Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Spójrz w gwiazdy [FILM]

Data publikacji: 2018-08-12 08:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Spójrz w gwiazdy
 

Przed nami kolejny niezwykły spektakl natury: Perseidy 2018. Do wspólnego obserwowania spadających gwiazd zachęca szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W niedzielę (12 sierpnia) - od godz. 21 po północ.

Jak podaje Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika - apogeum aktywności perseidów w tym roku przypadnie właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia, czyli z niedzieli na poniedziałek: w godzinach od 22 aż po godz. 10. W tym czasie las meteorów będzie widoczny także nad Szczecinem. Z szansą na zobaczenie 110 spadających gwiazd na godzinę.

- Jak co roku spotykamy się na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza. Miejsce, mimo iż w centrum miasta, jest nieźle zaciemnione. Co w przypadku obserwacji meteorów ma kolosalne znaczenie. Radzimy zabrać ze sobą koce, leżaki i dobry nastrój! Wspólnie będziemy wyczekiwać kolejnych spadających gwiazd - zachęca PTMA Szczecin. - Podczas wydarzenia zaprezentujemy także filmy dotyczące zagadnienia meteorów oraz przeprowadzimy mini-prelekcje tematyczne. Muzycznie imprezę wypełni space-ambientami Zombie z KanapaTrippin.

Obserwację Perseidów 2018 ułatwi mapa nieba, którą warto zabrać ze sobą. Można też zainstalować w telefonie specjalną aplikację, która identyfikując gwiazdozbiory z pewnością ułatwi poszukiwanie wybranego, czyli przynajmniej na tę noc: Perseusza.

 

Film: PAP

Deszcz meteorów będzie widoczny gołym okiem. I właśnie w takiej wersji - jak przekonują miłośnicy astronomii - najefektowniejszy. Do obserwacji nie będzie potrzebny ani teleskop, ani lornetka. Wystarczy wygodne miejsce pod zacienionym i rozgwieżdżonym niebem. Moc niezwykłych wrażeń do zatrzymania w pamięci i za pomocą aparatu fotograficznego (lustrzanki).

Szczecińską noc Perseidy 2018 finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.Wstęp wolny.

(an)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tobago
2018-08-12 09:36:42
Super, i tak goowno będzie widać. Znowu chmury albo doopa teściowej zasłonią te wspaniałe zjawiska. Kit a tym. Dobrego dnia ludziska :-)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA