Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Solidarność kobiet

Data publikacji: 2016-09-03 17:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:14
Solidarność kobiet
 
„Dziś mamy sytuację szczególną: władza nie lubi demokracji i praw kobiet. Lubi tradycję i porządek" - jak w tej rzeczywistości żyje się kobietom i jakie czekają je wyzwania, dyskutowały uczestniczki VI Kongresu Kobiet, który w sobotę odbył się w Szczecinie.
Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę (PiS) pozbawiło dotacji Centrum Praw Kobiet. Obecna władza zapowiedziała, że zamierza również znowelizować ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. - Po pierwsze dlatego, że jest przekonana, iż w polskiej rodzinie przemocy nie ma. Po drugie, uważa że dzieci są własnością rodziców. Dlatego nie rozumie, dlaczego nie mieliby ich bić - komentowała poseł Magdalena Kochan (PO), która od Kongresu otrzymała nagrodę za działania na rzecz kobiet - symboliczną „miotłę do wymiatania patriarchatu".
Takie wyróżnienie otrzymały również: prof. Inga Iwasiów - pisarka, Dorota Markiewicz - koordynatorka Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność oraz członkini Watchdog Polska, szczecińska radna Urszula Pańka (PO).
- Potrzebujemy społeczeństwa otwartego, tolerancyjnego, równościowego i demokratycznego - mówiła ostatnia z nich. - Tymczasem w polskiej szkole zaprzestano walki z nierównością płci, zapowiedziano interpretyzację historii, zaniechano prac nad podręcznikiem antydyskryminacyjnym. Inaczej zabrzmiał, dość złowieszczo, dzwonek na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Natomiast Dorota Markiewicz zwracała uwagę: - Dążymy do równego podziału. Za połowę władzy oddamy połowę prac w domu: prania, sprzątania, opieki nad dzieckiem. Jednak to wiedza jest realną władzą. Prezydent już mi nie powie, że nie ma pieniędzy na żłobki, skoro wiem, ile wynosi dotacja miasta do Pogoni. Pieniądze są, ale źle wydatkowane. Nie bójmy się walczyć o to, co nam naprawdę potrzebne. Ale we wszystkich takich działaniach musimy się wspierać. Jeżeli nie będziemy, to nie osiągniemy nic.
„Budźcie się dziewczyny, wiosna jest nasza" - symboliczny mem Magdy Frej tej treści od uczestniczek Kongresu Kobiet otrzymał marszałek Olgierd Geblewicz. Uczestniczył w spotkaniu przez chwilę, bo - przyznawał - że spieszy się na swe prywatne „Nawigracje" (nawiązanie do jednego z projektów Kongresu Kobiet), czyli rejs z czterema kobietami: żoną, trzema córkami i teściową.
* * *
Profesor Magdalena Środa nie mogła uczestniczyć w Kongresie Kobiet. Do jego uczestniczek napisała list: „W sferze praw kobiet i demokracji mamy cofkę. Rośnie w siłę ideologia naszyzmu. Trzeba iść pod prąd. Bez solidarności i praw kobiet nie będzie demokracji. Debata, jak dziś, jest jej sercem". Zawarła w nim również stwierdzenie: „O władzę się nie prosi, tylko ją bierze. W naszym przypadku to będzie proces długi, trudny, przerywany. Trzeba pracować, spotykać się, gadać… Niech solidarność będzie z wami".
* * *
Wydarzeniami związanymi z VI Kongresem Kobiet były też: Nocne Memowanie z Martą Frej (3 bm. - Wały Chrobrego) oraz Pływająca Galeria (4 bm. - port Stepnica). Kolejne - również przygotowane Fundację Czas Dialogu - już w środę (7 bm.) - spotkanie z Maciejem Dudą, autorem książki pt. „Polska wojna z gender" (Biblioteka Miejska w Międzyzdrojach). 
Arleta NALEWAJKO
Fot. Dariusz GORAJSKI 
Więcej w Kurierze Szczecińskim i w e-wydaniu z 5.09.2016 r.
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

X
2016-09-05 12:29:46
Jarun to grupa osób.
X
2016-09-05 12:28:42
Jarun to grupa osób.
Ja
2016-09-04 16:56:44
Gdy się czyta komentarze Jaruna to przypomina się stary dowcip o herbacie: Gdzie się taki ULUNG?
Jarun
2016-09-04 14:44:14
Walczą, odnoszą rany, giną - po co te wielkie słowa, do zwykłego babskiego gęgania. Walczą...takie bohaterki to myszy się boją. A ty sromotnik jesteś zniewieściały i lubisz wylizywać rowki. Znam takich jak ty. Lubić to ich lubią ale nie szanują - zwykłe popychadła, pantoflarz.
gigi
2016-09-04 13:23:09
Właśnie o to chodzi @SromotnikBezwstydny, że akurat TE kobiety walczą wyłącznie O SIEBIE.
SromotnikB. do @ Jarun
2016-09-04 12:28:05
Trochę kultury! "aport-leżeć"...."ciotka bez k.) Zapewne wobec Ciebie Twoja teściowa miała takie odzywki i teraz upubliczniasz swoją żółć! Żal mi cię chłopczyku! Lecz się. Ja głos zabrałem, aby trochę uspokoić takich jak Ty-frustratów, dewiantów.... Te kobiety walczą nie tylko o siebie i dlatego należy się im wsparcie, chociaż słowem. Nie każda teściowa musiała tak szkolić zięcia jak Twoja Ciebie....
coca
2016-09-04 10:16:33
Intelektualna bieda z nędzą - babochłopy i smutne oszołomy próbują zaistnieć w myśl zasady robienia szumu i liczenia, że może coś im skapnie - nic z tego. Kolejne środowisko miauczących frustratów. Na szczęście WIĘKSZOŚĆ kobiet umie znaleźć swoje cele życiowe bez żadnych kongresów i bez rozgłosu je realizuje - są wspaniałe - ale o nich Kurier nie napisze.
Jarun
2016-09-04 10:02:57
Sromotnik mów o sobie i za siebie...jakie my?! Nie ma przymusu chodzenia do kościoła więc nie wypłakuj się na forum jak ciotka (bez k). Kobiety nie lubią takich płaczliwych fagasów, nadskakujących, przymilających się, pantoflarzy. Pewnie tego nie rozumiesz i do łba nie przyjdzie ci sprzeciwić się teściowej. Aport-leżeć !
gigi
2016-09-04 09:10:29
A jakie one są wobec siebie "solidarne", to Pani Nalewajko nic nie wie?!
SromotnikBezwstydny
2016-09-03 22:46:29
Panowie Komentatorzy! Trochę umiaru w tych gorzkich żalach pod adresem kobiet! Uważam,że te słowa są racjonalne a wizja faktycznie czarna:"... w sferze praw kobiet i demokracji mamy cofkę. Rośnie w siłę ideologia naszyzmu." A ta wypowiedż, niestety potwierdza okrutny, niewolniczy stan faktyczny:"...Rzad zaczął poważnie demontować naszą demokrację. Zapowiada odebranie nam prawa do decydowania o własnym ciele. Kościół, mocny w naszym kraju konkordatem, widzi w kobietach tylko reproduktorki, zawsze upośledzał edukacyjnie.." Panowie, kto dorwał się do władzy? Stary kawaler który nie zna ani ciała kobiety anie jej psychiki! Zna tylko kota! Takie też dobrał sobie gremium klakierów do wspierania go! Nie jestem fanem Pani Szydło, ale ta kobieta jest premierem rządu a jest ignorowana przez swoje środowisko, bo jest kobietą! Nawet Duda-Prezydent, konsultuje sprawy państwowe nie z Nią-Premierem, lecz nocami -ze starym kawalerem!Tak są traktowane kobiety w IV hiperkościelnej RP! Jeśli nasze żony stają się niewolnicami katabasów ich konfesjonałów i obłudnych kanonów ,to my ojcowie będziemy następni w tym zniewoleniu!!! A co z naszymi dziećmi? Są indoktrynowane w szkołach tzw. religią katolicką. Nie ma od lat "wychowania sexualnego". Młodzi uprawiają sex nie wiedząc nic o konsekwencjach jakie niesie. Kościelni urzędnicy otworzyli okienka , gdzie można podrzucić (w torebce foliowej) przypadkowego bękarta.To wszystko... A co dzieje się z tymi niemowlakami? W Lublinie zakonnice sprzedawały je bezpłodnym Niemkom.... Konkludując:raczej wesprzyjmy dobrym słowem te walczące "matki,żony i kochanki"!
polo
2016-09-03 20:47:53
Może tak trochę umiaru w tym produkowaniu sloganów , bo jeżeli już Kopernik jest kobietą, rewolucja jest kobieta, to mozna dojść do tego,że i nepotyzm jest kobieta, żądzapieniądza jest kobietą, kariera na skróty jest kobieta, a nawet głupota jest kobietą!
Jarun
2016-09-03 19:55:32
Mężczyzna jest ojcem, bratem, mężem, synem i kobieta mówi: nienawidzę ich ! To chore, dewiacja, nienawiść ze względu na płeć.
Inessa
2016-09-03 19:47:54
jak się nie ma nic lepszego do roboty, bo propozycji (także tych ze strony płci przeciwnej) BRAK to chociaż pogadać sobie można. Są kobiety, które w tym czasie mają ciekawsze rzeczy do roboty
co za bzdety...
2016-09-03 19:29:46
Pani poseł chciałaby dzieci oddać państwu? Te kobiety są zaprzeczeniem kobiecości.
k-2
2016-09-03 18:31:10
Żałosny Geblewicz w ramach tej akcji zrobił dalej dyrektorem Zamku panią Igielską, która to zafundowała nam wystawę kradzionych artefaktów z Ukrainy. Dzielnie społeczeństwa na kobiety i mężczyzn jest chore.
szyderca
2016-09-03 18:10:42
mam do wniesienia fortepian (mały) na czwarte piętro bez windy. Zapraszam feministki...
Mieciu
2016-09-03 18:01:27
A gdzie chłopaczki profesorki Kingi w różowych majteczkach i sukienkach?
Jarun
2016-09-03 17:58:32
Cytuję: "Przecież… „i rewolucja, i demokracja są kobietami". Czyli demokracja i rewolucja mają okres, są płodne, potem bezpłodne. Demokracja rodzi dzieci, często bękarty a rewolucja potwory! Dużo chęci a rozumku mało. I tak bywa. Pani Środa kłamie albo jest niedouczona. Jako lekturę do nadrobienia, podam przykład demokracji ateńskiej, gdzie kobiety nie miały prawa głosu. A pani Pańko rozpaczliwie chwyta się wszystkiego, żeby tylko zaistnieć...żałosne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA