Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Skarby z muzeum w rękach policji [FILM]

Data publikacji: 18 lipca 2017 r. 14:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:41
Skarby z muzeum w rękach policji
Fot. KPP Bytów  

Ponad 200 unikatowych przedmiotów sprzed 2800 lat odzyskali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Miastku i Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Szczecinie. Większość z nich znajdowała się w koszalińskim muzeum, gdzie dobra kultury łużyckiej zostały przekazane.

W maju 2017 r. miasteccy policjanci otrzymali zawiadomienie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotyczące wykopania, a także przywłaszczenia cennych skarbów z wczesnej epoki żelaza. Podjęli śledztwo. Trop wiódł do mieszkańca Miastka. W czerwcu w jego lokum mundurowi zabezpieczyli 11 przedmiotów, m.in. naszyjnik, bransolety i zawieszki.

W tym samym czasie koordynator ds. zabytków z KWP w Szczecinie ustalił, że większość poszukiwanych przedmiotów znajduje się w muzeum w Koszalinie. Tam były przekazane przez osoby, które je wykopały ze wskazaniem, że zabytki pochodzą z okolic Białego Boru. W poniedziałek (17 lipca) mundurowi z Miastka i Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie odzyskali ponad 200 przedmiotów. Prawdopodobnie jest to największy skarb archeologiczny w Polsce.

- Specjaliści wskazali, że przedmioty datowane na około 800 rok przed naszą erą, należy uznać za unikatowe w skali dotychczasowych odkryć całej Polski, bo przedstawiają wysoką wartość antykwaryczną, naukową i muzealną - twierdzi asp. Michał Gawroński, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie. 

Śledczy uważają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczają dalszych zatrzymań. Za przywłaszczenie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Konserwator zabytków, po dokładnym ustaleniu pochodzenia przedmiotów, zadecyduje, w jakim województwie: pomorskim czy zachodniopomorskim odzyskany skarb będzie eksponowany. ©℗

(m)

Fot. KPP Bytów

Zobacz film

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA