niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sobotnie spacery wśród drzew. Wybierz coś dla siebie

Sobotnie spacery wśród drzew. Wybierz coś dla siebie

Sobotnie spacery wśród drzew. Wybierz coś dla siebie
Data publikacji: 2020-09-18 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-18 20:33
Wywietleń: 725 475129

Na sobotę zaplanowano kilka spacerów na łonie natury. Każdy może wybrać coś dla siebie.

Kąpiele leśne

Szczecińska galeria dla dzieci i młodzieży „Tworzę się” zaprasza na sobotni (19 września), rodzinny spacer po Lesie Arkońskim pt. „Kąpiele leśne”. To będzie szczególna wycieczka.

– Shinrin Yoku znaczy Las (Shinrin) i Kąpiel (Yoku). Termin ten powstał w Japonii i pierwszy raz użył go dyrektor Japońskiej Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982. Analogicznie do zanurzania się wodzie, zanurzymy się wszystkimi zmysłami w środowisku leśnym - mówi Paulina Ratajczak, szefowa galerii „Tworzę się”. - Kąpiele leśne, stymulują układ odpornościowy, układ nerwowy i układ krążenia. Działają antywirusowo i antybakteryjnie. Środowisko leśne zwiększa naszą koncentrację i kreatywność, polepsza się dobre samopoczucie, zmniejsza się napięcie i stres. Dzisiaj terapia lasem lub medycyna leśna jest powszechnie uznawana i stosowana na całym świecie.

Wstęp na spacer jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Zapisy: tworzesie@gmail.com. Wiek uczestników: 7+ (dzieci, młodzież, opiekunowie). Start spaceru, z certyfikowanym przewodnikiem Shirin Yoku - Jackiem Gawrońskim: przystanek „Miodowa Leśniczówka” (w pobliżu jeziora Głębokiego) o godz. 11.

(MON)

 

Poznaj swoje osiedle i okolicę

Od pozostałości dawnego Alt Buchholz aż po wieżę Bismarcka - po trasie z historią w tle poprowadzi wycieczka z przewodnikiem ph. "Poznaj swoje osiedle i okolicę". Już w najbliższą sobotę (19 września).

Wyprawa wyruszy o godz. 15 z przystanku autobusowego przy ul. Dywizjonu 303.

- Spacer rozpoczniemy od Alt Buchholz. Kolejnym punktem na trasie będzie "Wyspa Wielkanocna" za wielkim głazem. Następnie zawrócimy, aby podążyć nowym, niedawno odkrytym szlakiem w kierunku Gocławia. Kolejnym przystankiem wyprawy będzie punkt widokowy na ogródkach działkowych. Skąd wyruszymy dalej ku wieży Bismarcka. Choć jeszcze nie jest dostępna dla turystów, mamy nadzieję wejść do jej wnętrza - trasę wycieczki przedstawia Artur Krzyżański ze Szczecińskiego Północnego Szlaku Widokowego. 

Ostatnim punktem sobotniej wyprawy, podczas której nie zabraknie opowieści o historii Bukowa, będzie ul. Ogrodnicza. Gdzie uczestnicy powinni dotrzeć około godz. 20. Malownicza trasa nie będzie wymagająca. Aby była jeszcze przyjemniejsza, warto zabrać ze sobą prowiant.

Spacer z cyklu "Poznaj swoje osiedle i okolicę" to inicjatywa miejscowej Rady Osiedla Bukowo. Udział w niej jest bezpłatny, jednak liczba miejsc - z uwagi na obostrzenia sanitarne - ograniczona do 50 osób. Każdy jej uczestnik będzie zobowiązany - jak zastrzegają organizatorzy - do "stosowania przepisów oraz zaleceń dotyczących zwalczania i zapobiegania epidemii wirusa SARS- CoV-2". 

(an)

 

Nocna wyprawa do Puszczy Bukowej

To wydarzenie z cyklu „Spacery z przewodnikiem po Magicznym Lesie”. Artur Giza-Zwierzchowski - autor książki: „Przewodnik po Magicznym Lesie. Legendy Puszczy Bukowej” zaprasza w sobotę o godz. 22 do puszczy na nocną wyprawę „Rykowisko - Leśny Koncert Tenorów”.

- Będzie to ekscytujący nocny spacer tropem ryczących jeleni. Tylko raz w roku nadarza się okazja, aby przeżyć tak pierwotne doświadczenie - zaznacza organizator. - Jesienią w Puszczy Bukowej rozpoczyna się tajemniczy spektakl natury – rykowisko. Ciemne dekoracje stygnącej zieleni wstrząsane są rykami byków jelenia szlachetnego rywalizujących o partnerki. Niekiedy w ciemności można usłyszeć nawet chrzęst poroża walczących zalotników, najczęściej jednak udaje się podziwiać konkurs rogatych tenorów, konkurujących ze sobą siłą i barwą głosu. To doświadczenie, które nikogo nie pozostawia obojętnym.

Formuła spaceru z przewodnikiem to przemierzanie lasu w ciszy i ciemności. Zbiórka uczestników: 19 września o godzinie 22:00 przed kościołem w Kołowie. Należy zabrać ze sobą latarkę, karimatę lub koc umożliwiający wygodne czatowanie na zwierzynę. Uczestnicy proszeni są także o powstrzymanie się od stosowania przed spacerem kosmetyków o intensywnym zapachu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na sytuację epidemiczną i konieczność zachowania dystansu społecznego, ilość uczestników jest ograniczona - obowiązują zapisy pod adresem kontakt@studiolegend.pl lub telefonicznie pod numerem 513 960 012.

(p)

 

„Polimery” zapraszają na sprzątanie lasu

Na spacer połączony ze sprzątaniem lasu zaprasza Grupa Azoty Polyolefins. Akcja rozpocznie się w sobotę (19 września) o godzinie 11:30 w Policach (ul. Wróblewskiego w okolicy cmentarza), gdzie pracownicy tej spółki, a także Grupy Azoty Police oraz Hyundai Engineering Co. Ltd. (koreańska firma prowadząca budowę inwestycji „Polimery Police”) wspólnie ze swoimi bliskimi będą porządkowali okoliczny las w ramach międzynarodowej akcji „Sprzątania Świata”.

- Jednym z priorytetów Grupy Azoty Polyolefins i Grupy Azoty Police są troska o najbliższe otoczenie. Dlatego aktywnie uczestnicząc w akcji „Sprzątania świata” i przyczyniając się do zmiany najbliższego otoczenia pragniemy zwrócić uwagę na problem odpowiedzialnego i zrównoważonego gospodarowania odpadami - tłumaczy cel akcji Kamila Swinarska, specjalista ds. komunikacji Grupy Azoty. - Ponadto w okresie od wybuchu pandemii koronawirusa lasy były jedynym miejscem, gdzie z dala od zbiorowisk ludzkich, można było bezpiecznie spędzić czas na otwartej przestrzeni. W związku z tym szczególnie istotne jest przeciwdziałanie degradacji terenów zielonych naszym bezpośrednim otoczeniu.

(isz)

Fot. Tworzę się

Komentarze

A ja właśnie rozpoczynam Tekila Yoku.
.
2020-09-18 20:16:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie