Czwartek 11 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Spotkanie o przemianie pl. Orła Białego

Data publikacji: 2019-05-23 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:40
Spotkanie o przemianie pl. Orła Białego
 

Jaki to będzie plac? Jak dziś, zaniedbany i zawłaszczony przez samochody czy może urządzony w wielkomiejskim stylu, który zmieni się w przyjazną przystań przyciągającą zarówno szczecinian, jak i turystów. O tym, czyli o drodze ku przyszłości pl. Orła Białego, będzie mowa podczas otwartego spotkania w piątek (24 maja), w siedzibie Rady Osiedla Stare Miasto.

Drogę tę - optymalną, a więc będącą społecznym kompromisem pomiędzy różnymi, nierzadko sprzecznymi, interesami osób mieszkający, pracujący, prowadzących działalność gospodarczą czy tylko okazjonalnie odwiedzających ów punkt na mapie miasta - ma wskazać prototypowanie. Nowatorskie dla Szczecina rozwiązanie, a z powodzeniem realizowane także w różnych ośrodkach naszego kraju.

- Prototypowanie urbanistyczne to metoda łącząca badania i projektowanie. Najpierw przyjrzymy się więc, jak działa pl. Orła Białego i jego otoczenie - oczami specjalistów w zakresie transportu oraz ekspertów od użytkowania tej przestrzeni: mieszkańców, przedsiębiorców i ludzi odwiedzających ją okazjonalnie. Na podstawie zebranych danych przygotujemy projekt zmian tymczasowych, a następnie przekształcimy wybrane miejsce. Będzie to okazja do powtórzenia badań, żeby zapewnić rzetelne monitorowanie sytuacji transformacji. Aranżacja i organizacja przestrzeni będzie elastyczna, ponieważ cały proces będzie otwarty i partnerski - mówi Paweł Jaworski, urbanista i koordynator prototypowania dla pl. Orła Białego.

On też będzie gościem specjalnym spotkania w Radzie Osiedla Stare Miasto, które zaplanowano na ten piątek (24 maja) przy ul. Mariackiej 4. Będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

- Porozmawiamy o tym, jak będzie wyglądał cały proces prototypowania i co zdarzy się w poszczególnych miesiącach. Dowiemy się, jak przebiegają rozmowy z użytkownikami placu czy badania transportowe. Podyskutujemy też o tym, w jaki sposób mieszkańcy mogą włączyć się w kreowanie zmian - zapowiada Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca RO Stare Miasto. - Wnioski ze spotkania będą jednym z elementów służącym do wprowadzenia i przetestowania przekształceń w tej przestrzeni. Wspólnie nadajmy nową jakość temu placowi!

Konkurs architektoniczny, który miał narzucić przekształcenia, także estetyczne, w tym rejonie Starego Miasta, został unieważniony przez prezydenta Szczecina. Stąd kolegialnie - przez władze miasta oraz jego społecznych aktywistów - zaproponowane rozwiązanie: prototypowanie, z jego wielowariantowością. Jako najlepsza metoda dla kreowania dobrych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Bo to użytkownicy placu - jak przekonywał Daniel Wacinkiewicz, z-ca prezydenta Szczecina, kierujący zespołem wyłonionym w magistracie do współpracy przy prototypowaniu pl. Orła Białego - będą współdecydowali o kształcie i funkcjonalności pl. Orła Białego, mierzyli swoje wyobrażenia i oczekiwania z zaproponowanymi sposobami jego zagospodarowania.

Wszystko o tym procesie oraz możliwości włączenia się w ów proces - w siedzibie RO Stare Miasto w piątek (24 maja). Na spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 17.

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA