Także tym razem zadzieje się „zielona partyzantka”. Jak przystało na spacer w cyklu „rozpoznawania drzew i krzewów”. Jednak nie tylko z tego powodu także to najbliższe, niedzielne, spotkanie miłośników zieleni Szczecina zapowiada się wyjątkowo. Odbędzie się bowiem w nawiązaniu do prowadzonych przez miasto ankietowych konsultacji społecznych na temat przyszłości parku Żeromskiego, a też z udziałem gości specjalnych.
W tej roli wystąpią: miejska ogrodnik Marta Safader-Domańska oraz Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina.
– Będzie okazja do bezpośredniego przekazania uwag, dotyczących kierunku rewaloryzacji parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie, a także wypełnienia ankiet przygotowanych przez magistrat – zapowiada Paweł Madejski, najbardziej znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina.
Przypomnijmy: tylko do 16 października br. każdy chętny ma szansę wziąć udział w ogłoszonych przez magistrat konsultacjach społecznych nt. „Kierunku rewaloryzacji Parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie”. Odbywają się w formie ankietowej. Zatem nie dają swobody, ani tym bardziej pola fantazji ankietowanym, którzy mogą wybierać wyłącznie pośród odpowiedzi wskazanych pod pytaniami. W ani jednym punkcie nie pozostawiono miejsca dla pomysłów, opinii i uwag własnych czy komentarzy szczecinian. Czy takie ograniczenie pola dyskusji jest właściwe? Urzędnicy miasta uznali, że tak.
– Zabytkowe tereny zieleni, a do takich zaliczają się wszystkie podlegające konsultacjom obiekty, podlegają ochronie ze względu na ich historyczne walory. Podstawowym celem procesu rewaloryzacji jest zachowanie substancji zabytkowej, przywrócenie, odtworzenie, wzmocnienie i zachowanie wartości obiektu. W procesie rewaloryzacji park powinien odzyskać dawny blask – informuje magistrat. – Wspieranie bioróżnorodności jest jednym z najważniejszych zadań miast w dobie współczesnego kryzysu klimatycznego i przyrodniczego. Park ze starymi, żywymi i martwymi drzewami jest miejscem życia wielu organizmów. Zachowanie i wspieranie bogactwa roślin, zwierząt i grzybów jest ważnym celem działań dotyczących parku. Nie jesteśmy w parku sami, dzielimy go z innymi organizmami.
Konsultacje społeczne mają również wskazać, czy powinien ewaluować – o ile w ogóle i w jakim stopniu – park Żeromskiego.
– Czasy spacerowania po parku z parasolką w dłoni to odległa przeszłość. Od czasu powstania parku zmienił się nasz styl życia i nasze potrzeby. Tereny zieleni są areną różnorakich aktywności: trening, zabawa z dziećmi, relaks w duchu mindfulness, mały koncert na łonie natury i wiele innych. Zmiany przestrzeni publicznej muszą być adekwatne do stylu, w jakim mieszkańcy chcą z nich korzystać – zwraca uwagę magistrat.
W badaniu ankietowym można się opowiedzieć za kierunkiem zmian w parku Żeromskiego oraz na sąsiednich placach: Mickiewicza i Praw Kobiet. Ankiety konsultacji społecznych należy wypełniać drogą elektroniczną (www.konsultuj.szczecin.pl w zakładce „Kierunek rewaloryzacji Parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie”) lub wrzucając do urny w magistracie (przy sekretariacie Wydziału Ochrony Środowiska – pokój 385; wydrukowane ankiety do wypełnienia znajdują się przy urnie).
Podczas spaceru – w najbliższą niedzielę (13 października) – także będzie taka możliwość. Tym bardziej, że powiedzie właśnie alejkami „Żeromskiego”.
To drugi pod względem wielkości (22 ha) park miejski i jeden z najbardziej różnorodnych – rośnie w nim ponad 170 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Powstały w 1900 r., a współcześnie objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wpisany jest do rejestru zabytków. I jak sporo innych miejsc o tym statusie w Szczecinie – niestety – popada w ruinę. Starodrzew jest wyniszczony, latami zaniedbywany, więc z niego kolejno „wypadają” cenne dendrologicznie okazy. Warto je poznać, zanim nieubłagany czas je pochłonie.
– Podczas spaceru przyjrzymy się szykującym się do zimy drzewom. Liście zmieniają barwy, a też pod nogami znajdujemy coraz więcej nasion. Dlatego teraz, jesienią, bardziej niż w innych porach roku, o tym co ponad naszymi głowami wystawia koronę możemy się przekonać spoglądając pod nogi – przekonuje Paweł Madejski, autor cyklu spacerowego oraz bloga poświęconego drzewom i krzewom Szczecina. – Spacerując napotkamy wiele naszych rodzimych drzew, m.in. klonów, buków, grabów, lip czy jesionów, ale też różne egzotyczne okazy: wiązowiec zachodni, kasztan szary, kolkwicję chińską, pięknotkę Bodinera, kłęk amerykański, skrzydłorzech kaukaski, bożodrzew gruczołkowaty. Nie zabraknie również elementów „zielonej partyzantki”: gdzie tylko będzie sposobność, zawiesimy na gałązkach drzew i krzewów informacje o ich nazwach gatunkowych.
Niedzielny spacer z „rozpoznawaniem drzew i krzewów” został zaplanowany na trzy godziny. Rozpocznie się o godz. 11 (13 października). Zbiórka zainteresowanych przed Hotelem Park. ©℗
A. NALEWAJKO