piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spod Wawelu na plażę

Spod Wawelu na plażę

Spod Wawelu na plażę
Data publikacji: 2016-04-28 08:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1848 131277

Pendolino - najszybszy i najbardziej komfortowy w Polsce pociąg 29 kwietnia  wjedzie do Kołobrzegu. Było już tam co prawda w minioną sobotę, lecz tylko na pokazie, a od piątku rozpocznie regularne kursy na nowej trasie. Według rozkładu jazdy, pierwszy EIP w zachodniopomorskim kurorcie pojawi się w piątek wieczorem.

O wydłużenie trasy pendolino, m.in. tego kursującego pomiędzy Krakowem a Trójmiastem do Kołobrzegu, spółka PKP Intercity zabiegała od jesieni 2015 r. Na uzupełnienie siatki połączeń o kolejne miejscowości musiała mieć zgodę instytucji europejskich. Na zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych ED250 dostała bowiem unijne dofinansowanie.

Express InterCity Premium (najbardziej komfortowa kategoria pociągów, choć ciągle bez Wi-Fi !) regularne kursy na nowej trasie rozpocznie 29 kwietnia. W zachodniopomorskim kurorcie pojawi się wieczorem. Z Kołobrzegu pod Wawel wyruszy zaś rano w sobotę 30 bm. (przez Koszalin- Trójmiasto- Warszawę).

Podróż EIP z Warszawy do Kołobrzegu zajmie niecałe 6 godzin, co cieszy tamtejszą branżę turystyczną. Liczy ona bowiem na dodatkowych gości zarówno z Krakowa, skąd startuje skład, jak i ze stolicy Polski.

Pasażerowie kursującego na trasie Kraków-Kołobrzeg pendolino , tak jak i pozostałych, będą mogli korzystać ze Strefy Ciszy. Objęty nią jest stosownie oznaczony wagon nr 7 (kl.2)

Strefa Ciszy to propozycja dla tych, którzy podczas podróży chcą się zrelaksować czy popracować. PKP Intercity jako pierwszy przewoźnik w Polsce  takie udogodnienie testuje od 14 kwietnia.

- Przez dwa miesiące będziemy realizować jego pilotaż. W tym czasie chcemy sprawdzić zainteresowanie usługą, poznać opinie pasażerów oraz drużyny konduktorskiej – mówi Beata Czemerajda, rzecznik PKP IC.

„Nocujący" w Kołobrzegu ezt ma chronić konsorcjum spółek: Impel Security Polska, Impel Provider Security Partner, Impel Monitoring i Gwarant. Intercity nie udało się jednak poprawić warunków odpoczynku drużyn konduktorskich pociągu. Na wyremontowanie przeznaczonych dla nich i ich koordynatora pomieszczeń w budynkach przy ul. Kolejowej 1 i 5 nie było chętnych.

Z kolei dostosowanie infrastruktury stacji zwrotnej PKP Intercity w Kołobrzegu do obsługi elektrycznych zespołów trakcyjnych zacznie się dopiero w III kwartale, ale -jak zapewnia spółka - nie będzie to miało skutków dla nowoczesnego pociągu.

Pendolino z Kołobrzegu do Krakowa ma kursować do 11 czerwca. Zapewne będzie robił to dłużej, bo następnego dnia wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy. Ponadto zachodniopomorski kurort w okresie wakacyjnym jest dla PKP Intercity SA żyłą złota.

Marzenna Głuchowska, (pw)

Fot. Artur BAKAJ/PKP IC

 

Spod Wawelu na plażę Spod Wawelu na plażę

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie