niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spacer czwartkowy

Spacer czwartkowy

Spacer czwartkowy
Data publikacji: 2020-09-24 07:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24 18:42
Wywietleń: 657 476296

Charakterystyczny układ przestrzenny zdradza przeszłość tego miejsca, współcześnie ograniczonego ul. Starkiewicza, Grudziądzką oraz al. Powstańców Wielkopolskich. Mowa o parku Pomorzańskim, którego alejkami - w cieniu wiekowych drzew - w pierwszy jesienny spacer zabierze zainteresowanych najbardziej znany i lubiany przewodnik po zieleni Szczecina.

Przez blisko sto lat ów niespełna 6-hektarowy teren był nekropolią. Przed półwieczem - jak wiele mu podobnych historycznych cmentarzy - został przemieniony w park. O dawnej funkcji tego terenu przypominają nie tylko budynki niegdyś zajmowane przez administratora oraz dozorcy cmentarza (w zachodniej części parku), ale również ocalały starodrzew.

- Na do dziś zachowanym układzie głównych alei rosną piękne wiekowe lipy oraz graby. Także stare okazy cisa są pozostałością dawnego przeznaczenia tego terenu - mówi Paweł Madejski, , który będzie przewodnikiem podczas czwartkowego spaceru. - W parku Pomorzańskim napotkamy również jesiony, dęby szypułkowe, wielki buk zwyczajny w odmianie purpurowej. Także kasztanowce, klony zwyczajne i jawory, robinie akacjowe. Odnajdziemy nieco ukryte: choinę kanadyjską, daglezję zimozieloną oraz jodłę jednobarwną.

Spacer w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów odbędzie się już w czwartek (24 bm.). Rozpocznie się przy skrzyżowaniu al. Powstańców Wielkopolskich z ul. Starkiewicza - o godz. 17. Udział jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. Uwaga: podczas spaceru należy pamiętać o przestrzeganiu aktualnych zaleceń bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. 

- Natomiast w najbliższej okolicy tegoż parku rośnie piękny okaz kasztanowca czerwonego. Zajrzymy do niego, a jeśli starczy czasu, to może uda się nam porównać strąki robinii akacjowej ze spokrewnioną z nią karaganą syberyjską, o łudząco podobnych liściach - dodaje Paweł Madejski. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Dendrologiczny spacer w cieniu wiekowych drzew parku Pomorzańskiego im. Generała Dowbór-Muśnickiego - już w ten czwartek (24 bm.).

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie