poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Solidarność Jurczyka świętuje jubileusz

Solidarność Jurczyka świętuje jubileusz

Solidarność Jurczyka świętuje jubileusz
Data publikacji: 2016-02-23 22:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 835 120947

Solidarność 80, związek zawodowy, który zakładał Marian Jurczyk, świętuje 25-lecie swojego istnienia. Związkowcy podkreśla swoją apolityczność. I dodają, że korzenie ich działalności sięgają roku 1980 i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność 80 został zarejestrowany w 1991 r. Założyły go osoby, które nie akceptowały porozumień Okrągłego Stołu i ówczesnych działań Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ Solidarność. Na czele Solidarności 80 stanął Marian Jurczyk, sygnatariusz szczecińskich Porozumień Sierpniowych z 1980 r., a jego zastępcą został Stanisław Kocjan, także opozycjonista z okresu PRL. W tym roku związek świętuje 25-lecie swojego istnienia.

- Nie był to okres usłany różami. Ale przetrwaliśmy. Nie zostaliśmy wmanewrowani w żadne układy polityczne i to nas wyróżnia spośród innych związków zawodowych. Żadnej partii politycznej nie jesteśmy nic winni i odwrotnie - mówi Wojciech Osman, przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80.

Obchody jubileuszu związek zawodowy rozpoczął w styczniu od złożenia kwiatów na grobach Mariana Jurczyka i Edmunda Bałuki.

- W okresie letnim planujemy otwarte spotkania ze społeczeństwem, m.in. w Parku Kasprowicza w Szczecinie, a jesienią zorganizujemy debatę społeczną - mówi Osman.

Solidarność 80 liczy dziś w kraju 40 tys. członków. Związkowcy podkreślają, że przez lata różne grupy interesu przyczyniły się do rozdrobnienia Solidarności 80, ale mimo tego wciąż istnieją i działają. W naszym regionie współpracują m.in. z NSZZ Solidarność. W szczecińskiej siedzibie Solidarności 80 znajduje się oryginalny sztandar związkowy, który 3 maja 1981 r. został poświęcony przez biskupa Kazimierza Majdańskiego. Jak wspomina Stanisław Kocjan, materiał na sztandar został przywieziony ze Szwecji przez zaprzyjaźnionych ludzi. W ówczesnej Polsce brakowało wszystkiego. ©℗

(masz)

Fot. M. SZCZEPKOWSKA

NZ: Od lewej Stanisław Kocjan, Wojciech Osman, Ryszard Borkowski.

 

Komentarze

Marian
Jako 35latek popieram zdanie ze miejsce tych ludzi jest w wiezieniu!!! czytalem o wielkim panu J i nic dobrego nie wyczytalem. ale jedeno solidarnosc zrobila dobila szczecin na co najmniej 50 lat!!!! Rozwalili najlepsze zaklady, stocznie, gazownie, hute. Czemu w ramach chwalenia i swietowania nikt nie wspomni ze ci wielcy solidarosciowcy po upadku stoczni dalej mieli zagwarantowane swiadczenia!!!!! PO PIS SLD Solidarnosc jeden wielki s y f byli kolesie urzedow itp
2016-02-25 02:34:52
Miejsce wszystkich
Solidaruchów jest w kryminale...tych z 80-tką też.
2016-02-24 20:45:06
Tralala pitupitu
Jak nie pamiętacie początków to zgłoście się do Korwina Mikkego - on ma kserokopie dokumentu odbioru kasy od SB - Waszego guru założyciela.
2016-02-24 10:07:15
Patriota
Dziwię się silnie, że w warunkach kiedy każdego dnia media publiczne a także media prywatne w kontekście agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy - mowią dobitnie, że Jurczyk był agentem - świętują taką osobę!!!Ktoś mądry powiedział, że wielu Polaków? zachowuje się w myśl zasady 'psy szczekają karawana jedzie dalej' Tak nie zachowują sie prawdziwi ludzie solidarności.
2016-02-24 09:40:17
Święty Bolek
Niby nie akceptowano porozumień Okrągłego Stołu, ale przejęto zapis znaku graficznego, a i historia przywódców zbieżna.
2016-02-24 07:52:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie