Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem

Data publikacji: 12 maja 2016 r. 16:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem
 

Sferyczne namioty powstające w Kołbaskowie były już w „kosmosie" grając rolę marsjańskiej bazy dla Matta Damona w filmie „Marsjanin". Teraz produkty zachodniopomorskiej firmy mają szansę znów stać się centralną częścią kosmicznego habitatu, który powstaje między... Rzeszowem, a Krakowem. 

Młodzi naukowcy i pasjonaci astronomii i astronautyki, postanowili przy wsparciu internautów zbudować placówkę badawczą do symulacji załogowych misji kosmicznych - M.A.R.S. od angielskiego skrótu Modular Analog Research Station. 

- Skontaktowała się z nami doktor Agata Kołodziejczyk, koordynator projektu, która na co dzień pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej - opowiada Adam Łyczakowski, partner zarządzający spółki Freedomes z Kołbaskowa. - Przyznaję, że znaleźli nas dla tego, że zobaczyli naszą kopułę w „Marsjaninie". Doktor Kołodziejczyk przekonała nas, że całe przedsięwzięcie ma bardzo poważny, naukowy charakter. Będą tam pracowali studenci, prowadzili różne badania. Postanowiliśmy włączyć się w to działanie i nasza kopuła będzie centralą częścią habitatu.

Namiot, który zagrał w filmie był nieco inny od tego, który ma stanąć w Polsce miał 110 mkw. powierzchni i konstrukcję przystosowaną do wymogów hollywodzkiej scenografii. Nowa konstrukcja wraz z całym otoczeniem do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) powstanie na Podkarpaciu tuż przy prywatnym obserwatorium astronomicznym w Rzepienniku Biskupim. Koncepcję habitatu opracowali polscy specjaliści - architekci i inżynierowie. Habitat tworzony jest etapowo z możliwością testowania wielu scenariuszy rozwoju wioski księżycowej, ma też umożliwiać wszechstronne badania dzięki symulowaniu warunków jakie napotkają kosmonauci na Księżycu oraz Marsie. 

 Żeby jednak baza z zachodniopomorską kopułą powstała potrzebne są pieniądze. Na początek 60 tysięcy złotych. Naukowcy postanowili te fundusze zdobyć przy wsparciu społeczności i uruchomili zbiórkę na portalu www.polakpotrafi.pl. Wśród nagród za pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia jest m.in. pobyt w bazie w reżimie kosmicznej podróży. 

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Kopuły Freedomes były gwiazdami ubiegłorocznego Westivalu w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA