Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Solidarność Jurczyka świętuje jubileusz

Data publikacji: 23 lutego 2016 r. 22:48
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Solidarność Jurczyka świętuje jubileusz
 

Solidarność 80, związek zawodowy, który zakładał Marian Jurczyk, świętuje 25-lecie swojego istnienia. Związkowcy podkreśla swoją apolityczność. I dodają, że korzenie ich działalności sięgają roku 1980 i podpisania Porozumień Sierpniowych.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność 80 został zarejestrowany w 1991 r. Założyły go osoby, które nie akceptowały porozumień Okrągłego Stołu i ówczesnych działań Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ Solidarność. Na czele Solidarności 80 stanął Marian Jurczyk, sygnatariusz szczecińskich Porozumień Sierpniowych z 1980 r., a jego zastępcą został Stanisław Kocjan, także opozycjonista z okresu PRL. W tym roku związek świętuje 25-lecie swojego istnienia.

- Nie był to okres usłany różami. Ale przetrwaliśmy. Nie zostaliśmy wmanewrowani w żadne układy polityczne i to nas wyróżnia spośród innych związków zawodowych. Żadnej partii politycznej nie jesteśmy nic winni i odwrotnie - mówi Wojciech Osman, przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80.

Obchody jubileuszu związek zawodowy rozpoczął w styczniu od złożenia kwiatów na grobach Mariana Jurczyka i Edmunda Bałuki.

- W okresie letnim planujemy otwarte spotkania ze społeczeństwem, m.in. w Parku Kasprowicza w Szczecinie, a jesienią zorganizujemy debatę społeczną - mówi Osman.

Solidarność 80 liczy dziś w kraju 40 tys. członków. Związkowcy podkreślają, że przez lata różne grupy interesu przyczyniły się do rozdrobnienia Solidarności 80, ale mimo tego wciąż istnieją i działają. W naszym regionie współpracują m.in. z NSZZ Solidarność. W szczecińskiej siedzibie Solidarności 80 znajduje się oryginalny sztandar związkowy, który 3 maja 1981 r. został poświęcony przez biskupa Kazimierza Majdańskiego. Jak wspomina Stanisław Kocjan, materiał na sztandar został przywieziony ze Szwecji przez zaprzyjaźnionych ludzi. W ówczesnej Polsce brakowało wszystkiego. ©℗

(masz)

Fot. M. SZCZEPKOWSKA

NZ: Od lewej Stanisław Kocjan, Wojciech Osman, Ryszard Borkowski.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2016-02-25 02:34:52
Jako 35latek popieram zdanie ze miejsce tych ludzi jest w wiezieniu!!! czytalem o wielkim panu J i nic dobrego nie wyczytalem. ale jedeno solidarnosc zrobila dobila szczecin na co najmniej 50 lat!!!! Rozwalili najlepsze zaklady, stocznie, gazownie, hute. Czemu w ramach chwalenia i swietowania nikt nie wspomni ze ci wielcy solidarosciowcy po upadku stoczni dalej mieli zagwarantowane swiadczenia!!!!! PO PIS SLD Solidarnosc jeden wielki s y f byli kolesie urzedow itp
Miejsce wszystkich
2016-02-24 20:45:06
Solidaruchów jest w kryminale...tych z 80-tką też.
Tralala pitupitu
2016-02-24 10:07:15
Jak nie pamiętacie początków to zgłoście się do Korwina Mikkego - on ma kserokopie dokumentu odbioru kasy od SB - Waszego guru założyciela.
Patriota
2016-02-24 09:40:17
Dziwię się silnie, że w warunkach kiedy każdego dnia media publiczne a także media prywatne w kontekście agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy - mowią dobitnie, że Jurczyk był agentem - świętują taką osobę!!!Ktoś mądry powiedział, że wielu Polaków? zachowuje się w myśl zasady 'psy szczekają karawana jedzie dalej' Tak nie zachowują sie prawdziwi ludzie solidarności.
Święty Bolek
2016-02-24 07:52:15
Niby nie akceptowano porozumień Okrągłego Stołu, ale przejęto zapis znaku graficznego, a i historia przywódców zbieżna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA