niedziela, 07 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Solidarne Kobiety Zawsze. Kilkaset udzielonych porad

Solidarne Kobiety Zawsze. Kilkaset udzielonych porad

Solidarne Kobiety Zawsze. Kilkaset udzielonych porad
Data publikacji: 2019-07-26 16:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01 14:01
Wywietleń: 1109 405120

Ponad 500 osób zgłosiło się do lipca br. do Biura Porad Obywatelskich dla mieszkańców Szczecina. Stowarzyszenie "Solidarne Kobiety Zawsze" już piąty rok pomaga mieszkańcom Szczecina realizując zadanie "Twoja trudna sprawa - nasze wsparcie".

Z bezpłatnych usług Biura Porad Obywatelskich może skorzystać każda osoba, która oświadczy, że nie stać jej na prawnika. Głównym założeniem projektu jest powszechny dostęp do bezpłatnej pomocy obywatelskiej i prawnej, świadczonej przez specjalistów. Przed konsultacją wymagana jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu +48 667 854 944.

Czynne są cztery punkty: przy al. Wojska Polskiego 113, gdzie można codziennie, od poniedziałku do piątku, uzyskać poradę w godz. 9-15; przy al. Wojska Polskiego 63 (Fundacja Sektor 3); przy ul. rydla 93 (Fundacja Kultury i Sportu i Aktywności Lokalnej "Prawobrzeże"); przy ul. Stołczyńskiej 171 (siedziba Rady Osiedla Skolwin).

- Można się z nami skontaktować także poprzez e-biuro na stronie bpo-szczecin.pl Wówczas ustalamy termin bądź odpowiadamy od razu na pytanie. Zanim zostanie udzielona porada, przedstawiamy także regulamin - mówi Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi ze Stowarzyszenia "Solidarne Kobiety Zawsze".

W tym roku do BPO zgłosiło się 564 osób, z czego udzielono 284 porad. Najwięcej - ponad sto - w zakresie prawa cywilnego z wyłączeniem spraw z zakresu prawa rzeczowego i spadkowego. Do Biura zgłoszono także dwie sprawy z zakresu prawa karnego.

– Liczby nie są takie same, ponieważ klienci sami rezygnują ze spotkania albo po prostu nie przychodzą - tłumaczy Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi. - Często zdarza się również, że potrzebną informację otrzymują w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem.

Z jakim problemem można się zgłosić do BPO? - Zakres porad jest bardzo duży. Dotyczą one: spraw urzędowych; świadczeń socjalnych; uzyskania pomocy w dodatku mieszkaniowym; zasiłku do emerytury i renty; opieki medycznej dla osoby niepełnosprawnej; spraw rodzinnych; problemów z pracą, prawa rodzinnego; kwestii własnościowych; spraw spadkowych; upadłości konsumenckiej - wylicza Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi.

Jak podkreślił mecenas Kacper Matlak, wśród ludzi wzrasta świadomość prawna. - Szczególnie w dobie internetu, gdzie można dużo przeczytać, choć czasem internet wprowadza ludzi w błąd. Część osób rozumie to, co czyta, a część mniej. Mogę podzielić ludzi na dwie grupy: osoby, które kompletnie nie maja świadomości prawnej i te o bardzo wysokiej wiedzy, jak na przeciętną osobę.

Elżbieta Kubiaczyk-Hrabi przyznała, że w tym roku zgłosiło się do nich mniej osób, niż w poprzednim. - Trudno w tej chwili nam odnieść się do tego. W tym samym okresie roku poprzedniego zgłosiło się do nas 879 osób.

(KaNa)

Fot. Karolina Nawrocka

Komentarze

Rozczarowana
Taa...chyba o to w tym wszystkim chodzi, zeby sobie napisac, ile to biuro udzielilo „porad”. Szkoda tylko, ze nikt nie powie, ze „porada” polega na tym, ze w biurze siedzi sobie mloda pani, ktora nawet nie raczy sie przedstawić interesantowi i krzyczy na czlowieka za jego brak znajomosci prawa polskiego.. Ja juz dziekuje, chyba tylko dane ludzi tam zbieraja, zeby moc sie „wykazac” swoja dzialalnoscia. 10 minut tam wytrzymalam i nigdy wiecej za nic!!
2019-10-01 13:56:03
Duze Brawa... dla BPO
W imie i dla przestrzegania Prawa i Sprawiedliwosci...!!!
2019-07-27 00:40:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie