poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Służby mundurowe dostaną więcej

Służby mundurowe dostaną więcej

Służby mundurowe dostaną więcej
Data publikacji: 2016-01-05 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 639 87365

Służby mundurowe strajkować nie mogą. Ale już protestować - i owszem. Miniony rok upłynął właśnie pod znakiem protestów policjantów, strażaków, pograniczników domagających się podwyżek płac.

Pięć tysięcy funkcjonariuszy podczas lipcowej pikiety w stolicy, październikowe „miasteczko" przed Sejmem, oflagowanie budynków, a w wypadku strażaków także odmawianie wykonywania bezpłatnych prac gospodarczych i prowadzenia szkoleń dla OSP - w taki sposób mundurówka okazywała swoje niezadowolenie. W końcu rząd Ewy Kopacz zaproponował, podwyższenie pensji o 4 proc. Jednak związki zawodowe nie były takim rozwiązaniem szczególnie usatysfakcjonowane. Policjanci chcieli bowiem, aby wypłata była wyższa o 300 złotych.

W przedostatni dzień 2015 roku związkowcy spotkali się z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Po spotkaniu się okazało, że wynagrodzenie jeszcze wzrośnie. Ale nie będzie to jakaś ogromna kwota i na 300 złotych do etatu nie ma na razie co liczyć.

- Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, średnie podwyżki wynosić miały: 186 zł dla policjantów, 188 zł dla strażników granicznych, 195 zł dla funkcjonariuszy BOR i 183 zł dla strażaków. Wzrost podwyżki oznacza, że funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają średnio o 15-16 zł miesięcznie więcej, niż wcześniej planowano. Kwoty podwyżek wyniosą: 202 zł dla policjantów, 203 zł dla strażników granicznych, 210 zł dla funkcjonariuszy BOR i 198 zł dla strażaków. Równocześnie wielokrotność kwoty bazowej (tzw. mnożnika, składającego się na przeciętne uposażenie funkcjonariusza) wzrośnie nie o 0,13 (o 0,14 dla BOR), ale o 0,14 (o 0,15 dla BOR). Minister przychylił się do propozycji, żeby wszyscy funkcjonariusze otrzymali podwyżkę w jednakowej kwocie - czytamy w resortowym komunikacie.

(kol)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie