie wywołała sprawa.  

- Jestem zdania, że każdy ma prawo inwestować w Szczecinie na warunkach określonych w przepisach. W sytuacji, kiedy inwestor miał polityczny epizod, uznałem, że dla pełnej czystości sytuacji należy skierować wniosek poza tutejszy urząd, a prezydent w pełni poparł tę decyzję - podkreślił Wacinkiewicz. 

Dotychczasowe doświadczenia wskazują na to, że SKO skieruje sprawę do rozpoznania przez inną jednostkę samorządu. 

PiS: Prezydent się chowa 

Głos w sprawie zabrali również lokalni radni Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej konferencji prasowej.  

- Mamy sytuację kuriozalną. Pan prezydent zasłania się za plecami swojego zastępcy. Na pewno nie pozwolimy, aby ta sytuacja została zamieciona pod dywan. W pierwszej kolejności obawy budzi sprzedaż nieruchomości przez miejską spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne przed uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego - mówił radny Marcin Pawlicki.  

- Ta sytuacja jest dość niejasna. Ma kontrowersyjną genezę. Widać tutaj powiązania przeróżnych osób, polityków Szczecina i ich rodzin. Zastanawiamy się, czy w mieście funkcjonuje układ, w którym jeden może więcej od drugiego - dodała radna Agnieszka Kurzawa. - Warunki o które wnioskuje inwestor są nie do przyjęcia przez mieszkańców, jak i radnych. Mogą one oznaczać zdecydowane obniżenie komfortu życia okolicznych mieszkańców. We wniosku zawarto jedynie 64 miejsca postojowe. Kto pomyślał w tym przypadku o mieszkańcach?  

Radny Dariusz Matecki przekazał dziennikarzom, że zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- Czy mamy do czynienia ze szczecińską Sycylią? - pytał. 

Bezpartyjni: Klasyczna gra polityczna 

Oświadczenie w sprawie przekazał również klub Bezpartyjnych. Radni tego ugrupowania podkreślają, że do tej pory przedsięwzięcie znane jest “wyłącznie wizualizacja, która w obecnym kształcie przedstawia jedynie wizję architekta”.  

“Żadna wiążąca decyzja na temat ostatecznego zagospodarowania tego terenu nie została jeszcze podjęta, a jej wydanie wymaga szeregu analiz i opinii odpowiednich jednostek. Dyskusja jaka się toczy, nie ma zatem żadnego przełożenia na faktyczny kształt inwestycji, która mogłaby tam powstać” - czytamy w oświadczeniu Bezpartyjnych. 

Zdaniem Bezpartyjnych wszelkie polityczne spekulacje “są klasyczną grą polityczną wymierzoną w samorząd, który jako pierwszy w Polsce zdecydował się na walkę ze Skarbem Państwa o około 46 mln złotych odszkodowania”. 

“Takie ataki na innych samorządowców to w obecnych czasach w Polsce chleb powszedni i należy to piętnować. W naszej ocenie to nie przypadek, że w oficjalnie i transparentnie prowadzonej procedurze, PiS zapowiada zgłoszenie do stosownych służb trzy dni po tym jak prezydent zapowiedział pozew wobec Skarbu Państwa, którym rządzi PiS” - czytamy w oświadczeniu Bezpartyjnych. 

Karolina Nawrocka

Sonda

Jak oceniasz zmiany w architekturze Szczecina w ostatnich latach?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

JP
2021-02-23 21:09:39
My mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej, sąsiadującej z terenem pod zabudowę absolutnie nie zgadzamy się na tą inwestycję. Na dzień dzisiejszy brak miejsc parkingowych dla naszej wspólnoty, gdyż mieszkańcy osiedla Panoramika parkują nielegalnie na naszych miejscach postojowych a 2 budynki jeszcze nie oddane do zamieszkania. Koszmar. Parking miejski obok naszej Wspólnoty zajęty w 100 %,ludzie parkują na trawnikach i gdzie popadnie a i tak brak miejsc. Ruch pod naszymi 2 budynkami Wspólnoty jak na głównej ulicy .A co będzie ,jak wybudują taki wieżowiec z brakiem miejsc parkingowych ??!!
Brat
2021-02-21 08:46:10
Krzystek czyli kler jest u władzy od dawna, syf wszędzie, kłopoty i celowe tworzenie biedy. Otoczenie Krzystka takie sam Krzystek czy szpital Boromeuszek. Czego się spodziewać po totalitaryźmie Kościelnym... , Kościół to organizacja polityki tylko się tego wypiera : " Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich" Efezjan 6:12
@gsfh
2021-02-21 08:25:26
Chodzi o to, że od wielu lat wszelkie wieżowce, nieważne gdzie są dla naszych zacofanych urbanistów i nierozgarniętych radnych BEE!!! Nawet na działce po domu marynarza, gdzie chyba nie ma lepszego miejsca w śródmieściu, może oprócz bulwarów odrzańskich i zbiegu Narutowicza z Piastów, ustanowili maksimum zabudowy na 26 m wysokości. To raczej zakute łby w urzędzie powodują ograniczanie rozwoju miasta.
Zakolak
2021-02-21 00:19:37
Jeśli chodzi oten zabytek w pobliżu przyszłego wieżowca to jest to zdewastowana i rowalająca się rudera a nie zabytek !!!!!! Jak komuś przeszkadza wiżowiec może zamieszkać na wsi !!!!!
Drzessika i Denis
2021-02-21 00:15:51
A nam się podoba i mamy nadzieję, że będzie w stylu glamur.
AXELE33
2021-02-21 00:07:53
A ja tam już niedługo wpłacę całą sumę, za apartament na 10 pietrze ! Będę miała cudowny widok na cały Szczecin ! Piękna inicjatywa. Niech szybko zaczynają budowę ! &
HogoFogo
2021-02-21 00:00:01
Tak, tak... Tubylec może mieszkać w przedwojennej kamienicy ogrzewanej piecem węglowym, ale kiedy widzi przez okno jakiś TOWER to od razu czuje się jak na Manhattanie. Nie ważne, że dookoła syf, psie kupy i samochody zaparkowane na trawnikach - wieżowiec rekompensuje wszystko. W następnych wyborach wygra Krzystek, bo przecież za jego kadencji wybudowano Hanza Tower i teraz jesteśmy lepsi od Stargardu niegdyś Szczecińskiego, bo oni żadnego tower nie mają, (i od Pyrzyc też i od Gryfina) a to bardzo ważne dla durnych wsioków, żeby być lepszym od innych wsioków.
Janusz
2021-02-20 22:54:31
Mamy jeden z najlepszych samorządow od 1989 r prezydent Krzystek wygrywa wszystkie wybory ,kiedyś narzekaliśmy że w Szczecinie nic się nie dzieje jak miasto zaczęło się rozwijać to pisowska sitwa musi to zniszczyc
kruk77Szczecin
2021-02-20 22:11:44
Najlepiej wybudować tam chatki na kurzych łapkach. W sam raz wizja dla włodarzy naszego kochanego Szczecina.
kruk77Szczecin
2021-02-20 22:09:19
Najlepiej postawić tam chatki na kurzych łapkach jak w Koziej Wólce. Wizja na miarę naszych włodarzy.
mieszkaniec osiedla
2021-02-20 22:02:08
"Dla mnie najważniejszy jest Szczecin, dlatego mówię "nie" takiej patodeweloperce "- skrytykował radny osiedlowy mieszkaniec jednej z wymienionych wspólnot mieszkaniowych , której mieszkańcy nie mają wystarczającej ilości miejsc parkingowych . Wygląda na to ,że najważniejszy jest własny interes . Wieżowce na terenie Panoramiki mu nie przeszkadzają , a właśnie powstaje kolejny , ale tam nie wjedzie żeby zaparkować .
Gsfh
2021-02-20 19:23:38
Szczecin ma swoja skale. Budowa wiezowcow byle gdzie niszczy jego urbanistyke. Sensowne jest osiedle arkonskie. Miara noeoczesnosci nie jest juz wysokosc, ale jakosc zycia. Taki wysokosciowiec nie jest dobrany ani skala ani forma. Sasiedzi straca na wartosci nieruchomosci. Dom pomocy dzieciom bedzie na zacienionym zapleczu.
Do Juin
2021-02-20 16:45:23
Pozwólcie ludziĄ - litości, Polska język trudna język
abc
2021-02-20 13:35:43
Szkoda, że nikt o tym nie pomyślał gdy budowano Galaxy czy filharmonię.
Juin
2021-02-20 13:05:16
dlaczego developer ma zapewniać miejsca parkingowe, nie ma takich przepisów, są tylko zalecenia. Ma obowiązek zapewnić odpowiednią wentylację, napięcie 230v w gniazdku i toaletę z bieżącą wodą itp. Samochód nie jest obowiązkowy, może mieszkania w tym bloku zakupią głównie weganie cykliści, pozwólcie ludzią decydować.
dante
2021-02-20 11:55:58
Narzekacie chlupki roztropki a kto wybrał Krzystka na Prezydenta ?? Na drugi raz zastanówcie eis na kogo glosujecie ?!!
Swarożyc
2021-02-20 11:05:21
Prezydenta Krzystka organicznie nie znoszę ale ten wieżowiec mi nie przeszkadza, przecież Szczecin to stolica województwa i metropolia.
Rzeczowo o Krzystku
2021-02-20 10:51:58
Krzystek to prezydent miałki. Jest owinięty wokół palca grupki biznesmenów (m.in. ojciec inwestora tego budynku). Prywatnie do firmy pana Apostolou wprowadził żonę i brata - księdza proboszcza. Piękny łącznik interesów prywatnych i publicznych. Należy uważnie obserwować działania Krzystka, facet już jest zamożny a na emeryturę próbuje sobie robić ekstra zabezpieczenie. Druga sprawa to ta pato-deweloperka, na którą Krzystek pozwala od dekady. Budują bez miejsc parkingowych i garaży. Wola sprzeda mieszkania i zarobić niż dbać o komfort mieszkańców Szczecina. Młody Apostolou zarobi, a to, że mieszkańcom będzie ciężko znaleźć miejsca aby zostawić samochody to już nie jego problem, ten będzie wygrzewał się na jachcie w tropikach. Wszystko dzięki zażyłym kontaktom prezydenta z jego ojcem. Szczecin zasługuje na lepszą jakość rządów.
Wojtek
2021-02-20 10:24:34
Patodeweloperka to stawianie niskich bloczków w centrum miasta i w dzielnicach ościennych. Najwyższy czas na rewolucje kadrowe w urbanistyce i architekturze naszego miasta, bo te najwyraźniej nie nadążają za tym co dzieje się w innych dużych miastach. Do tego konieczne szkolenie dla nierozgarniętych radnych. Niech blokują pomysły PGRowskich 4-6 piętrowych bloczków w gęstej zabudowie!
ciekawy
2021-02-20 09:40:39
O o tyle szumu? Była wycena działki, były trzy przetargi, chętnych nie było. Nikt nie opchnął jej bokiem i każdy mógł kupić. W interesie miasta leżało, by ją sprzedać i tak się stało.Kupił facet, chce stawiać tam wieżowiec, ale już są protesty, bo w tle brat Krzystka i jego kumple z kampanii wyborczej. Przegrali wybory i biznes prowadzą. Oczywiście protestsuje Pawlikcki, który jeszcze tak niedawno był wiceprezydentem miasta z nadania PiS od komunalki , ale bał DNEM, jak większość tych protestujących. Pojawiła się Pomarszczona i oczywiście Matołecki. Protestują okoliczni mieszkańcy, którzy na działce miasta mają w błocie darmowy parking.
Kamprus
2021-02-20 09:13:32
Jejku, jak ciężko musi się żyć w Nowym Jorku, Chicago, Miami,Bostonie,Los Angeles. Same wieżowce. A wszyscy chcą tam mieszkac i te miasta się rozwijają. W Dubaiu, Singapurze też wysokościowce nie przeszkadzają. A tam to są naprawdę wysokie. Jakim zaściankowym społeczeństwem jesteśmy. Tak jak chce tego pani Kurzawa mieszkajmy w czworakach
Heniek
2021-02-19 23:14:51
@@Hogo... 50 m wysokości to właśnie tyle ile potrzeba na 16-17 kondygnacji. To o co ta burza skoro to nie wieżowiec? Poza tym nawet 50 m wg naszych zacofanych urbanistów i innych krzykaczy jest problematyczne do wybudowania w Szczecinie. Zbłaźnili się już nie raz, np. ustalając Max wysokość zabudowy na działce po domu marynarza na 26 m. Każdy student architektury lub urbanistyki wie, że taka działka swobodnie mogłaby być zagospodarowana na 100-130 m wysokości. Zacofanie nie pomaga rozwojowi Szczecina
@Krzekowianka
2021-02-19 23:09:22
Niestety to co się dzieje obecnie na Krzekowie rzeczywiście nadaje się do prokuratury. Rzędy gęstych 3 piętrowych bloczków z płaskimi dachami, upchane niemiłosiernie jak slumsy. I to bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia. A miejscowy plan zagospodarowania przewiduje wyłącznie zabudowę jednorodzinną z 2 kondygnacjami i stromymi dachami. Do tego Max 30% zabudowy działki. Widać nawet uchwalone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nie przeszkadzają patodeweloperce. Nie mówiąc już o tym, że drogi całego osiedla obrócili w perzynę! Jest jeszcze jakiś porządek prawny egzekwowany w tym kraju???
@Jan
2021-02-19 22:17:12
Kaszuby czekają na ciebie
@@HogoFogo
2021-02-19 21:38:42
Bydgoszcz i wieżowce? A to ciekawe, bo takowych się tam nie buduje. Chyba, że nazwiesz "wieżowcem" 50 metrowy budynek.
Jeśli się nazwie
2021-02-19 21:36:24
PO niemiecku - BUDOWAĆ !!!
Silna rodzina
2021-02-19 20:48:18
Zapytam tylko, co w spółce ojca inwestora, który był sponsorem kampanii wyborczej Piotra Krzystka, robi jego żona oraz brat z zawodu ksiądz?
Krzekowianka
2021-02-19 20:41:58
To nie tylko patodeweloperka, bo i patowydziały patourzędu wydają patodecyzje, nawet jeśli istnieje plan miejscowy. Przykład: działka budowlana na bliźniaka, zakaz budowy szeregowców, według planu dom parterowy z poddaszem użytkowym. Patodeweloper uzyskuje decyzję i stawia 4 szeregowce-potworki, chociaż oficjalnie jest to bliźniak dwulokalowy (2x2 mieszkania), parter, piętro i jeszcze antresola. Upchane tak, że nawet na garaże nie starczyło miejsca. Zamiast bliźniaków są czworaki, a parterówka ma dwa piętra. Na działce obok to samo, kolejne 4 szeregowce. I wszystko ok?
@ Jan
2021-02-19 19:47:05
znasz piosneczkę - "był se raz głupi Jan co chodził z toporkiem" ?
Pytanie
2021-02-19 19:04:17
A po co biznesmeni idą do polityki - po to, aby dzielić się ze społeczeństwem swoim majątkiem?
Jan
2021-02-19 18:48:25
Nie rozumiem oburzenia. To gdzie maja powstawac wiezowce jak nie w miescie? Nie wierzę że okoliczni mieszkańcy są oburzeni. To rada osiedla chce coś ugrać dla siebie.
internautka
2021-02-19 18:16:19
Pomysl super cos nowego ale faktem jest ,ze tak duzy budynek wymaga duzo terenu na miejsca parkingowe.Kazdy chce przeciez parkowac lub garazowac samochod blisko zamieszkania a nie na koncu miasta.
A co będzie
2021-02-19 17:47:11
na uroczym, obsadzonym różami, małym placyku na rogu Herbowej i Szymanowskiego, tuż przy Lewiatanie? Placyk, powtarzam b. mały,wciśnięty między Urz. M. i blok przy Herbowej. Już jest tablica. Będzie geszeft.
Hejt Stop!
2021-02-19 17:43:40
Nie ma wystarczającej ilość miejsc parkingowych? No i dobrze, teraz ty święty Piotrusiu dostaniesz po kieszonce. Hrrr tfu na ludzi zarządzających tym miastem.
@HogoFogo
2021-02-19 17:11:17
Podobne jak to nazwałeś miasteczka prowincjonalne o takich samych albo gorszych chodnikach np. Bydgoszcz czy Poznań, budują w ostatnich latach liczne wieżowce. Dlaczego Szczecin ma być wciąż skazany na 4-6 piętrowe nijakie bloczki?
Obywatelka
2021-02-19 16:47:45
To nie Manhattan w NY, wygląda to koszmarnie w tym miejscu, a ilość ludzi, samochodów itd zakorkuje ten teren doszczętnie. Oby nie wybudowali tego koszmarka, proponuję Stolicę...
@Racjonalista
2021-02-19 16:28:41
Nie wysokość jest problemem. Problemem jest nieproporcjonalnie mała liczba miejsc parkingowych w projektowanym budynku - zwłaszcza w zestawieniu z forsowaną przez Krzystka i Charęzę praktyką likwidowania miejsc parkingowych w tzw. przestrzeni publicznej. Cytat z Charęzy: "niech mieszkańcy parkują na posesjach"
za późno
2021-02-19 16:27:11
ta cała dzielnica już w tej chwili wygląda jak zlepek postkomuny i niemieckiej wioski.
Racjonalista
2021-02-19 16:12:02
O co chodzi, gdzie problem. Przecież wokół jest dużo innych bloków. To nie jest środek pogodna. Inwestor ma ambicję i możliwości by postawić coś większego jak standardowe bloki więc cieszmy się że miasto się rozwija
HogoFogo
2021-02-19 15:56:27
Nie wieżowce tworzą metropolie, tylko rozgarnięci mieszkańcy. Dlatego Szczecin jest wciąż prowincjonalnym miasteczkiem z nierównymi chodnikami pełnymi psich kup. Smacznego!
Tadek
2021-02-19 15:25:56
Koalicjant Krzystka sam zaczął temat na komisji. Wyborcza podała na tacy. Niech ma do nich pretensje.
Daria
2021-02-19 15:24:36
Klasyczna próba unikania odpowiedzi na precyzyjnie zadane pytania i zasłanianie się polityką. Smutne próby obrony niewygodnego tematu.
Udaje gr
2021-02-19 15:23:41
No to partia Bezpartyjnych odkryła spisek PiS i Gazety Wyborczej! A może chodzi o uczciwość?
nxx
2021-02-19 15:13:52
jeśli ten prezydent miasta przy pomocy swojego pachołka Charęzy "umila" życie mieszkańcom przez likwidację miejsc parkingowych, to niech się nie dziwi, ze mieszkańcy żądają od jego rodzinki tego samego, co proponował rzeczony Charęza: niech mieszkańcy parkują na posesjach, a w tym przypadku: niech kamienicznik obowiązkowo zapewni odpowiednią liczbę miejsc parkingowych, nie mniejszą niż jedno na mieszkanie.
Marcin
2021-02-19 15:02:07
Piękny budynek. Tam jest wiele wysokich bloków, nie wiem dlaczego inwestor nie może postawić kolejnego wieżowca. Wszystkim wszystko przeszkadza. Mam nadzieję, że inwestycja dojdzie do skutku
artemor
2021-02-19 15:00:54
nie chcecie wieżowców w mieście, spójrzcie na NY? Nie podoba się w mieście? to wio na wieś!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA