Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Spod Wawelu na plażę

Data publikacji: 28 kwietnia 2016 r. 08:13
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Spod Wawelu na plażę
 

Pendolino - najszybszy i najbardziej komfortowy w Polsce pociąg 29 kwietnia  wjedzie do Kołobrzegu. Było już tam co prawda w minioną sobotę, lecz tylko na pokazie, a od piątku rozpocznie regularne kursy na nowej trasie. Według rozkładu jazdy, pierwszy EIP w zachodniopomorskim kurorcie pojawi się w piątek wieczorem.

O wydłużenie trasy pendolino, m.in. tego kursującego pomiędzy Krakowem a Trójmiastem do Kołobrzegu, spółka PKP Intercity zabiegała od jesieni 2015 r. Na uzupełnienie siatki połączeń o kolejne miejscowości musiała mieć zgodę instytucji europejskich. Na zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych ED250 dostała bowiem unijne dofinansowanie.

Express InterCity Premium (najbardziej komfortowa kategoria pociągów, choć ciągle bez Wi-Fi !) regularne kursy na nowej trasie rozpocznie 29 kwietnia. W zachodniopomorskim kurorcie pojawi się wieczorem. Z Kołobrzegu pod Wawel wyruszy zaś rano w sobotę 30 bm. (przez Koszalin- Trójmiasto- Warszawę).

Podróż EIP z Warszawy do Kołobrzegu zajmie niecałe 6 godzin, co cieszy tamtejszą branżę turystyczną. Liczy ona bowiem na dodatkowych gości zarówno z Krakowa, skąd startuje skład, jak i ze stolicy Polski.

Pasażerowie kursującego na trasie Kraków-Kołobrzeg pendolino , tak jak i pozostałych, będą mogli korzystać ze Strefy Ciszy. Objęty nią jest stosownie oznaczony wagon nr 7 (kl.2)

Strefa Ciszy to propozycja dla tych, którzy podczas podróży chcą się zrelaksować czy popracować. PKP Intercity jako pierwszy przewoźnik w Polsce  takie udogodnienie testuje od 14 kwietnia.

- Przez dwa miesiące będziemy realizować jego pilotaż. W tym czasie chcemy sprawdzić zainteresowanie usługą, poznać opinie pasażerów oraz drużyny konduktorskiej – mówi Beata Czemerajda, rzecznik PKP IC.

„Nocujący" w Kołobrzegu ezt ma chronić konsorcjum spółek: Impel Security Polska, Impel Provider Security Partner, Impel Monitoring i Gwarant. Intercity nie udało się jednak poprawić warunków odpoczynku drużyn konduktorskich pociągu. Na wyremontowanie przeznaczonych dla nich i ich koordynatora pomieszczeń w budynkach przy ul. Kolejowej 1 i 5 nie było chętnych.

Z kolei dostosowanie infrastruktury stacji zwrotnej PKP Intercity w Kołobrzegu do obsługi elektrycznych zespołów trakcyjnych zacznie się dopiero w III kwartale, ale -jak zapewnia spółka - nie będzie to miało skutków dla nowoczesnego pociągu.

Pendolino z Kołobrzegu do Krakowa ma kursować do 11 czerwca. Zapewne będzie robił to dłużej, bo następnego dnia wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy. Ponadto zachodniopomorski kurort w okresie wakacyjnym jest dla PKP Intercity SA żyłą złota.

Marzenna Głuchowska, (pw)

Fot. Artur BAKAJ/PKP IC

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA