Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Służbom pomogły psy

Data publikacji: 2017-10-26 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Służbom pomogły psy
Psy przydały się m.in. podczas interwencji na ul. Gdyńskiej. Fot. GPR Wołczkowo  

Po niedawnym wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Gdyńskiej w Szczecinie oraz po zawaleniu się dachu i stropów zabytkowej willi przy ul. Słowackiego interweniowali nie tylko strażacy i policjanci, ale tekże ratownicy z Zachodniopomorskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Wołczkowo wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi. Psy ratownicze podczas katastrof budowlanych bywają bardzo przydatne.

Mieszkańców kamienicy przy ul. Gdyńskiej ewakuowano, albo sami z niej wybiegli. Zwierzęta były potrzebne, aby służby się upewniły, że pod gruzami nikt nie pozostał. Strażacy chcieli mieć tę pewność także podczas akcji na ul. Słowackiego - obawiano się bowiem, że tuż przed katastrofą w opuszczonym budynku mogły bawić się dzieci.

- Obszar został systematycznie przeszukiwany, pomieszczenie po pomieszczeniu, każdej kondygnacji budynku w zależności od charakteru zniszczeń i łatwości dostępu do pomieszczeń wymagających przeszukania - opowiada Paweł Wężowski z OSP Wołczkowo. - Dla potwierdzenia wprowadzono trzeci zespół - przewodnik z psem. Specjalistyczne urządzenia i zespoły: przewodnik i pies nie wykazały obecności żywych osób.

Ratownicy podkreślają, że przygotowanie dobrego psa to kilka lat pracy całego zespołu.

W ten weekend ratownicy z Wołczkowa będą szkolić się w Leśnie Górnym. Prowadzącym zajęcia będzie Rafał Chrustek, zastępca naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR. Podczas ćwiczeń skupią się na doskonaleniu umiejętności z zakresu planowania akcji poszukiwawczo - ratowniczych. GPR OSP Wołczkowo wykorzystuje do poszukiwań m.in. labradory, wyżły, owczarki. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Psy przydały się m.in. podczas interwencji na ul. Gdyńskiej.

Fot. GPR Wołczkowo

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA