Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Solidarne Kobiety Zawsze. Kilkaset udzielonych porad

Data publikacji: 26 lipca 2019 r. 16:36
Ostatnia aktualizacja: 01 października 2019 r. 14:01
Solidarne Kobiety Zawsze. Kilkaset udzielonych porad
W tym roku do BPO zgłosiło się 564 osób, z czego udzielono 284 porad. Fot. Karolina Nawrocka  

Ponad 500 osób zgłosiło się do lipca br. do Biura Porad Obywatelskich dla mieszkańców Szczecina. Stowarzyszenie "Solidarne Kobiety Zawsze" już piąty rok pomaga mieszkańcom Szczecina realizując zadanie "Twoja trudna sprawa - nasze wsparcie".

Z bezpłatnych usług Biura Porad Obywatelskich może skorzystać każda osoba, która oświadczy, że nie stać jej na prawnika. Głównym założeniem projektu jest powszechny dostęp do bezpłatnej pomocy obywatelskiej i prawnej, świadczonej przez specjalistów. Przed konsultacją wymagana jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu +48 667 854 944.

Czynne są cztery punkty: przy al. Wojska Polskiego 113, gdzie można codziennie, od poniedziałku do piątku, uzyskać poradę w godz. 9-15; przy al. Wojska Polskiego 63 (Fundacja Sektor 3); przy ul. rydla 93 (Fundacja Kultury i Sportu i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże"); przy ul. Stołczyńskiej 171 (siedziba Rady Osiedla Skolwin).

- Można się z nami skontaktować także poprzez e-biuro na stronie bpo-szczecin.pl Wówczas ustalamy termin bądź odpowiadamy od razu na pytanie. Zanim zostanie udzielona porada, przedstawiamy także regulamin - mówi Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi ze Stowarzyszenia "Solidarne Kobiety Zawsze".

W tym roku do BPO zgłosiło się 564 osób, z czego udzielono 284 porad. Najwięcej - ponad sto - w zakresie prawa cywilnego z wyłączeniem spraw z zakresu prawa rzeczowego i spadkowego. Do Biura zgłoszono także dwie sprawy z zakresu prawa karnego.

– Liczby nie są takie same, ponieważ klienci sami rezygnują ze spotkania albo po prostu nie przychodzą - tłumaczy Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi. - Często zdarza się również, że potrzebną informację otrzymują w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem.

Z jakim problemem można się zgłosić do BPO? - Zakres porad jest bardzo duży. Dotyczą one: spraw urzędowych; świadczeń socjalnych; uzyskania pomocy w dodatku mieszkaniowym; zasiłku do emerytury i renty; opieki medycznej dla osoby niepełnosprawnej; spraw rodzinnych; problemów z pracą, prawa rodzinnego; kwestii własnościowych; spraw spadkowych; upadłości konsumenckiej - wylicza Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi.

Jak podkreślił mecenas Kacper Matlak, wśród ludzi wzrasta świadomość prawna. - Szczególnie w dobie internetu, gdzie można dużo przeczytać, choć czasem internet wprowadza ludzi w błąd. Część osób rozumie to, co czyta, a część mniej. Mogę podzielić ludzi na dwie grupy: osoby, które kompletnie nie maja świadomości prawnej i te o bardzo wysokiej wiedzy, jak na przeciętną osobę.

Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi przyznała, że w tym roku zgłosiło się do nich mniej osób, niż w poprzednim. - Trudno w tej chwili nam odnieść się do tego. W tym samym okresie roku poprzedniego zgłosiło się do nas 879 osób.

(KaNa)

Fot. Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rozczarowana
2019-10-01 13:56:03
Taa...chyba o to w tym wszystkim chodzi, zeby sobie napisac, ile to biuro udzielilo „porad”. Szkoda tylko, ze nikt nie powie, ze „porada” polega na tym, ze w biurze siedzi sobie mloda pani, ktora nawet nie raczy sie przedstawić interesantowi i krzyczy na czlowieka za jego brak znajomosci prawa polskiego.. Ja juz dziekuje, chyba tylko dane ludzi tam zbieraja, zeby moc sie „wykazac” swoja dzialalnoscia. 10 minut tam wytrzymalam i nigdy wiecej za nic!!
Duze Brawa... dla BPO
2019-07-27 00:40:50
W imie i dla przestrzegania Prawa i Sprawiedliwosci...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA