środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding

Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding

Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding
Data publikacji: 2018-05-23 20:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:40
Wywietleń: 2028 329135

Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding nadal walczą o odszkodowanie z tytułu utraty wartości akcji. Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę (23 maja) wyrok, jaki zapadł w sądzie pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

To dobra wiadomość dla ponad dwóch tysięcy osób, które wystąpiły z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa. Łączna kwota roszczeń wynosi co najmniej 26 mln zł.

– Apelacja została uwzględniona z tej przyczyny, że skarżący zasadnie zarzucił sądowi zaniechanie dokonania pogłębionej analizy sposobu wykonywania przez państwo kompetencji publiczno-prawnych w stosunku do spółki SSPH – mówił sędzia Krzysztof Górski.

Sąd odwoławczy zdecydował o przekazaniu sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania w celu uzupełnienia postępowania dowodowego, dokonania ocen, jeżeli chodzi o bezprawność działania Skarbu Państwa wobec spółki, a następnie – w przypadku przesądzenia kwestii tej bezprawności – ustalenia, czy istnieje związek przyczynowy między zachowaniem się Skarbu Państwa a utratą wartości akcji i ostatecznie ustalenia wysokości szkody, która podlegałaby ewentualnej rekompensacie.

Przypomnijmy, że pozew wniesiono w 2012 r. do Sądu Okręgowego w Szczecinie, a proces ruszył na dobre w maju 2016 r. Przesłuchano ponad 30 świadków, m.in. byłych premierów i ministrów, dziennikarzy i menedżerów.

Akcjonariusze SSPH chcą wypłaty ponad 21 zł za akcję, bo taka była jej wartość księgowa w 2002 r., tuż przed upadłością holdingu, co nastąpiło za rządów SLD. Porcie Holding zabrakło pieniędzy na bieżącą działalność, zaś banki odmówiły udzielenia kredytów, gdyż nie chciał ich poręczyć Skarb Państwa. Członków zarządu SSPH aresztowano pod zarzutem działania na szkodę firmy. Po latach zostali uniewinnieni.

We wrześniu ub. roku Sąd Okręgowy oddalił powództwo Krzysztofa Piotrowskiego, reprezentanta grupy akcjonariuszy starających się o odszkodowanie. Sędzia przyznał, że wartość akcji spadła do zera, ale – jak orzekł – powód nie zdołał udowodnić, że ma to związek z działaniami funkcjonariuszy Skarbu Państwa.

Akcjonariusze się odwołali. Na rozprawie 10 bm. Sąd Apelacyjny oddalił nowe wnioski dowodowe powoda, natomiast 23 bm. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu w Szczecinie. Podzielił szereg argumentów strony powodowej, uznając, że wyrok w I instancji okazał się nieprawidłowy.

Tekst i fot. (ek)

Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding Skuteczna apelacja akcjonariuszy Porty Holding

Komentarze

zarząd spółki
Skoro wedlug sadu skarb panstwa ma kompetencje wobec SSPH to tak samo mają kompetencje mendżerowie będącymi właścicielami SSPH wobec skarbu państwa dające zysk skarbowi państwa a nie tworzące zadłużenie i niekontrolowane przepływy środków będących własnością skarbu państwa i dlatego SSPH upadła a menedżerowie zostali aresztowani - ewenement jest taki ze jak PO wrocilo do wladzy politycznie pomoglo menedzerom i PO dalo slynnego katarskiego inwestora to idac tym tokiem rozumowania stoczni naleza sie pieniadze od PO za katarskiego inwestora podnoszace wartosc udzialow
2018-05-24 15:58:48
@szarik
Po co się w ogóle wypowiadasz jak sprawy nie znasz? Chciałeś wyjść na głąba, to wyszedłeś!
2018-05-24 15:20:44
szarik
"pogłębionej analizy sposobu wykonywania przez państwo kompetencji publiczno-prawnych w stosunku do spółki SSPH" - kompetencje to nie zobowiązania - to jakiś dziwoląg lingwistyczno - prawny ; firma byla sprywatyzowana - to jak mozna przerzucac ryzyko dzialanosci na skarb panstwa? - czy teraz kazda firma prywatna bedzie oskarzac o upadek skarb panstwa? Na przyklad punkt sprzedający paszteciki wskaże że ma problemy z dochodem przez kompetencje skarbu państwa i premiera i prezydenta RP. Czy język literacki i prozy wkrada się do norm prawnych? dlaczego daje się niby profesjonalnym prawnikom powoda szanse na produkcje materialu dowodowego po zakonczeniu procesu pierwszej instancji? Po co to? Kto ma z tego dochòd??
2018-05-24 14:37:29
hajda na Polskę
Ciekawe, Skarb Państwa, czyli wszyscy obywatele mają poręczać w bankach za kredyty brane przez prywatne spółki, które następnie mogą robić co chcą, np. wypłacać sobie dowolne wynagrodzenia, płacić krocie członkom rady nadzorczej i odbywać posiedzenia tejże rady daleko za granicą, kupować inne spółki, robić chybione inwestycje itd itp a jak się coś nie uda to wypłacić odszkodowania tymże...
2018-05-24 10:19:55
Rozpatrywac wiec Sprawy - wg. kolejnosci dat i zdarzen.... !!
Ponad +/- 1200 Stoczniowcow Pozwalnianych Bezprawnie z owczesnej Stoczni im. A. Warszkiego (i nie tylko !) od dnia 18.12.1981 roku tj. po wprowadzeniu Stanu Wojennego 13.12.1981 roku przez owczesna Komunistyczna WRON-e w Warszawie - juz od 37 lat WALCZY rowniez o Odszkodowanie...! Kiedy wiec Wymiar Sprawiedliwosci i ta Sprawa sie zajmie...??
2018-05-23 23:04:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy