sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sprawa dla rzecznika. Ubodzy poza miasto?

Sprawa dla rzecznika. Ubodzy poza miasto?

Sprawa dla rzecznika. Ubodzy poza miasto?
Data publikacji: 2017-09-26 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:28
Wywietleń: 4444 293793
„To jest sprawa dla rzecznika” – tak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ocenił plany gryfińskiej gminy dotyczące wybudowania osiedla socjalnego poza miastem.

O sprawie pisaliśmy kilkakrotnie, przypomnijmy. Gmina Gryfino zamierza wybudować mieszkania socjalne w miejscu byłego sanatorium w Nowym Czarnowie. Docelowo może tam zamieszkać ponad pół tysiąca osób.

Specjaliści przestrzegają przed tworzeniem enklaw biedy, przekonują, że skupienie w jednym miejscu osób z różnymi problemami w aspekcie społecznym może przynieść wiele złego, w tym pogłębienie się problemów istniejących oraz pojawienie się dodatkowych.

Pomysł „gettoizacji przestrzeni” – i nie chodzi tu o wyodrębnienie przestrzeni płotem czy murem, bowiem granice mentalne odgrywają taką samą rolę jak granice fizyczne – zbiera sporo krytyki, ale lokalne władze mają zamiar urzeczywistnić plan budowy socjalnego osiedla 7 km od miasta. Nie widzą także potrzeby organizowania szerszej debaty, konsultacji, podczas których można by wypracować próbę rozwiązania niezwykle trudnego w wymiarze społecznym problemu.

A. Bodnar zamierza przyjrzeć się sprawie. O planach budowy tego socjalnego osiedla dowiedział się podczas piątkowej (22 bm.) debaty nt. sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Spotkanie z mieszkańcami gryfińskiego powiatu odbywało się w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, tak więc rzecznik na miejscu miał okazję przekonać się, gdzie gryfińskie władze chcą wyprowadzić biednych.

Umieszczenie ludzi borykających się z wieloma różnymi problemami, na wydzielonym obszarze i poza miastem, może przypieczętować ich los i pozbawić szans na tzw. normalne życie. Współpracownicy RPO gromadzą materiały do prawnej oceny planowanego przedsięwzięcia. O rezultatach tych działań będziemy informować. ©℗

Tekst i fot. (akme)

Na zdjęciu: Gmina Gryfino zamierza wybudować mieszkania socjalne w miejscu byłego sanatorium w Nowym Czarnowie.

Komentarze

Iza
http://miastomieszkancow.pl/69/mieszkanie-podstawa-bytu.html
2017-09-27 09:19:30
ubodzy nie, patologia tak
Ubogim należy pomagać. Sam jestem z ubogiej rodziny, ale nie patologicznej. Zawsze bolało mnie to, że biednych i patologie wrzucało się do jednego wora. W mojej kamienicy mieszka samotna matka wychowująca niepełnosprawnego syna, który ma już prawie 40 lat, a nadal wymaga stałej opieki. Za to mamy całkiem sprawnego sąsiada, który jakby tylko chciał od razu znalazłby pracę, bo jest elektrykiem, całkiem niedawno miał pełno ofert, ale wolał chlać. Chleje nadal, bo jak twierdzi nie ma dla niego pracy, ale jak mi powiedział on za dniówkę 200zł tyłka ruszać nie będzie. Nie przeszkadzałoby mi to, gdyby nie zamieniał naszego życia w piekło, codzienne libacje, awantury, wizyty policji i do tego on i jego znajomi mają zwyczaj załatwiać wszystkie swoje podstawowe potrzeby gdzie popadnie. Zdarza się, że wychodzimy z mieszkania i widzimy, że ktoś nam nas...ał obok drzwi. Taka patologia powinna być wywalana jak najdalej, bo dzięki temu ludzie naprawdę potrzebujący pomocy mogą żyć w spokoju.
2017-09-26 18:18:25
Zed
Problematyczni nie powinni mieszkać z normalnymi ludźmi
2017-09-26 17:31:11
Pieprzoni radni 😤
Samo się skomentowało Żal i szkoda słów
2017-09-26 17:28:53
Andrzej
Ubodzy, nie - pijacy i narkomani, tak!!!
2017-09-26 15:10:23
To patola ma cierpieć, a nie normalni ludzie!
Myślę, że pan rzecznik powinien się zająć gettoizacją w postaci zamkniętych, strzeżonych osiedli dla nowobogackich. Takie zamknięcie odbiera im szansę na tzw. normalne życie. A patolę z Gryfina zakwaterować jak najbliżej pana rzecznika i jego rodziny. Potem powrócimy do tematu jeśli pan rzecznik będzie chciał jeszcze dyskutować.
2017-09-26 14:51:20
gość1
a te kontenery pewnie wyprodukuje jedna z jej firm
2017-09-26 14:10:03
zgr
budowac nowe? Do starych opuszczonych owszem można zaprosic. Niech sami sobie odnowia.
2017-09-26 13:55:15
gosc.
Do kontenerow ...-tak radzi pani superradna ze Szczecina mimo ze to jej elektorat
2017-09-26 12:43:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strajk, którego nie można zapomnieć
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy