Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Sowieckie pamiątki trafią do bunkra

Data publikacji: 2017-06-29 19:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Sowieckie pamiątki trafią do bunkra
 

Specjalna ekspozycja edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej, złożona m.in. z sowieckich propagandowych pomników, które będą usuwane z ulic i skwerów polskich miast, ma powstać na terenie Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku w powiecie białogardzkim. Do celów tej wystawy wykorzystany zostanie dawny magazyn sowieckiej broni atomowej. O istnieniu takiego „bunkra” atomowego w czasach PRL wiedziało niewiele osób.

Muzeum to powstało na terenie obiektu wojskowego 3001, czyli postsowieckiego magazynu amunicji atomowej, który w 2015 r.
trafił w zarząd Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Kompleks o powierzchni 300 ha składa się z zespołu koszarowego i dwóch
magazynów amunicji atomowej. Obiekt zbudowany przez „ludowe”Wojsko Polskie w latach 1967–1969, rok po ukończeniu został przekazany Sowietom. W dwóch schronach przeciwatomowych klasy T-7 przechowywano amunicję atomową – głowice i bomby dla Frontu Polskiego oraz stacjonujących w Polsce jednostek sowieckich.

Jak czytamy w liście intencyjnym: "Misją prezentowanej tam wystawy stałej będzie pokazanie pełnego obrazu działalności propagandowej władz Polski Ludowej w sferze upamiętnień, przez które rozumie się pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi,
popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki, a także pomnikowy sprzęt wojskowy. Działalność ta
prowadzona była na szeroką skalę poprzez lansowanie takich zagadnień, jak działania partyzanckie Gwardii/Armii Ludowej na obszarze okupowanym przez Niemców, wdzięczność Armii Czerwonej/Radzieckiej i tzw. braterstwo broni, walka o utrwalenie władzy ludowej czy postaci i wydarzenia ważne dla ideologii komunistycznej. Wszystko to służyć miało legitymizacji reżimu, przy jednoczesnym zakłamaniu historii Państwa i Narodu Polskiego. Planowana wystawa stała będzie miała za zadanie także to, by wyróżnić postawę obywateli, którzy nie godzili się na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez fałszywych bohaterów".

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jakób
2017-06-30 11:29:35
Co to za określenie: <„ludowe”Wojsko Polskie>? To było LUDOWE WOJSKO POLSKIE. Proszę nie obrażać milionów Polaków, którzy służyli w tym wojsku. Używając tej konwencji o obecnym wojsku Macierewicza można napisać, że to jest "wojsko" polskie. Co to za słowo "sowiecki"? Rosyjskie słowo советский tłumaczy się na język polski jako "radziecki". Używanie właśnie rosyjskiego słowa w celu zdyskredytowania czegokolwiek związanego z dawnym Związkiem Radzieckim jest nielogiczne, przecież rusycyzmy to błędy językowe. Jak się kogoś nie lubi, to po co używać jego słownictwa? To tak jakbyśmy na Niemców mówili "Deutschen" zamiast używać czysto polskiego słowa "Niemcy". W sprawie skansenu/muzeum IPN wydymał Borne Sulinowo, przenosząc ekspozycję do Podborska. Być może chce mieć większą kontrolę nad ideologiczną wymową ekspozycji i przedstawiać historię "po swojemu", potępiając w czambuł wszystkich, którzy walczyli z "Deutschami" po nie właściwej stronie. Kim są ci "fałszywi bohaterowie"? Czy to są szeregowi żołnierze GL i AL, którzy zginęli od niemieckich kul?
denim
2017-06-30 08:40:36
..."naukowcy" z ipeenu. Kiedyś ich Pan Bóg sprawiedliwie osądzi. Na pewno!
Tomek
2017-06-30 04:21:44
Proponuje umiescic Goscia w tym muzeum
Gość
2017-06-29 21:59:08
Kurierku jesteś niski, niziutki. (może cię podniesiemy) Zamieściłem post. nie poszło. A takiego bydlaka jest. (to nie zazdrość)
Gość
2017-06-29 21:23:46
Jakim bydlakiem trzeba być, żeby niszczyć miejsca pamięci tych co nam życie uratowali i niepodległość przynieśli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ