piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spadają na lasy, domy i pola. Lampiony (nie)szczęścia

Spadają na lasy, domy i pola. Lampiony (nie)szczęścia

Spadają na lasy, domy i pola. Lampiony (nie)szczęścia
Data publikacji: 2018-08-09 20:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Wywietleń: 8409 342371

Potężne upały, jakie zapanowały w naszym regionie, powodują, że wiele obszarów leśnych jest niedostępnych dla ludzi. Po prostu leśnicy boją się zagrożenia pożarowego, jakie mogą spowodować różne osoby poprzez nierozważne obchodzenie się z ogniem. Ludzie do lasu wchodzić nie mogą, ale wielu z nich ogień dostarcza tam z góry, za pomocą tzw. lampionów szczęścia.

Wieczorem na nadmorskich plażach spotkać można wielu amatorów puszczania świecących lampionów, które dostępne są w wielu sklepikach z pamiątkami i zabawkami. Kosztują od 3 do 4 zł. Produkcja wiadoma: chińska, bez żadnej instrukcji w języku polskim. Ale obsługa jest prosta. Trzeba rozwinąć czaszę, podpalić umieszczoną tam świeczkę i poczekać, aż gorące powietrze uniesie lampion. Wtedy wystarczy go wypuścić i patrzeć, jak szybuje. Tyle tylko że nie wszystkie lecą jednak w stronę Szwecji, ale także w przeciwną – czyli na miasteczka, wioski, pola uprawne i zabudowania gospodarcze.

Bezmyślni wczasowicze jakoś nie zdają sobie z tego sprawy i widząc, jaki jest kierunek wiatru i tak puszczają niebezpieczne światełka. Trzy lata temu balon spadł w Niechorzu na murawę boiska ze sztucznej trawy, która się zapaliła. Na szczęście pożar ugaszono. Inny „lampion szczęścia” spadł na zabudowania gospodarcze na Wybrzeżu Rewalskim. Interweniowała straż pożarna.

Strażacy od dawna chcą wprowadzenia zakazu ich sprzedaży.

– Zakazać sprzedaży czegoś mogą w naszym kraju odpowiednie instytucje i my nie chcemy wchodzić w ich kompetencje. Zwróciliśmy uwagę na zagrożenia i nic więcej nie możemy zrobić. Naszym głównym zastrzeżeniem jest brak możliwości kontrolowania otwartego źródła ognia, jaki ogrzewa powietrze w lampionie. Kiedy rozpala się ognisko, można je kontrolować. Unoszącej się w powietrzu latarni kontrolować się nie da. Były przypadki pożarów powodowanych przez balony, to także zagrożenie dla ruchu lotniczego. Wiele skarg na ten temat mamy od Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej – powiedział nam starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej.

Okazuje się, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta odrzucił kilka lat temu wniosek strażaków w sprawie zakazania sprzedaży i puszczania tego typu lampionów, wyjaśniając, że jeżeli są one używane zgodnie z przeznaczeniem i dołączonymi ostrzeżeniami, nie stwarzają zagrożenia, które wymagałoby specjalnego nadzoru. Jest to dziwna decyzja, bo osoby puszczające te niebezpieczne zabawki nie wiedzą przecież, gdzie one spadną. Strażacy, którzy gasili już niejeden pożar, od wielu lat chcą zakazu sprzedaży tych latarni, ale urzędnicy UOKiK twierdzą, że skoro jest instrukcja, to nie powinno być pożarów. ©℗

M. Kwiatkowski

Fot. Piotr Barański

Komentarze

Jacek
Namnożyć zakazów! I wtedy wszyscy będą bezpieczni. Czy aby na pewno? Trzeba iść całkowicie w przeciwnym kierunku i karać za brak odpowiedzialności, a nie za samą sprzedaż. Noży kuchennych też zabronicie, bo ktoś nim może zabić? Sprzedaży "kreta", bo ktoś go może wypić? Budowy mostów, bo ktoś z nich może skoczyć? Nie. Trzeba karać i to wysoko, ale za szkody wyrządzone nie śmieszne 500 zł, ale od 5000 zł wzwyż. Tylko w ten sposób (jak w Singapurze za zaśmiecanie) można w ludziach wyrabiać odpowiedzialność za czyny. Droga zakazów, to droga hodowania bezrozumnych bydlęć.
2018-08-11 11:46:30
od MK
Nie ma polskiej instrukcji, więc towar jest sprzedawany nielegalnie
2018-08-10 09:48:28
Instrukcja
To jest ta instrukcja czy też jej nie ma ?
2018-08-10 08:53:06
123
zakazaz sprzedazy lampionow jak bedzie powtorka ze Szwecji to bedzie juz za pozno, ciemnocie nie wytlumaczysz
2018-08-10 08:12:35
lampion
Niechorze główne
2018-08-10 08:10:06
?
Gdzie jest ta plaża ze zdjęcia?
2018-08-10 07:08:07
Pozarowe i Lotnicze SOS
A kiedy ostatnio Ci Urzednicy poprzechodzili badania Psychiatryczne i rozmowy z Psychologami...?? A co na to: Policja, Prokuratura i NA TO - gdzie o wytycznych z Brukseli juz nie wspomne ????
2018-08-09 23:37:12
Krzychu
Powinien taki lampion spaść na dom urzędasa który odrzucił wniosek strażaków
2018-08-09 22:50:01
Pet
Urzednicy wiedza wszystko lepiej, i nikt im nie podskoczy. Taka jest nasza polska rzeczywistosc.
2018-08-09 22:22:49
@
Powinny spadać ludkom prosto na mózg
2018-08-09 20:01:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie