sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Siarka i fundusze

Siarka i fundusze

Siarka i fundusze
Data publikacji: 2017-10-20 20:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 1075 297587

Marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz skierował pismo do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz rady nadzorczej tej spółki. Podziela w nim niepokój świnoujścian w sprawie przeładunków siarki w tamtejszym porcie oraz apeluje o przeanalizowanie umów z dzierżawcami terenów portowych pod kątem zasad i warunków przeładunku. Wyraził też gotowość do współpracy z wojewodą w kwestii obsady zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

– Trudno się dziwić lokalnym niepokojom – mówił podczas piątkowej konferencji marszałek. – Niestety, urząd marszałkowski padł ofiarą nieprawdziwych tez. Nie posiadamy żadnych ustawowych kompetencji do decydowania o tym, jaki towar wpływa lub wypływa z terenu portów morskich. Nie jesteśmy w stanie tego kontrolować, ani nie wydajemy decyzji środowiskowych w zakresie zgody na przeładunek określonego towaru. Ten problem powinien zmusić do refleksji włodarzy tego terenu, czyli Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. To on wydzierżawia prywatnym najemcom tereny portowe i określa kryteria ekonomiczne, a także ma prawo określić, w jaki sposób powinny być użytkowane. Trzeba dokonać przeglądu w umowach dzierżawy, aby się upewnić, czy w sposób właściwy zabezpieczają ludzkie zdrowie, życie oraz środowisko naturalne.

Przypomnijmy, że kontrowersyjny przeładunek prowadzi spółka OT Port Świnoujście.

Olgierd Geblewicz odniósł się też do otrzymanego od wojewody listu w sprawie powołania Radosława Grzegorczyka na funkcję prezesa WFOŚiGW w Szczecinie oraz Pawła Mirowskiego na funkcję wiceprezesa. Marszałek wyraził chęć współpracy, jednak ma poważne zastrzeżenia do jednej z kandydatur.

– Pan Paweł Mirowski jest prominentnym członkiem Prawa i Sprawiedliwości, radnym powiatu polickiego, w przeszłości sprawującym urząd wiceburmistrza i wicestarosty polickiego, również z ramienia PiS – czytamy w piśmie marszałka do wojewody. – Po przejęciu władzy przez PiS, jako bliski współpracownik pana marszałka Joachima Brudzińskiego został skierowany do pracy w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA, gdzie pełni funkcję dyrektora Centrum Infrastruktury.

Według O. Geblewicza, od kilku miesięcy mamy do czynienia z zamachem na WFOŚiGW, a PiS w pełni przejął kontrolę nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powołując w skład zarządu swoich prominentnych działaczy.

Tekst i fot. Kamil Krukowski

Komentarze

Polonus
Hipokryci z PO! Niech powiedzą, co wyprawiają w Urzędzie Marszałkowskim razem z PSL! Nie bez powodu powstał tam związek zawodowy.
2017-10-22 21:45:27
Dlugo... PiS
Panie Geblewicz, a jak Sprawy z przeladunkiem siarki wygladaly w latach 1945-2015 ?? Moze wiec wy-PO-wie sie Pan... chocby o latach 2007-2015
2017-10-20 23:03:03
\
Już nie mają kogo, że chłopa z funkcji zabierają..
2017-10-20 21:29:44
zak
nic dziwnego wygrali wybory to obsadzają stanowiska . I bardzo dobrze przecież nie powołają tam ignorantów z PO.
2017-10-20 20:49:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy