Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Spotkanie z Janem Truszczyńskim. Ciężkie czasy przed Unią

Data publikacji: 2019-04-28 13:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Spotkanie z Janem Truszczyńskim. Ciężkie czasy przed Unią
 

Porządek światowy, w którym Unia Europejska chce być liderem, będzie się chwiał - powiedział podczas spotkania w szczecińskim Novotelu Jan Truszczyński, główny negocjator wejścia Polski do UE. Do naszego miasta przyjechał na zaproszenie Północnej Izby Gospodarczej.

- Lata, które przed nami, będą trudniejsze niż te, które są już za nami - stwierdził były wiceminister spraw zagranicznych. - Jeśli chodzi o gospodarkę, to punkt ciężkości będzie dalej przesuwał się w stronę Azji, takich krajów jak Chiny i Indonezja. Najprawdopodobniej nadal będzie rosła rola wielkich międzynarodowych korporacji. Możliwość sprostania ich wpływom i poradzenia sobie regulacyjnego z tymi wpływami będzie dużym znakiem zapytania. Porządek znany od dziesięcioleci, w którym Unia Europejska stała na czele starań o zarządzanie sprawami światowymi w sposób uporządkowany, chwieje się już od lat i chwiać się będzie nadal.

Wedle Truszczyńskiego wielkim wyzwaniem będzie zachowanie gospodarczej konkurencyjności UE wobec innych części świata - kolejne pokolenia będą miały co robić w tym zakresie. Jednocześnie podkreślał, że słowo "dezintegracja" używane czasami do opisywania sytuacji w Unii, jest niewłaściwe. Jego zdaniem trafniejsze określenie to "przedłużona stagnacja". Poza tym jest szansa, że od przyszłej perspektywy finansowej, czyli od 2021 roku, integracja europejska przynajmniej na pewnych odcinkach będzie rozwijała się odrobinę lepiej niż w ostatnich dziesięciu latach. Na pewno jednak nic nie wydarzy się skokowo.

Według dyplomaty dla Polski kluczowe zagadnienia to demografia, demokracja, inwestycje i innowacje.

- Innowacje to dziedzina, która nie wychodziła w Polsce i z niejasnych przyczyn nie wychodzi nadal - ocenił. - W oglądzie porównawczym innowacyjności gospodarek narodowych na 28 krajów członkowskich Polska nadal jest czwarta od końca.©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rzeczywistosc
2019-04-28 22:00:04
To nie dla Unii Europejskiej to dla kazdego kraju ktory jest jej czlonkiem, bo przypomne ze jak nastal Opalony z twarza czerwona to wezwal wszystkich "jeleni" z Unii Europejskiej i zapowiedzial ze dosyc samowoli - ze juz szanowne usa NIE beda bronic ZA DARMO nikogo i nawet wreczyl im ile kazdy bedzie placil i ile zalega do tej pory za nieplacenie - a tacy tez sa wlacznie z naszym nadbaltyckim geograficznym zlokalizowaniem kolo Putina.I jak beda grzeczni to dostana Vizy ( za ktore tez musza zaplacic, nie wspomne innych wydatkow podrozy wlacznie z LOT-em w 2-strony,
Montownie
2019-04-28 20:31:57
nie wspierają innowacyjności...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA