Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Służby mundurowe dostaną więcej

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 11:39
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Służby mundurowe dostaną więcej
 

Służby mundurowe strajkować nie mogą. Ale już protestować - i owszem. Miniony rok upłynął właśnie pod znakiem protestów policjantów, strażaków, pograniczników domagających się podwyżek płac.

Pięć tysięcy funkcjonariuszy podczas lipcowej pikiety w stolicy, październikowe „miasteczko" przed Sejmem, oflagowanie budynków, a w wypadku strażaków także odmawianie wykonywania bezpłatnych prac gospodarczych i prowadzenia szkoleń dla OSP - w taki sposób mundurówka okazywała swoje niezadowolenie. W końcu rząd Ewy Kopacz zaproponował, podwyższenie pensji o 4 proc. Jednak związki zawodowe nie były takim rozwiązaniem szczególnie usatysfakcjonowane. Policjanci chcieli bowiem, aby wypłata była wyższa o 300 złotych.

W przedostatni dzień 2015 roku związkowcy spotkali się z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Po spotkaniu się okazało, że wynagrodzenie jeszcze wzrośnie. Ale nie będzie to jakaś ogromna kwota i na 300 złotych do etatu nie ma na razie co liczyć.

- Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, średnie podwyżki wynosić miały: 186 zł dla policjantów, 188 zł dla strażników granicznych, 195 zł dla funkcjonariuszy BOR i 183 zł dla strażaków. Wzrost podwyżki oznacza, że funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają średnio o 15-16 zł miesięcznie więcej, niż wcześniej planowano. Kwoty podwyżek wyniosą: 202 zł dla policjantów, 203 zł dla strażników granicznych, 210 zł dla funkcjonariuszy BOR i 198 zł dla strażaków. Równocześnie wielokrotność kwoty bazowej (tzw. mnożnika, składającego się na przeciętne uposażenie funkcjonariusza) wzrośnie nie o 0,13 (o 0,14 dla BOR), ale o 0,14 (o 0,15 dla BOR). Minister przychylił się do propozycji, żeby wszyscy funkcjonariusze otrzymali podwyżkę w jednakowej kwocie - czytamy w resortowym komunikacie.

(kol)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA