wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spacer po Grabowie

Spacer po Grabowie

Spacer po Grabowie
Data publikacji: 2018-07-21 18:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 1491 339205

Gdzie jeszcze przed wiekiem stał dwór księżniczki Elżbiety Brunszwickiej, żony Fryderyka Wilhelma II? W jakim parku hodowano jedwabniki? Jak odnaleźć ślad minionych wieków, czyli miejsce posadowienia Zamku Odrzańskiego? Kto chce poznać odpowiedź na choć jedno z tych pytań, ten już teraz powinien zarezerwować sobie czas w niedzielę (22 lipca) - na wyjątkowy spacer po szczecińskim Grabowie.

Kolejny odcinek szczecińskiego Free Walking Tours będzie poświęcony osiedlu wchłoniętemu przez Szczecin, a które jeszcze pod koniec XIX wieku posiadało prawa miejskie.

- Wielu szczecinian kojarzy ten obszar miasta głównie ze stocznią, położoną w nadodrzańskiej części dzielnicy. Grabowo ma jednak znacznie więcej interesujących miejsc. Wiele spośród nich uległo zniszczeniu wskutek nalotów dokonanych przez alianckie bombowce, w czasie drugiej wojny światowej. Mimo to warto poznać długą i bogatą historię miejsc, a także ludzi na przestrzeni wieków związanych z Grabowem - do udziału w spacerze zachęcają jego organizatorzy z Wondertours.

Na trasie oprócz śladów po dworze Elżbiety Brunszwickiej, willi przemysłowca Toepffera, Zamku Odrzańskim, przewidziano przystanki m.in. przy kamienicy, w której urodził się wybitny rzeźbiarz Bernhard Heiliger, przy największej świątyni Grabowa, niegdysiejszych: Gontynce i Korabie.

Spacer śladami minionego po współczesnym Grabowie ruszy w niedzielę (22 lipca), sprzed dawnego Domu Marynarza (ul. Malczewskiego). Początek - godz. 14. Trasę oszacowano na 2,5 godz. Jej finał - przy skrzyżowaniu ul. 1 Maja i Sczanieckiej. Udział - oczywiście - jest bezpłatny.

(an)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Spacer po Grabowie Spacer po Grabowie Spacer po Grabowie

Komentarze

tobago
Jak ktoś znał odpowiedzi na te pytania to po cholerę miał tam iść. To chyba dla tych, którzy nie znają tych odpowiedzi.
2018-07-23 10:16:23
Robert
Ten koszmarek wieżowiec i baraczki obok choć powinny już dawno zniknąć to nie są najgorsze. Jeszcze bardziej paskudne są: barak robiący za przychodnię na staromlynskiej, barak liceum plastycznego na grodzkiej i garaże na staromiejskiej. Tamtędy codziennie przechodzi mnóstwo turystów, patrząc na te wytwory komuny z politowaniem i robiąc raz poraz zdjecia polskiego syfu w przestrzeni Starego Miasta. Wstyd. Jak najszybciej zatrudnić buldożery!
2018-07-22 14:28:25
Anna
A ten cały dom marynarza już dawno miał być wyburzony przecież. Jak długo jeszcze będzie to pokraczne gmaszysko komunistycznej architektury szpecić ten fragment miasta?
2018-07-22 10:35:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie