wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem

Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem

Spod Szczecina w kosmos pod Krakowem
Data publikacji: 2016-05-12 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1195 133271

Sferyczne namioty powstające w Kołbaskowie były już w „kosmosie" grając rolę marsjańskiej bazy dla Matta Damona w filmie „Marsjanin". Teraz produkty zachodniopomorskiej firmy mają szansę znów stać się centralną częścią kosmicznego habitatu, który powstaje między... Rzeszowem, a Krakowem. 

Młodzi naukowcy i pasjonaci astronomii i astronautyki, postanowili przy wsparciu internautów zbudować placówkę badawczą do symulacji załogowych misji kosmicznych - M.A.R.S. od angielskiego skrótu Modular Analog Research Station. 

- Skontaktowała się z nami doktor Agata Kołodziejczyk, koordynator projektu, która na co dzień pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej - opowiada Adam Łyczakowski, partner zarządzający spółki Freedomes z Kołbaskowa. - Przyznaję, że znaleźli nas dla tego, że zobaczyli naszą kopułę w „Marsjaninie". Doktor Kołodziejczyk przekonała nas, że całe przedsięwzięcie ma bardzo poważny, naukowy charakter. Będą tam pracowali studenci, prowadzili różne badania. Postanowiliśmy włączyć się w to działanie i nasza kopuła będzie centralą częścią habitatu.

Namiot, który zagrał w filmie był nieco inny od tego, który ma stanąć w Polsce miał 110 mkw. powierzchni i konstrukcję przystosowaną do wymogów hollywodzkiej scenografii. Nowa konstrukcja wraz z całym otoczeniem do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) powstanie na Podkarpaciu tuż przy prywatnym obserwatorium astronomicznym w Rzepienniku Biskupim. Koncepcję habitatu opracowali polscy specjaliści - architekci i inżynierowie. Habitat tworzony jest etapowo z możliwością testowania wielu scenariuszy rozwoju wioski księżycowej, ma też umożliwiać wszechstronne badania dzięki symulowaniu warunków jakie napotkają kosmonauci na Księżycu oraz Marsie. 

 Żeby jednak baza z zachodniopomorską kopułą powstała potrzebne są pieniądze. Na początek 60 tysięcy złotych. Naukowcy postanowili te fundusze zdobyć przy wsparciu społeczności i uruchomili zbiórkę na portalu www.polakpotrafi.pl. Wśród nagród za pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia jest m.in. pobyt w bazie w reżimie kosmicznej podróży. 

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert STACHNIK

Na zdj.: Kopuły Freedomes były gwiazdami ubiegłorocznego Westivalu w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie