wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem

Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem

Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem
Data publikacji: 2016-05-12 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1356 133271

Sferyczne namioty powstające w Kołbaskowie były już w „kosmosie" grając rolę marsjańskiej bazy dla Matta Damona w filmie „Marsjanin". Teraz produkty zachodniopomorskiej firmy mają szansę znów stać się centralną częścią kosmicznego habitatu, który powstaje między... Rzeszowem, a Krakowem. 

Młodzi naukowcy i pasjonaci astronomii i astronautyki, postanowili przy wsparciu internautów zbudować placówkę badawczą do symulacji załogowych misji kosmicznych - M.A.R.S. od angielskiego skrótu Modular Analog Research Station. 

- Skontaktowała się z nami doktor Agata Kołodziejczyk, koordynator projektu, która na co dzień pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej - opowiada Adam Łyczakowski, partner zarządzający spółki Freedomes z Kołbaskowa. - Przyznaję, że znaleźli nas dla tego, że zobaczyli naszą kopułę w „Marsjaninie". Doktor Kołodziejczyk przekonała nas, że całe przedsięwzięcie ma bardzo poważny, naukowy charakter. Będą tam pracowali studenci, prowadzili różne badania. Postanowiliśmy włączyć się w to działanie i nasza kopuła będzie centralą częścią habitatu.

Namiot, który zagrał w filmie był nieco inny od tego, który ma stanąć w Polsce miał 110 mkw. powierzchni i konstrukcję przystosowaną do wymogów hollywodzkiej scenografii. Nowa konstrukcja wraz z całym otoczeniem do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) powstanie na Podkarpaciu tuż przy prywatnym obserwatorium astronomicznym w Rzepienniku Biskupim. Koncepcję habitatu opracowali polscy specjaliści - architekci i inżynierowie. Habitat tworzony jest etapowo z możliwością testowania wielu scenariuszy rozwoju wioski księżycowej, ma też umożliwiać wszechstronne badania dzięki symulowaniu warunków jakie napotkają kosmonauci na Księżycu oraz Marsie. 

 Żeby jednak baza z zachodniopomorską kopułą powstała potrzebne są pieniądze. Na początek 60 tysięcy złotych. Naukowcy postanowili te fundusze zdobyć przy wsparciu społeczności i uruchomili zbiórkę na portalu www.polakpotrafi.pl. Wśród nagród za pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia jest m.in. pobyt w bazie w reżimie kosmicznej podróży. 

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Kopuły Freedomes były gwiazdami ubiegłorocznego Westivalu w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie