Czwartek, 25 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Słynna tramwajarka w Szczecinie z mężem, który napisał o niej książkę

Data publikacji: 02 kwietnia 2019 r. 07:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Słynna tramwajarka w Szczecinie z mężem, który napisał o niej książkę
 

Spotkanie z Henryką Krzywonos - Strycharską i jej mężem Krzysztofem Strycharskim odbędzie się we wtorek w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy o godz. 18. Będzie wtedy mowa o książce pt. „Moja żona tramwajarka", którą o swojej żonie napisał właśnie ... K. Strycharski, nazywany przez długie lata „panem Krzywonosem”. To obraz nieprzeciętnej kobiety widzianej oczami męża.

Poznali się w 1987 roku. Ona – słynna na całą Polskę tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, kobieta po trzydziestce. On – właściciel warzywniaka i żuka oraz - jak o sobie pisze w książce - „badylarz, który jadał codziennie w restauracji i którego było stać na zakupy w Peweksie", dwudziestotrzylatek. Poprosiła go o pomoc w przewiezieniu mebli, które on ocenił jako graty nadające się na śmietnik. Trzy miesiące później byli już małżeństwem. Dzień ślubu K. Strycharski tak wspomina w książce: „Do USC pojechaliśmy fiatem 125p. (...) Niestety, paliwo było na rezerwie. Martwiliśmy się, czy dojedziemy tam i z powrotem. Niby można było benzynę kupić, mieliśmy pieniądze, ale nikt z nas nie miał kartek na paliwo ani znajomego na stacji, który za trzykrotność ceny litra mógłby nam nielegalnie sprzedać benzynę".

W książce pojawia się wiele postaci, które Henryka spotkała na swojej drodze: od Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia, przez Marię Kaczyńską, Jolantę Kwaśniewską i Lecha Wałęsę, po Pawła Adamowicza, Agatę Młynarską i Zbigniewa Wodeckiego. Jej mąż w książce opowiada o ich niezwykłej rodzinie (po sześciu latach po ślubie mieli pod opieką dwanaścioro dzieci w swoim rodzinnym domu dziecka!), o wyzwaniu logistycznym, jakim była w różnych sytuacjach, choćby wyjazdu na wakacje, spora gromadka podopiecznych, o mierzeniu się z dziedzictwem „Solidarności”, o obserwowanej z boku wielkiej polityce i kulisach wielkich wydarzeń politycznych. K. Strycharski przyznaje również: „Mamy trzynaścioro wnucząt i jesteśmy fatalnymi dziadkami. Ze względu na brak czasu rzadko się z nimi widujemy, a już o wspólnych wakacjach czy feriach zimowych nie ma mowy".

W książce jest sporo niepublikowanych dotąd zdjęć, nie tylko z życia rodzinnego państwa Strycharskich, ale np. z urodzin Lecha Wałęsy w 1980 roku czy wizyty Jolanty Kwaśniewskiej w domu Henryki i Krzysztofa. ©℗

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nic nowego
2019-04-02 22:17:24
Gdyz kazda "choragiewka" tak sie zawsze PO-ustawia - jak Wiatr PO-wieje...???? A ta Osoba ktora ma jeszcze "krzywy nos" to ciekawym jest rowniez - jakie ma Korzenie i PO-chodzenie...??
teść pasierba
2019-04-02 19:54:49
-stary już jestem, ale jeszcze pamiętam jak przjeżdżały "zasłużone traktorzyski" - łza się w oku kręci iż historia się PO_wtarza. Czas umierać.
@z ziemi polskiej do Polski
2019-04-02 19:43:02
1. Nie zostały wprowadzone ale totalna opozycja chce ich wprowadzenia - jej przedstawiciele wypowiadają się często w mediach za tym, domagają się wręcz tego by instytucje EU poszły dalej w łamaniu prawa i ukarały Polskę w nadziei że ukaranie Polski spowoduje przepływ elektoratu co umożliwić ma im odzyskanie władzy - jedyny pomysł opozycji na wygranie wyborów to szkodzenie Polsce do tego stopnia aż ludzie nie zmienią zdania. 2. Politycy pokroju Kwaśniewskiego czy Komorowskiego zakłamują fakty przypisując winę całemu narodowi. 3. OK - fakty - jeden z tysięcy przykładów: sprawa zamordowania Dionizego Bielańskiego i aktywna ochrona przez Michnika (oraz resztę okrągłostołowych elit) odpowiedzialnego za tę zbrodnię.
Jarun
2019-04-02 18:02:08
Rozgadała się dzieciarnia...siusiumajtki. Znad nocnika jeszcze mało widać, ale gadać (pisać) się chce. Pogaworzcie sobie pampersiki.
cdn
2019-04-02 16:23:47
Taki sam poziom co tw 'bolek'Doceniana przez tzw ,,salon'i michnikowczyzne za opluwanieJ.Kaczynskiego.Intelektualne "0"
z ziemi polskiej do Polski
2019-04-02 14:48:23
do Bronisław Bul - zdajesz sobie sprawę(?), że Twa odpowiedź jest na poziomie stereotypów i zakłamania, albowiem: 1. Sankcje dla Polski nie zostały wprowadzone, a i tak opozycja nie może tego zrobić, bo jak sobie - Polsce może wprowadzić sankcje 2.Historycy, a nie opozycja, mówią o wrogich czynach Polaków wobec swoich sąsiadów - Żydów polskich w czasie wojny, przed i po niej. 3.Ostatniego fragmentu nie rozumiem, brak faktów.
@z ziemi polskiej do Polski
2019-04-02 14:29:00
Ponieważ by opluć rząd PiS plujecie na całą Polskę, ponieważ by pozbawić PiS władzy zamiast skupić się na programie którzy przekona wyborców do glosowania na was to wolicie wprowadzać sankcje wobec Polski które zmuszą Polaków do głosowania przeciw PiS, ponieważ nie macie cienia wstydu by przypisywać Polakom zbrodnie nazistowskie, ponieważ oskarżacie cały naród i Polskę o zbrodnie komunistów których jednocześnie bronicie przed prawną odpowiedzialnością...
taka prawda
2019-04-02 13:28:37
Henia tramwajarka to zrobiła się legendą Solidarności dopiero wtedy jak zaczęła pluć na PIS i w podzięce za to dostała tą emeryturę od kapciowego brukselskiego!
AXA
2019-04-02 13:07:41
Pokraka przyjechała...
z ziemi polskiej do Polski
2019-04-02 13:01:29
do Bronisław Bul - dlaczego krytykę rządu PiS wciąż nazywacie opluwaniem Polski?
Bronisław Bul
2019-04-02 12:48:25
@zonk.Zapytaj się Heniutki z krzywym nosem skąd w niej tyle jadu,zawiści,chamstwa i nienawiści...i dlaczego z takim zapałem opluwa Polskę?
"PO-dsumowanie"
2019-04-02 12:13:28
Slynnaaa - ale w imie czego i dla Kogo...??
@Zonk
2019-04-02 11:55:19
To komentarze ludzi których wykorzystano, zdradzono, oszukano - jakich komentarzy oczekujesz od tych których wykorzystano, zdradzono, oszukano?
Zonk
2019-04-02 11:30:36
Większość komentarzy obrzydliwa.Skąd w piszących tyle jadu i zawiści ?
Do jjj
2019-04-02 11:18:59
Sam się doucz a potem pouczaj innych Zatrzymała jeden z niewielu tramwajów które wyjechały z łamistrajkami - hahaha Prąd wyłączyli to sam się zatrzymał
I tak Olek Kwasniewski
2019-04-02 11:14:04
staje się częścią historii Solidarności - właśnie tak oswaja się ludzi z zakłamywaniem prawdy o tym kto mordował opozycjonistów... mordowali dzisiejsi obrońcy demokracji liberalnej i stróże praworządności... Zdradziliście robotników - choć akurat nie pani Krzywonos którą również zdradzono a po czasie odkryto, odkurzono, zwisażyzowano by autoryzować "demokratów i liberałów" z SLD.
RP
2019-04-02 11:09:07
Wypromowała się dzięki opluwaniu Prezesa, wstrętna osoba.
OFiara
2019-04-02 11:06:33
LIDERZY TZW. SOLIDARNOŚCI TO NOWA TARGOWICA- TAK POWIEDZIAŁ O SOLIDARNOŚCI I OKRĄGŁYM STOLE – SZEF SLD WŁODZIMIERZ CZARZASTY, STWIERDZJĄC SOLIDARNOŚĆ SIĘ Z KOMUNISTAMI DOGADAŁA I NAJWARTOŚCIOWSZY MAJĄTEK I ZIEMIE MIĘDZY SIEBIE ROZEBRAŁA. DLATEGO TEŻ KONIECZNA JEST DLA ZDRAJCOW INTERESU NARODOWEGO, W TYM POMORZA ZACHODNIEGO NOWA NORYMBERGA A NIE BIRBANDKI NA TRAGEDII ZWYKŁYCH LUDZI POMORZA ZACHODNIEGO I SZERZEJ PAŃSTWA POLSKIEGO, KTÓRZY Z POWODU ZAFUNDOWANEGO NAM NEOLOLONIALIZMU GOSPODARCZEGO Z CZYM WIĄŻE SIĘ BRAK PRACY ODEBIERALI SOBIE ŻYCIE. ZA TRAGEDIE WIELU MILIONÓW RODZIN SZCZECIŃSKICH I SZERZEJ POLSKICH MUSICIE LIDERZY I KREATORZY TZW. REWOLUCJI SOLIDARNOŚCIOWEJ ZOSTAĆ ROZLICZENI. A PIERWSZY ZA TARGOWICKOŚĆ ROLICZONY POWINIEN ZOSTAĆ LONGIN KOMOŁOWSKI, KTÓRY ZE STRACHU, ŻE ZDRADZENI I POKRZYWDZENI Z GROBU CMENTARNEGO WYPĘDZĄ GO , I KAZAŁ SIĘ POCHOWAĆ W ŚWIATYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ- Z TEJ ŚWIATYNI USUNIĘTY. W ŚWIĄTYNIACH MOGĄ BYĆ UCZCZENI LUDZI KTÓRZY POŚWIĘCALI SIĘ DLA INTERESU NARODOWEGO A NIE DZIAŁALI NA SZKODĘ INTERESU PAŃSTWA I NARODU POLSKIEGO.
entuzjasta
2019-04-02 11:01:12
Bądzie Nobel!
jjj
2019-04-02 10:50:43
Sie jeden z drugim doucz najpierw zanim kogos obrazisz gdyby nie takie osoby jak p.Henryka to bys tutaj tego szamba nie mogl wylewac ! 5 sierpnia 1980 w pobliżu Opery Bałtyckiej zatrzymała prowadzony przez siebie tramwaj[2][3]. Zdarzenie to bywa określane jako początek strajku gdańskiej komunikacji publicznej w okresie wydarzeń sierpniowych[3]. Według niektórych świadków zdarzeń już w godzinach rannych na swoje trasy nie wyjechała część kierowców autobusów, zatem Henryka Krzywonos przyłączyła się do trwającego już strajku[4]. Została następnie przedstawicielem WPK w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym[4], weszła w skład jego prezydium[1]. 16 sierpnia, po podpisaniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia z dyrekcją i ogłoszeniu przez Lecha Wałęsę końca strajku, wraz z Aliną Pienkowską, Anną Walentynowicz i Ewą Osowską zatrzymywała na bramach robotników opuszczających stocznię, co zapobiegło zakończeniu strajku[3][5][6]. 31 sierpnia znalazła się wśród sygnatariuszy porozumień sierpniowych, wkrótce została odwołana z prezydium MKZ Gdańsk przez komitet założycielski NSZZ „Solidarność” w jej zakładzie pracy[1]. W stanie wojennym zajmowała się pomocą internowanym, była też kolporterką wydawnictw podziemnych. Była represjonowana, objęta nakazem opuszczenia Gdańska i pozbawiona możliwości zatrudnienia. Korzystała wówczas ze wsparcia różnych osób, w tym księdza Henryka Jankowskiego[1]. Podczas jednej z rewizji została dotkliwie pobita, na skutek czego straciła ciążę. W 2006, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[16]. W 2011, za wieloletnią i bezkompromisową walkę o prawdę, wbrew wszelkim przeciwieństwom oraz za miłość i wielkie serce okazywane bezbronnym dzieciom, została uhonorowana Orderem Ecce Homo[17]. Ponadto otrzymała następujące wyróżnienia i nagrody: tytuł honorowego obywatela Gdańska (2000)[1] Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego (2005)[1] tytuł „Polka Dwudziestolecia”, przyznany przez Kongres Kobiet Polskich (2009)[18] Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera (2010) tytuł Człowiek Roku tygodnika „Wprost” (2010)[19], Order Uśmiechu (2012) Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (2015)[20]
jjj
2019-04-02 10:26:14
opłacane trolle juz od rana ruble zarabiaja, smutne,lepiej napiszcie co w latach 80 robil wasz idol z żoliborza buhahhahaha
fhdsu
2019-04-02 10:24:44
I znowu prawicowy hejt... A może mają zapraszać śpiocha w 13 grudnia JK, albo Krystyn (a nie Krystyna) Pawłowicz ma przyjechać?
A nie lepiej było napisać np. trylogię - " Moja żona emerytka. 6000/miesiąc" ?
2019-04-02 10:08:18
.
Bigosowa
2019-04-02 09:05:52
Kto ja wpuscil do Szczecina
Wódz OTUA
2019-04-02 08:57:42
Gdzie spotkanie z osobą plującą na Polskę???W lewackim Centrum Dialogu Przełomy.I wszystko jasne.
Wódz OTUA
2019-04-02 08:18:55
Faktycznie nieprzeciętna kobieta-łamistrajk,żona zomowca i przyjaciółka komunistów.Trzy w jednym.Obrzydliwa baba!
Wiking46
2019-04-02 08:14:23
Tak robi się legendę z miernoty.....Jest jeszcze kilku świadków,którzy mogą prawdę opowiedzieć....Fuj!!!
zgraesa
2019-04-02 08:07:34
nieszczera ta opowiesc.zwiazek Solidarnosc ma inna legende o złej tramwajarce ktora ma 5000 zl emerytury .
nie
2019-04-02 08:05:09
dziękuję, nie skorzystam...
gregor102
2019-04-02 08:04:28
Może w końcu wyjaśni, za co Tusk dał jej 6 tys zł emerytury/m-c..?
Łamistrajk sławny
2019-04-02 08:02:23
Ot i tyle
Wyłączyli prąd
2019-04-02 07:52:50
Czyli promocja na żonie, a może to tylko krok do polityki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA