Niedziela, 01 października 2023 r. 
11 szczecin
REKLAMA

Sowiecki agent na szczecińskim osiedlu

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 08:11
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Sowiecki agent na szczecińskim osiedlu
 

Radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Duklanowski chce, aby miasto zajęło się zmianą nazwy ulicy Aleksandra Zawadzkiego. - Nie może być tak, że sowiecki agent jest patronem miejsca, gdzie mieszkają tysiące szczecinian - mówił polityk podczas spotkania Komisji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.

Aleksander Zawadzki - przed wojną zawodowy funkcjonariusz Międzynarodówki Komunistycznej, członek władz i centralnych struktur KPP, PPR, PZPR, wysoki funkcjonariusz państwowy w okresie stalinizmu i w czasach Gomułki, wieloletni wicepremier i Przewodniczący Rady Państwa. Tak wygląda - skrócona oczywiście - biografia Zawadzkiego według Instytutu Pamięci Narodowej.

- Jest to hańbiące dla Szczecina, że komunista, sowiecki agent od tylu lat jest obecny w mieście. Wydaje się, że aby ograniczyć koszty związane z wymianą dokumentów przez mieszkańców, można by ulicę przemianować na... Aleksandra Zawadzkiego, tyle że przyrodnika. Byłby to raczej taki gest. Natomiast, jeśli byłaby możliwość proponowałbym Tadeusza Zawadzkiego, ps. Zośka, który dowodził Akcją pod Arsenałem, jego działalność opisana jest w „Kamieniach na szaniec" - tłumaczył Marek Duklanowski.

Sprawdziliśmy. Zarówno w dowodach osobistych, jak i prawie jazdy wpisane jest „Zawadzkiego", nie ma imienia, ani jego pierwszej litery. To oznacza, że zmiana nazwy na Tadeusza Zawadzkiego nie byłaby kosztowna. Czy pomysł radnego wcielony zostanie w życie? Czas pokaże... (kol)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam
2016-01-05 08:40:48
Istotą działania naszych radnych nie jest praca "na rzecz", lecz robienie wokół siebie zadymy i publicyty. To, że załatwił pieniądze na jakiś kawałek chodnika na osiedlu nie przebije się do mediów tak, jak owy pomysł zmiany nazwy ulicy. Przecież kilka lat temu zmieniono nazwę na Tadeusza Zawadzkiego uczestnika Powstania Warszawskiego! Radny głąb nie wie tego???
dr Haus
2016-01-05 08:38:50
Wyraźnie widać, że z opieką lekarską także psychiatryczną jest coraz gorzej i coraz trudniej dostać się do lekarza....
@Szczecin
2016-01-05 08:38:49
Popieram w 100% takimi sprawami możemy się zająć gdy już wszystkim w mieście będzie żyło się dostatnio, wszyscy będą mieli pracę... itd
Mariusz W.
2016-01-05 08:31:49
No tak, że działał w strukturach organizacji komunistycznych to już musi być skreślony. A że walczył w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie Polaków (za co został odznaczony), że był prześladowany i więziony w II RP za poglądy, że walczył w polskich jednostkach wojskowych na froncie wschodnim, to się nie liczy? To jest tak samo niejednoznaczna postać jak np. Józef Piłsudski. Za powyższe zasługi należy mu zachować istniejącą nazwę ulicy, a nie robić jakieś wybiegi i przeinaczać znaczenie nazwy.
mieszkaniec
2016-01-05 07:52:21
to jest jakaś mania... to nic że ludzie nie mają pracy, chleba a miasto jest obsikane i brudne - przyczyną tego jest zła nazwa ulicy i brak pomnika... ludzie ludziom taki los zgotowali...
TZ.
2016-01-05 07:48:35
Oczywiście, że trzeba tę nazwę zmienić. I nie na jakiegoś nieznanego nikomu Tadeusza Zawadzkiego, tylko dać tej ulicy nazwisko kogoś znanego i zasłużonego dla Polski lub dla Szczecina (co, nie ma takich?), albo nazwę neutralną. Ze względów praktycznych przez kilka lat mogą istnieć obok siebie obie nazwy. W zmienianych dowodach i prawach jazdy wpisywać nową nazwę, stare dokumenty stopniowo wymieniać mieszkańcom na koszt miasta. Po roku 1989 zmieniono w Szczecinie nazwy wielu ulic i jakoś to wyszło. A tu nagle - nie da się, straszne kłopoty, wydatki... Czerwoni postawili na Zawadzkiego jak na ostatni bastion swojej tu obecności. Wywalić tego parszywca bez gadania!
Szczecin
2016-01-05 07:43:14
A może Panowie Radni jak Wam nic do pustych głów nie przychodzi rozsądnego zróbcie coś by Szczecin przestał być miastem zapyziałym , by był rozwijającym się przemysłowo , ograniczającym b. wysokie bezrobocie .
HogoFogo
2016-01-05 07:37:56
No i przyczyna pękania szyn tramwajowych w Szczecinie została wyjaśniona: Kara Boska za Zawadzkiego!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA