Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Spokojnie, to tylko zaćmienie (Księżyca) [FILM]

Data publikacji: 2018-07-26 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Spokojnie, to tylko zaćmienie (Księżyca)
 

Nie lada gratka czeka w piątek (27 lipca) na wszystkich fanów astronomii i tych, którzy lubią patrzeć w rozgwieżdżone nocne niebo. Szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na wspólne podziwianie zaćmienia księżyca.

Warto wybrać się na Wały Chrobrego już o godz. 21. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, pierwszym celem będzie Wenus, planeta widoczna tuż przed wschodem i chowająca się za horyzontem chwilę po zachodzie Słońca. Choć uchwycenie na teleskopach Gwiazdy Wieczornej między wysokimi zabudowaniami Wałów Chrobrego może być niemałym wyzwaniem, organizatorzy są pełni optymizmu.

Największych przeżyć spodziewać się można między godz. 21.30 – 22. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. W tym czasie na niebie pojawi się ogromny czerwony Księżyc, który już nad horyzontem będzie w całkowitym cieniu Ziemi.

Film PAP

Oprócz wydarzenia wieczoru, jakim jest zaćmienie Księżyca, planowane jest także obserwowanie Marsa, który jest najbliżej Ziemi od 2003 roku, a także jaśniejszych gromad gwiazd.

 

Film PAP

Na Wałach Chrobrego pojawi się największy amatorski teleskop w Polsce - Sowa. Waży 73 kg, jego średnica lustra to 60 cm, a wysokość – ponad 2 metry. Aby oglądać za jego pomocą obiekty w zenicie, trzeba wejść po specjalnej drabince.

Organizatorzy zapraszają wszystkich szczecinian i gości. Początek o godz. 21. Wstęp wolny, ilość miejsc: nieograniczona.

(n)

Fot. Facebook/Astronomia Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA